« April 2008 | Main | June 2008 »

May 31, 2008

ربات مريخ نورد ايراني فاتح مسابقات بين المللي ربوکاپ آلمان

ربات مريخ نورد دانشگاه تربيت معلم تهران درمسابقات بين المللي ربوکاپ آلمان رتبه نخست را در طراحي مکانيک کسب کرد.
عطاء الله الماسي سرپرست تيم ربوکاپ دانشگاه تربيت معلم تهران در مصاحبه با خبرنگار ما گفت : اين مسابقات با حضور 457 تيم در دانشگاه صنعتي هايبلبرگ ايالت اشتوتکارت آلمان برگزار شد .
وي تصريح کرد : تيم ما در حالي فاتح مسابقات شد که بيشتر تيم ها بيش از 15 عضو داشت اما تيم ما دو نفره بود و اين موضوع تحسين و تمجيد مسئولان برگزاري مسابقات را برانگيخت .
دانشجوي فيزيک دانشگاه تربيت معلم افزود : اين موفقيت با مشارکت عضو ديگر تيم ؛ محمد ولي پور دانشجوي کامپيوتر اين دانشگاه بدست آمد .
الماسي با اشاره به اينکه مراحل طراحي و ساخت اين ربات در 5 ماه انجام شد گفت: اجراي اين طرح حدود 20 ميليون ريال هزينه داشت که دانشگاه تربيت معلم آنرا پرداخت کرد.
سرپرست تيم ربوکاپ دانشگاه تربيت معلم تهران درخصوص مراحل اجرايي مسابقات بين المللي دانشگاه آلمان تصريح کرد : هر ربات بايد 3 قطعه را از روي زمين بردارد و با موفقيت حمل کند و در مکان مشخص شده بگذارد که ربات مريخ نورد ايراني موفق به انجام اين کار شد .

Posted by admin at 02:47 PM | Comments (0)

May 29, 2008

نخستين شعبه بانک اروپايي در ايران

نخستين شعبه بانک تجارتي ايران و اروپا براي اولين بار پس ازانقلاب، با تلاش هاي بانک صنعت و معدن و حمايت دستگاههاي اجرايي مربوط درکشور روزچهارشنبه در تهران افتتاح مي شود.با افتتاح اين بانک ، همه عمليات بانکي بين المللي در ايران امکانپذير خواهد شد.
به گزارش واحد مركزي خبر، بانک تجارتي ايران و اروپا، بانکي، اروپايي است که تحت مقررات و قوانين بانکي و نظارتي اروپا فعاليت مي کند و با افتتاح نخستين شعبه آن در ايران عمليات مربوط به راهبري اعتبارات اسنادي، ضمانت نامه هاي ارزي و امور مربوط به صادرات و واردات به راحتي امکان پذير مي شود.
اين بانک با بهره گيري از ابزارهاي نوين بانکي در عرصه بين المللي، علاوه بر تامين مالي طرح هاي داخلي، با بهره گيري از متخصصان سرمايه گذاري آماده ارائه هرگونه خدمات کارشناسي و مشاوره اي به تجار و سرمايه گذاران ايراني و اروپايي است.

افتتاح حساب جاري و سپرده، صدور دسته چک، ايجاد روابط کارگزاري بانکي با ساير بانکها شامل پرداخت هاي داخلي و بين المللي، تنزيل اعتبارات اسنادي مدت دار ايراني از جمله ديگر فعاليتهاي بانک تجارتي ايران و اروپاست.

خريد و فروش ارز، صدور کارت هاي اعتباري، اعطاي تسهيلات براي خريد کالاهاي بورسي و مديريت نقدينگي منابع مالي از جمله فعاليتهاي ديگر اين بانک است.

بانک ايران و اروپا در زمينه تامين مالي معاملات ايران با کشورهاي اروپايي، خاوردور، استراليا و ساير نقاط جهان نقش موثري خواهد داشت.

افتتاح اولين شعبه بانک تجارتي ايران و اروپا در ايران، علاوه بر تسريع در جذب سرمايه گذاري خارجي، باتوجه به تسهيلات ارزان و متنوعي که ارائه مي دهد، به رقابتي شدن نظام بانکي کشور با نظام بانکي بين المللي منجر خواهد شد.

بانک تجارتي ايران و اروپا که بانک صنعت و معدن از سهامداران عمده آن است در سال گذشته ميلادي بيش از شش ميليارد يورو اعتبارات اسنادي را راهبري کرد که باتوجه به حجم بالاي عمليات بانکي سود آن در سال 2007 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ميزان دو برابر افزايش يافته و باتوجه به موفقيت عملکردي توانسته است در بين بيش از دو هزار موسسه پولي در آلمان به رتبه هشتاد و ششم دست يابد.

Posted by admin at 06:32 PM | Comments (1)

May 28, 2008

ايجاد خطوط کشتيرانى مسافرى بين کيش و اروپا

معاون گردشگرى سازمان منطقه آزاد کيش گفت: توافقات ابتدايي براي ايجاد خطوط کشتيرانى مسافرى بين‌المللى در جزيره کيش ميان ايران و اروپا انجام شد.

به گزارش ميراث آريا (CHTN) و به نقل از روابط عمومي کشتيراني، مهدى چمن‌زاد افزود: اين اقدام براساس توافقي است که در حاشيه نمايشگاه بين‌المللى گردشگرى ITB در برلين آلمان صورت گرفت.
وى با اشاره به اينکه اين خط کشتيراني با سرمايه‌گذارى بخش خصوصى و همکارى سازمان منطقه آزاد کيش ايجاد مي‌شود، افزود: به زودى بخش خصوصى براى مذاکرات بيشتر وارد جزيره کيش خواهد شد.
معاون گردشگرى سازمان منطقه آزاد کيش خاطرنشان کرد: جزيره کيش براى ايجاد اين خطوط مسافرى دريايى به لحاظ امکانات بندرى و ساحلى با مشکلى مواجه نيست.
چمن زاد با اشاره به اهميت بالاى ايجاد خطوط مسافرى دريايى در توسعه گردشگرى جزيره کيش گفت: با ايجاد اين خطوط بين المللى، شاهد افزايش چشمگير ورود گردشگران خارجى به کيش خواهيم بود.

Posted by admin at 08:23 PM | Comments (0)

May 27, 2008

راه‌اندازي خطوط هوايي خارجي از اروپا به كيش دردست مذاكره است

بخش‌خصوصي ارايه خدمات هندلينگ به تمامي ايرلاينها در فرودگاه كيش را آغاز كرد. مسئولان اين فرودگاه مذاكرات خود با دولتهاي اسپانيا، كرواسي، روسيه و پاكستان به‌منظور راه‌اندازي خطوط پروازي را آغاز كرده‌اند.
طرحهاي فرودگاهي كيش

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ فرودگاه كيش در سالجاري رسما به عنوان فرودگاه 24 ساعته فعاليت خواهد كرد.
"بشير خليلي"،‌ مديرعامل شركت مديريت و توسعه بندر و فرودگاه كيش با اشاره به عملكرد اجرايي اين شركت در سال گذشته و در بخش فرودگاهي به ميراث خبر گفت:« راه‌اندازي سيستم مديريت كيفيت iso9001-2000، آماده‌سازي باند دوم فرودگاه كيش و تجهيز اين باند به سيستم روشنايي، آماده‌سازي سيستم دوربين مدار بسته فرودگاه، توسعه و نوسازي سالن پذيرش مسافران داخلي و توسعه عوامل پروازي، ازجمله اقدامات صورت گرفته در سال گذشته است.»
به گفته وي؛ در سال گذشته، آماده‌سازي باند دوم فرودگاه و توسعه عوامل پروازي با هزينه‌اي بالغ بر 80 ميليارد ريال و تجهيز فرودگاه به سيستم دوربين مدار بسته با اعتباري شش ميليارد ريالي صورت گرفته است.
خليلي افزود:« برخي از پروژه‌هايي كه سال گذشته آماده‌سازي شده‌اند، امسال با حضور مسئولان رسما به بهره‌برداري مي‌رسند.»
وي اظهار داشت:« هم‌اكنون نيز پروژه احداث پمپ بنزين فرودگاه به منظور سوخت رساني به خودروهاي فعال در رمپ پروازي، در دست اجرا و تقريبا آماده بهره‌برداري است.»
خليلي در ادامه به برنامه‌ها و طرحهاي سالجاري اين شركت در بخش هوايي اشاره كرد و اذعان داشت:« با توجه به اينكه سال 87 در كيش به نام سال گردشگري بين‌المللي نام نهاده شده است، يكي از اهداف مورد پيگيري ما در راستاي دستيابي به اهداف پيش‌بيني شده، توسعه و پيگيري راه‌اندازي خطوط هوايي خارجي از مبداء كشورهاي اروپايي به جزيره كيش است.»
وي اضافه كرد:« در اين راستا، مذاكراتي به منظور راه‌اندازي خطوط پروازي از اسپانيا، كرواسي، روسيه و پاكستان به كيش صورت گرفته است كه تاكنون نتايج اين مذاكرات قطعي نشده است.»
مديرعامل شركت مديريت و توسعه بندر و فرودگاه كيش در ادامه اعلام كرد:« در سال گذشته طي يك مزايده، كليه خدمات هندلينگ فرودگاه كيش به يك شركت واگذار شد كه در اين راستا از ابتداي خردادماه با فعاليت اين شركت شاهد ارائه خدمات يكپارچه هندلينگ به تمامي ايرلاينها در فرودگاه كيش هستيم.»
وي همچنين بيان كرد:« طي سالجاري، بحث كترينگ در كنار توسعه فضاهاي تجاري و خدماتي در فرودگاه كيش، ساماندهي، راه‌اندازي مي‌شود.»
خليلي با اشاره به شرجي بودن هواي كيش و ايجاد مشكلاتي براي نشست و برخواست هواپيماها به دليل عدم ديد كافي در اين آب و هوا، خريداري و نصب تجهيزات كمك ناوبري در دستور كار قرار دارد كه تا پيش از نيمه نخست سال جاري راه‌اندازي مي‌شود.
وي تصريح كرد:« در راستاي افزايش تجهيزات ايمني زميني فرودگاه كيش، در سال گذشته قراردادي بمنظور خريداري سه دستگاه خودرو آتش‌نشاني به مبلغ 16 ميليارد ريال منعقد كرديم كه اين خودروها طي ماههاي آينده تحويل داده مي‌شود، با تحقق اين امر، فرودگاه قادر است در هر لحظه پذيراي هواپيماهاي پهن پيكر باشد.»
خليلي در ادامه با بيان اينكه به دليل وجود تاخير در برخي از پروازها، عملا فرودگاه كيش بصورت 24 ساعته فعاليت مي‌كند، از تبديل و اعلام رسمي تبديل اين فرودگاه به فرودگاه 24 ساعته به عنوان يكي ديگر از اهداف اين شركت در سالجاري خبر داد.
مديرعامل شركت مديريت و توسعه بندر و فرودگاه كيش همچنين اعلام كرد:« يكي ديگر از برنامه‌هاي اين شركت در سالجاري؛ ايجاد خدمات يكپارچه پذيرش مسافر است كه اين امر با واگذاري اين بخش به يك شركت خصوصي تحقق خواهد پذيرفت.»
وي افزود:« هم‌اكنون ما درحال خريد و نصب گيتهاي اتوماتيك فرودگاهي به مبلغ حدودي 140 ميليون تومان هستيم.»
خليلي از آغاز برگزاري مناقصه احداث برج مراقبت جديد فرودگاه كيش در خبر داد.
به گفته وي؛ هم‌اكنون طرح مطالعات، بهسازي و مرمت باند اصلي فرودگاه كيش در دست انجام است كه پيش‌بيني مي‌شود حداكثر تا پايان مرداد ماه مطالعات به اتمام رسيده و پروژه براي اجرا به مناقصه رود.
خليلي درخصوص فعاليت فرودگاه كيش در بخش ترانزيت مسافر، خاطرنشان كرد:« يكي از اهداف و مقاصد ما در فرودگاه كيش فعاليت در بخش ترانزيت پروازها است، اما درحال حاضر به دليل عدم تجهيز كامل فرودگاه به تسهيلات موردنياز، فعاليت در اين زمينه زود است و نيازمند گذشت زمان بيشتري است.»
مولود حاجي‌زاده

Posted by admin at 05:14 PM | Comments (0)

مددکاران ایرانی 15 برابر استاندارد بین المللی مددجو دارند

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران گفت: هر مددکار در ایران به 500 معلول خدمات ارائه می کند که استاندار بین الملل این موضوع 35 نفر است .
علی همت محمودنژاد در گفتگو با خبرنگار اجتماعی حیات با اشاره به جلسه روز گذشته (یکشنبه) سازمان های مردم نهاد با رییس سازمان بهزیستی کل کشور اعلام کرد: طی این جلسه انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران با توجه به تعلل سه ساله ارائه گزارش مناسب سازی به دولت خواستار تسریع در این امر شد.
وی با انتقاد شدید از عدم حضور رییس بهزیستی به عنوان تنها متولی معلولان در هیات دولت برای دفاع از حقوق این افراد و کمبود مددکار برای این قشر ادامه داد: مطابق استانداردهای بین المللی در تمام دنیا هر مددکار مسوول رسیدگی به امور 35 معلول است که در حال حاضر درایران هر مددکار به 500 نفر خدمات ارائه می دهد که 15 برابر حد استاندارد است و این نشان دهنده عدم توجه به ارائه خدمات مناسب به این قشر است.
محمد نژاد ادامه داد: معافیت مالیاتی دستمزد کارگری معلولان ، اصلاح آیین نامه بازنشستگی پیش از موعد مقرر با حذف شرط سنی 50 سال و رایگان شدن پیامک برای نابینایان از جمله درخواست های این انجمن از سازمان بهزیستی بود.
وی اضافه کرد: نابسامانی طرح ارائه کارت معلولیت مطابق ماده 1 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ، صادرنشدن این کارت برای همه جامعه هدف ، هزینه سنگین سمعک برای ناشنوایان، پرداخت نشدن حق نگهداری کودکان عقب مانده ذهنی به خانواده ها و سرویس ندادن کتاب خانه گویای ویژه نابینایان به عنوان تنها متولی این امر به دلیل کمبوداعتبارات از دسته مشکلات مطرح شده انجمن با دکتر فقیه به شمار می رود.
رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در پایان گفت: معلولان هر سه سال یکبار اجازه تعویض ویلچر خود را داشته که مطابق توافقات با رییس سازمان بهزیستی این مدت به 2 سال تقلیل یافت.

Posted by admin at 07:42 AM | Comments (0)

May 26, 2008

اختراع قلب كمكی توسط محققان ايرانی

بيماراني که از ضعف عضله قلب رنج مي برند و به درمان هاي دارويي مقاوم بوده يا با مشکلاتي در زمينه پيوند قلب روبه رو هستند، مي‌توانند از اين قلب کمکي استفاده کنند.
ایسنا: دبير دهمين کنگره سراسري تازه هاي سراسري قلب و عروق از اختراع دستگاه کمکي قلب توسط دانشمندان ايراني خبر داد.

دکتر محمدرضا محمد حسني با اعلام اين خبر افزود: اين دستگاه از سوي دكتر محمود ميرحسيني، جراح قلب و از محققان برجسته ايراني به عنوان سرپرست تيم، اختراع و توسط دفتر ثبت اختراعات امريکا به ثبت رسيده است.

وي با اشاره به اينکه دستگاه کمکي قلب مي تواند نويدي تازه براي درمان بيماران دچار نارسايي قلب باشد، گفت: بيماراني که از ضعف عضله قلب رنج مي برند و به درمان هاي دارويي مقاوم بوده يا با مشکلاتي در زمينه پيوند قلب روبه رو هستند، مي‌توانند از اين قلب کمکي استفاده کنند.

دکتر محمد حسني، مزيت بارز اين دستگاه را ارتباط نداشتن با خون بيمار و امکان شارژ باتري آن از بيرون بدن با امواج راديوفرکوئنسي برشمرد.

دبير دهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق يادآور شد: در صورت توليد انبوه دستگاه، هزينه تعبيه آن در بدن انسان در حد يک عمل جراحي قلب است.

وي ادامه داد: اين دستگاه تاکنون روي مدل حيواني با موفقيت آزمايش شده و تکميل آن به منظور بررسي هاي تحقيقاتي روي انسان نيازمند سرمايه گذاري بيشتر و تحقيقات تکميلي است.

دکتر محمد حسني با ابراز خرسندي از اينکه اين اختراع منحصر به فرد جهاني توسط دانشمندان کشورمان در شرايط خاص و با محدوديت هايي که با آن روبرو هستيم انجام شده اظهار اميدواري کرد علاوه بر نهادهاي رسمي و مسئول افراد علاقه مند از اين گونه اختراعات، در کشور و تحقيقات مرتبط حمايت مالي کنند.

گفتني است، دهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق، با هدف ارايه جديدترين دستاوردهاي انجام شده در اين رشته 22 تا 25 خرداد ماه امسال در سالن همايش هاي رازي برپا مي شود.

Posted by admin at 06:39 PM | Comments (0)

دستیابی ایران به دانش فنی تولید سیستم کنترل دیجیتالی توربین نیروگاهها

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو از دستیابی محققان این پژوهشگاه به دانش فنی تولید سیستم دیجیتالی کنترل توربینها و ژنراتورهای نیروگاهها خبر داد و گفت: تلاش می شود دانش فنی این سیستم برای تولید انبوه به شرکتهای سازنده واگذار شود.
مهندس فرخ امینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه گاورنرها (governor) سیستمی هستند که با تغییر بار، سرعت دوران توربینها و ژنراتورها را کنترل و ثابت نگه می دارد، گفت: این سیستمها در توربین های گازی، بخاری و آبی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: در نیروگاههای قدیمی از سیستمهای مکانیکی استفاده می شد که با پیشرفت دانش نرم افزاری، گاورنرهای مکانیکی به دیجیتالی تبدیل شد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو با اشاره به دستیابی محققان پژوهشگاه به دانش فنی ساخت سیستم گاورنردیجیتال تاکید کرد: این سیستمها قابلیت زیادی نسبت به نوع مکانیکی دارند که از آن جمله می توان به قابلیت کنترل سیستم با استفاده نرم افزار اشاره کرد.

امینی در ادامه توسعه و بومی سازی دانش فنی مرتبط با صتعت برق و تجاری سازی نتایج تحقیقات از طریق واگذاری دانش فنی به بخش خصوصی را از اهداف این پژوهشگاه دانست و خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه تاکنون به 30 دانش فنی در زمینه محصولات مورد نیاز صنعت برق دست یافته است که 15 مورد آن به تولید انبوه رسیده است.

Posted by at 03:22 PM | Comments (0)

چگونگی فعالیت اولین بانک خارجی در ایران اعلام شد

نخستین شعبه بانک تجارتی ایران و اروپا برای اولین بار پس از انقلاب، با تلاش بانک صنعت و معدن و حمایت دستگاههای اجرایی مربوطه در کشور روز چهارشنبه در تهران افتتاح می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک صنعت و معدن، با افتتاح بانک تجارتی ایران و اروپا کلیه عملیات بانکی بین المللی در ایران امکان پذیر خواهد شد.

بانک تجارتی ایران و اروپا ، بانکی اروپایی است که تحت مقررات و قوانین و ونظارتی اروپا فعالیت می نماید و با افتتاح نخستین شعبه آن در ایران عملیات مربوط به راهبری اعتبارات اسنادی، ضمانت نامه های ارزی و امور مربوط به صادرات و واردات براحتی امکانپذیر می شود.

این بانک با بهره گیری از ابزارهای نوین بانکی در عرصه بین المللی، علاوه بر تامین مالی پروژه های داخلی، با بهره گیری از متخصصین سرمایه گذاری آماده ارائه هر گونه خدمات کارشناسی و مشاوره ای به تجار و سرمایه گذاران ایران و اروپایی است.

افتتاح حساب جاری و سپرده، صدور دسته چک، ایجاد روابط کارگزاری بانکی با سایر بانکها شامل پرداختهای داخلی و بین المللی، تنزیل اعتبارات اسنادی مدت دار ایرانی از جمله دیگر فعالیتهای بانک تجارتی ایران و اروپا است.

خرید و فروش ارز، صدور کارتهای اعتباری، اعطای تسهیلات برای خرید کالاهای بورسی و مدیریت نقدینگی منابع مالی از جمله فعالیتهای دیگر این بانک می باشد.

همچنین بانک ایران و اروپا در زمینه مالی معاملات ایران با کشورهای اروپایی ، خاور دور، استرالیا و سایر نقاط جهان نقش موثری داشته و در این راه توانسته است خدمات شایانی ارائه دهد.

با افتتاح اولین شعبه بانک تجارتی ایران و اروپا در ایران، علاوه بر تسریع در جذب سرمایه گذاری خارجی، با توجه به تسهیلات ارزان و متنوعی که بانک مزبور ارائه می دهد، به رقابتی شدن نظام بانکی کشور در رابطه با نظام بانکی بین المللی منجر خواهد شد.

بانک تجارتی ایران و اروپا که بانک صنعت و معدن از سهامداران عمده آن است، طی سال گذشته میلادی بالغ بر شش میلیارد یورو اعتبارات اسنادی را راهبری نموده که با توجه به حجم بالای عملیات بانکی سود آن در سال 2007 نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان دو برابر افزایش یافته و با توجه به موفقیت عملکردی توانسته است در بین بیش از دو هزار موسسه پولی در آلمان به رتبه هشتاد و ششم دست یابد.

Posted by at 03:21 PM | Comments (1)

May 25, 2008

فيلم ايراني " پاسخ به فتنه "

در پي انتشار فيلم "فتنه" توسط نماينده افراطي پارلمان هلند، فيلم ايراني با عنوان "پاسخ به فتنه" در اينترنت منتشر شد. در عين حال سايت لايوويك ميزبان فيلم "فتنه"، درباره انتشار "پاسخ به فتنه" آن را داراي صحنه هاي خشونت بار دانسته و براي بازيد آن محدوديت‌هاي را قائل شده است، غافل از اين كه اين جنايات هر روز به دست سردمداران دنياي غرب در مقابل چشمان 18- در حال وقوع است و جنگنده‌هاي رژيم‌هاي غاصب محدوديت سني نمي‌شناسند.
براي ديدن هر فيلم، ابتدا ساير فيلم‌ها را در حالت "stop" قرار دهيد و پس از مشاهده، ديگر فيلم مورد نظر خود را
"play" كنيد.

براي سهولت مشاهده، اين فيلم در 4 بخش گنجانده شده است.

Posted by at 01:49 PM | Comments (0)

تهيه شناسنامه حفاظتي براي موزه‌‌ها و آثار تاريخي

شناسنامه حفاظتي موزه‌ها و آثار تاريخي موجود در موزه‌ها از سوي يگان حفاظت سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تا پايان سال جاري تهيه و تدوين مي‌شود.

به گزارش ميراث آريا(CHTN)، سردار سرتيپ دوم عباسعلي روحي گفت: تهيه شناسنامه حفاظتي از موزه‌ها يکي از برنامه‌هاي اصلي يگان حفاظت در سال جاري است.

وي افزود: در اين راستا قرار است اطلاعات موزه‌ها‌، افراد فعال در موزه‌ها، و فضاي اطراف موزه‌ها گردآوري شود تا بدانيم افرادي که در اطراف موزه‌ها زندگي مي‌کنند سابقه مجرميت نداشته باشند.

روحي با بيان اينکه اين اطلاعات تا شعاع 300 متر از فضاي موزه‌ها تدوين و گردآوري مي‌شود، اظهار داشت: راه‌اندازي بانک اطلاعات جامع، بررسي وضعيت انجمن دوستداران ميراث‌فرهنگي و جمع‌آوري اطلاعات افراد اين انجمن‌ها، برنامه‌ريزي براي ايجاد حساسيت در ميان مسوولان، برگزاري جلسات هماهنگي با مسوولان قضايي، آموزش همگاني براي هوشياري و حساس کردن مردم در جهت حفاظت از ميراث‌فرهنگي از ديگر برنامه‌هاي سال جاري يگان حفاظت است.

ايجاد تعامل و امضاي تفاهم‌نامه با ناجا و ابلاغ آن به استان‌هاي سراسر کشور،‌ انتخاب و تعيين رابطان استان‌ها در جهت آموزش و تجهيز نيروهاي يگان حفاظت، تحول در نگاه مديران، توسعه و بهبود کارکرد شاخص‌هاي حفاظتي، ‌تمرکز روي برنامه‌هاي تفضيلي سالانه از ديگر برنامه‌هاي يگان حفاظت سازمان ميراث‌فرهنگي در سال جاري است که فرمانده اين يگان به آن اشاره کرد.

سردار روحي با اشاره به اهداف سال جاري يگان حفاظت سازمان گفت: ارتقاي صيانت از ميراث‌فرهنگي، افزايش ضريب امنيت در نقطه‌اي ثبتي و تاريخي، افزايش حفاظت از فرهنگ و هويت ملي در جامعه، کيفي‌سازي آمار جرائم در کشور، تقويت تعامل با رسانه‌ها و توسعه آموزش‌هاي همگاني از جمله اهداف سال جاري است.

وي ادامه داد: در راستاي اين اهداف، قرار است سيستم‌هاي حفاظت‌هاي الکترونيکي موزه‌ها تجهيز و ساماندهي شود. همچنين از تکنولوژي‌هاي به روز و مدرن در موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها با اتکا بر کاهش نيروي انساني استفاده مي‌شود.

فرمانده يگان حفاظت سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري درباره ايجاد شماره تلفن سه رقمي براي تماس‌هاي مردمي خاطرنشان کرد: در صورت تأمين اعتبار 600 ميليون توماني از سوي سازمان، شماره تلفن سه رقمي ايجاد مي‌شود. ضمن آنکه هم‌اکنون افراد در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه ميراث‌فرهنگي، حفاري غيرمجاز و قاچاق آثار تاريخي مي‌توانند با شماره تلفن 22744673 تماس حاصل کنند.

Posted by at 01:27 PM | Comments (0)

همکاري 300 نخبه فکري درتدوين بخش علوم اجتماعي نقشه جامع علمي کشور

رئيس دانشگاه علامه طباطبائي گفت : بيش از 300 نخبه فکري و استاد دانشگاه درتدوين بخش علوم اجتماعي نقشه جامع علمي کشور شرکت کردند.
به گزارش خبرنگارما سيد صدرالدين شريعتي درنشست خبري مسئولان بخش اجتماعي تدوين نقشه جامع علمي کشور در دانشگاه علامه طباطبايي افزود:‌ اين طرح کار بزرگي بود که درمدت کوتاه 2 ماه انجام شد.
وي اضافه کرد: نتيجه اين طرح درقالب 6 هزار صفحه متن مکتوب و بيش از پانصد ساعت مصاحبه تخصصي مستند سازي شد و به کميته علوم انساني، معارف اسلامي و هنر تحويل داده شد.
شريعتي با اشاره به اينکه هدف از اجراي اين طرح نيل به شرايط بهتر علمي درزمينه علوم اجتماعي است تصريح کرد: دانشگاه علامه به عنوان بزرگترين دانشگاه علوم انساني کشور از طرف کميته علوم انساني شوراي انقلاب فرهنگي مسئول تدوين بخش اجتماعي نقشه جامع علمي کشورشد.
وي اضافه کرد: ما درکميته تخصصي در چهار حوزه مديريت ، حقوق و علوم سياسي، اقتصاد و علوم اجتماعي(به معناي خاص) نظارت اساتيد دانشگاه را جمع آوري کرده ايم.
رئيس دانشگاه علامه گفت: بخش علوم اجتماعي نقشه علمي کشور شامل سه بخش ترسيم وضع موجود، مقايسه آن با اهداف سند چشم انداز و همچنين راهکارهاي رسيدن اهداف ، تدوين شده است.

Posted by at 12:26 PM | Comments (0)

برنده جايزه نوبل فيزيك در ايران:

استاد برتون ريشتر، برنده جايزه نوبل فيزيك 1976 و استاد دانشگاه استفورد آمريكا و برنده جايزه نوبل فيزيك و دكتر جان برايت، رييس مركز تحقيقات انرژي آمريكا بامداد جمعه به دعوت دانشگاه صنعتي شريف وارد تهران شدند.

به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر ريشتر و دكتر برايت در بدو ورود به ايران در نشستي با خبرنگاران در محل هتل استقلال به سوالاتشان پاسخ دادند.

برنده جايزه نوبل فيزيك 1976 در ابتدا با اشاره به اين كه براي اولين بار به ايران مي‌آيد به آشنايي خود با دكتر ياسمن فرزان، پژوهشگر جوان پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي اشاره كرد كه اخيرا از سوي اتحاديه بين‌المللي فيزيك محض و كاربردي(آيوپاپ) به عنوان برنده جايزه دانشمند جوان در زمينه فيزيك ذرات معرفي شده است.

وي خاطرنشان كرد: خانم فرزان كه برنده جايزه بهترين فيزيكدان جوان در زمينه فيزيك ذرات شده است، حدود يك سال در دانشگاه استنفورد مشغول به تحصيل بودند و از آن دوران با وي آشنايي دارم.

ريشتر در ادامه به فعاليت‌هاي ايران در زمينه شتابگرها و فيزيك ذرات اشاره كرد و گفت: ايران در ساخت يكي از قطعات شتابگر سرن فعاليتهاي زيادي داشته است كه اگر اين شتابگر به مرحله نهايي برسد، ايران پيشرفت‌هاي خوبي در زمينه فيزيك ذرات داشته است. ايران همچنين در ساخت مركز تحقيقات سينكروترون در اردن همكاري كرد و مي‌توان گفت نقش اين كشور در زمينه انرژي‌هاي بالا و ذرات بنيادي با وجود كوچك بودن، قابل توجه و چشمگير است.

اين استاد فيزيك ذرات بنيادي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري كه از او درباره پيل‌هاي سوختي سوال كرد، گفت: عدم اطمينان از عملکرد پيل‌هاي سوختي و تامين محفظه مناسب نگهدارنده هيدروژن و کاتاليستهاي پلاتيني را از جمله مشکلات پيش رو براي استفاده از اين فن‌آوري عنوان و در عين حال ابراز اميدواري كرد كه با ادامه مطالعات در زمينه پيل‌هاي سوختي بتوان تا 10 سال ديگر از آنها در خودروها استفاده كرد.

دكتر ريشتر، استاد فيزيك دانشگاه استنفورد كه به همراهي دكتر جان‌برايت، فيزيكدان ديگري از فرهنگستان علوم آمريكا به ايران مي‌آيد، علاوه بر ديدارها و نشست‌هاي علمي با اساتيد و متخصصان ايراني، ششم خردادماه در نشستي عمومي در جمع استادان و دانشجويان علاقمند در دانشگاه صنعتي شريف سخنراني مي‌كند.


موضوع سخنراني ريشتر كه قرار است ششم خرداد ماه از ساعت 15:30 تا 16:30در سالن جابربن حيان دانشكده شيمي دانشگاه صنعتي شريف برگزار شود، «فيزيك ذرات بنيادي» است.

دكتر ريشتر در سال 1976 به همراه سميوئل چائو چونگ تينگ به دليل کارهاي پيشگامانه‌شان در کشف نوع تازه اي از ذره بنيادي سنگين مشتركا به دريافت جايزه نوبل فيزيك نايل شدند.

برتون ريشتر که در مارس سال 1931 در بروكلين نيويورک به دنيا آمده، تحصيلات عالي خود را تا اخذ دكتري فيزيك در موسسه تکنولوژي ماساچوست (MIT) پشت سرگذاشت و پس از پايان تحصيلاتش در سال 1956 به بخش فيزيک دانشگاه استنفورد پيوست.

وي سال‌ها به عنوان پژوهشگر و استاد فيزيك ذرات بنيادي در اين دانشگاه فعاليت داشته و چندي نيز مديريت فني مرکز شتابگر خطي استنفورد را برعهده داشته است.

استاد ريشتر از سال 1999 پس از بازنشستگي تحقيقاتش را در حوزه انرژي و گازهاي گلخانه‌يي پي گرفته است.

Posted by at 12:25 PM | Comments (0)

مشاهده يک گونه نادر پرنده ؛ خوزستان

يک گونه جديد و نادر کبوتر نقاب دار نخستين بار در منطقه ام الدبس دشت ازدگان مشاهده شد .
معاون سازمان حفاظت محيط زيست خوزستان در مصاحبه با خبرنگارما افزود زيستگاه اين پرنده در کشور هاي آفريقايي و مناطق شبه بياباني است.
مولا گفت از اغاز مهاجرت پرندگان به خوزستان ازارديبهشت ماه تاکنون 8 قطعه از اين پرنده که از خانواده کبوتريان است در استان مشاهده شده است .
معاون سازمان حفاظت محيط زيست خوزستان گفت تا کنون بيش از8 گونه نادر جهاني پرنده در استان ديده شده است .

Posted by at 12:10 PM | Comments (0)

«كايه‌دوسينما»، «آن‌سه» را بهترين فيلم سال سينماي ايران معرفي كرد

«محمد حقيقت» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس در اين باره اظهار داشت:در شماره امروز مجله كايه دوسينما (اطلس سينما) ويژه جشنواره كن ،در ويژه‌نامه‌اي كه به تشريح و تحليل سينماي 35 كشور جهان پرداخته بود،در بخش ايران ،فيلم سينمايي «آن سه»(نقي نعمتي) را ستوده بود و آن را بهترين فيلم سال سينماي ايران معرفي كرد.
وي ادامه داد:در اين مطلب،نكات جالب و خوبي درباره اين فيلم منتشر شده بود و عكس‌هايي از اين فيلم در آن به چاپ رسيده است.
حقيقت به فارس گفت:در اين شماره «كايه‌دو‌سينما»(CAHIERS DU CINEMA)،از نقي نعمتي به عنوان استعداد آينده ياد شده است. اين مجله در طول فستيوال كن منتشر شد و به دو زبان فرانسه و انگليسي است.
«آن سه»، داستان 3 سرباز است كه در مأموريتي از گروه جدا مي‌افتند و در برف و كولاك گرفتار مي‌شوند و سعي دارند كه خودشان را نجات دهند. فيلمبرداري اين فيلم كه زمستان سال گذشته و بخشي زمستان امسال انجام شد در برف مي‌گذرد.
بازيگران «آن سه» يوسف يزداني، داريوش قرباني، اسماعيل موحدي، جواد صارمي، فاطمه سليماني، مدير فيلمبرداري: هومن بهمنش، صداگذاري: بهروز شهامت، صدابردار: ابراهيم ايرج‌زاد و تهيه‌كنندگان فيلم،: نقي نعمتي و محمدرضا شرف‌الدين هستند.
فيلم «آن سه»در شصتمين جشنواره فيلم لوكارنو، موفق به دريافت جايزه نت پك (شبكه ارتقاي سينماي آسيا) شده است.
«كايه‌دو‌سينما» معتبرترين مجله سينمايي در فرانسه است كه پنجاه‌و‌هشتمين سال انتشارش را پشت سر‌گذاشته است.اين مجله پديد آورنده موج نو در سينماي جهان است و هنوز نيز يكي از تاثيرگذارترين مجلات سينمايي دنيا محسوب مي‌شود.

Posted by at 11:51 AM | Comments (0)

ايران داراي ذخاير غني ژنتيكي است

در اين قطعنامه آمده است؛ با استعانت از الطاف خداوند سبحان و توجه خاص به رهنمودهاي مقام معظم رهبري و با انديشه تحقق آرمان هاي متعالي سند چشم‌انداز توسعه نظام در افق 1404 و جنبش نرم‌افزاري، در سالي كه به نام «نوآوري و شكوفايي» مزين شده است، دهمين كنگره ژنتيك و دومين همايش ملي ايمني زيستي جمهوري اسلامي ايران به طور همزمان برگزار شد.
در اين نشست كه با سخنراني نمايندگان وزراي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رييس سازمان حفاظت محيط زيست از اول تا سوم خرداد ماه سال 1387 در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد، بيش از يك هزار نفر از متخصصين ژنتيك و ايمني زيستي كشور، اساتيد دانشگاه‌ها، پژوهشگران موسسات پژوهشي، دانشجويان، مسئولين بخش هاي اجرايي و بخش خصوصي شركت داشتند.
در اين دو همايش همزمان، حدود 950 مقاله علمي و پژوهشي در حوزه‌هاي مختلف كشاورزي، پزشكي، محيط زيست، صنايع، ايمني زيستي ودفاعي ارائه شد.
شركت كنندگان در اين همايش ضمن گراميداشت روز مقاومت و سالروز آزاد سازي خرمشهر و تجديد ميثاق با رهبر معظم انقلاب براي ادامه تلاش بي پايان خود تا فتح قلل رفيع علم و فناوري موارد زير را اعلام مي‌كند:
ايران در گستره طبيعي خود از ظرفيت هاي عظيم و بي‌بديل ذخاير ژنتيكي برخوردار است كه توجه به اين سرمايه عظيم مي‌تواند ارزش افزوده فوق العاده‌اي را براي كشور ما به ارمغان آورد لذا مديريت منسجم، هوشمندانه و علمي براي حفظ و بهره گيري از اين سرمايه هاي ملي مورد انتظار است.
دانش ژنتيك با همراهي فن‌آوري‌هاي دست‌ورزي و مهندسي ژنتيك پا را از عرصه‌هاي دانش فراتر گذاشته و بيوتكنولوژي نوين در تمام عرصه‌هاي زندگي بشر اعم از حوزه‌هاي پزشكي و بهداشت، كشاورزي و منابع طبيعي، محيط زيست، دفع آلاينده‌هاي زيست محيطي و ... از اهميت فوق العاده‌اي برخوردار شده و اين تحول ارزشمند در علم و دانش بشري، موجبات بهره‌وري مفيدتر از سرمايه‌هاي خداداد را فراهم كرده است و جا دارد براي بهره‌گيري كشورمان از اين منابع عظيم، مسئولين نظام با شجاعتي در شأن اين ملت و مديريتي پژوهش مدار، تحول‌گرا و نوآور، بستر شكوفايي فن آوريهاي نوين را فراهم كنند.
شركت‌كنندگان در همايش از تلاش‌هاي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، وزير ، معاون غذا و داروي اين وزارتخانه و ساير دست‌اندركاران ذيربط كه كمر همت به توسعه علم و فناوري در حوزه بهداشت و درمان و تحقيق، توليد و استفاده از فراورده‌هاي ژنتيك و بيوتكنولوژيك بسته‌اند، تقدير و تشكر كرده اميد آن دارد كه اين رويكرد در همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور عموميت يابد.
دستيابي به فناوري‌هاي نو نظير بيوتكنولوژي و استفاده از آن نه تنها يك ضرورت غير قابل انكار براي توليد غذاي بيشتر و بهتر است بلكه يكي از تكاليف مندرج در بند 9 سياست‌هاي كلان برنامه جمهوري اسلامي است. بر اين اساس توسعه كشت محصولات تراريخته كه به تصويب هيئت وزيران نيز رسيده است مورد تاكيد است.
پژوهشگران حوزه‌هاي مرتبط با ژنتيك و بيوتكنولوژي، ضمن تاكيد بر قابليت هاي گسترده اين شاخه از علم و فن‌آوري، آنرا يك ابزار توسعه غير قابل چشم پوشي تلقي نموده و در عين وقوف به ملاحظات ايمني زيستي آمادگي خود را براي همراهي موثر و مشاوره مطمئن براي دستگاههاي اجرائي و تقنيني كشور اعلام نموده و خواهان برخورد عالمانه بجاي برخورد محتاطانه و سد نمودن مسير علم و پژوهش بوده و خواستار تدوين قوانين، مقررات و آئين‌نامه‌هاي اجرائي با نگاه پيشبرد دانش در كنار ملاحظات زيست ايمني هستند و لايحه پيشنهادي قانون ملي ايمني زيستي ارائه شده به مجلس شوراي اسلامي را فاقد وجاهت علمي و مانع هرگونه فعاليت علمي در عرصه بيوتكنولوژي دانسته و خواهان بازنگري در آن با مشورت انجمن هاي علمي ذيربط هستند.
شركت كنندگان از رياست جمهور و هيئت وزيران استدعا دارند به بي‌ساماني بيوتكنولوژي در كشور طي چند سال اخير پايان داده و به منظور مديريت هوشمندانه مورد انتظار، رفع موانع اجرائي، تسهيل و اختصاص منابع و اعتبارات، تدوين ساز و كارهاي مورد نياز، پيش‌بيني قواعد و مقررات حقوقي و قضائي متناسب و كارآمد، رفع نقيصه حذف شوراي عالي زيست فن‌آوري، در تشكيل ستاد سبك، چالاك و موثر ويژه زيست فناوري تسريع لازم مبذول كنند.
اطلاع‌رساني صحيح توسط رسانه ملي و پرهيز از تقويت فناوري هراسي به طور ويژه در مورد علم ژنتيك و مهندسي ژنتيك در برنامه‌هاي تدوين شده و به ويژه برنامه هاي وارداتي مورد تاكيد است.
اجراي قطعنامه‌هاي پيشين انجمن‌هاي علمي كشور به ويژه قطعنامه پنجمين همايش ملي بيوتكنولوژي مورد تاكيد و تقاضاست.
در سال «نوآوري و شكوفايي»، انجمن هاي علمي ضمن تاكيد بر شعار مبنتي بر شعور «ما مي توانيم» بيش از گذشته آمادگي كامل خود را براي همكاري با مسئولين محترم نظام در كليه سطوح اعلام نموده و براي تحقق آرمانهاي علمي جمهوري اسلامي از پاي نخواهند نشست. اميد آن داريم تا با تقويت ژنتيك و «نوآوري هاي» اين رشته بستر شكوفايي و رونق علمي و اقتصادي كشور را فراهم سازيم.

Posted by at 11:47 AM | Comments (0)

جايزه كميته بين المللي المپيك به هنرمند ايراني رسيد

محمدرضا ايزدي ـ هنرمند مجسمه ساز ايراني ـ جايزه اي را از مسابقه بين المللي هنرورزش را از سوئيس به ايران آورد.
به گزارش خبرگزاري ايسنا، سومين دور مسابقات هنرورزش المپيك كميته بين المللي المپيك با معرفي نفرات برتر به در لوزان سوييس به پايان رسيده است.
اين مسابقه از سوي كميسيون فرهنگ و آموزش كميته بين المللي المپيك IOC با هدف پيوند هرچه بيشتر ورزش هنر و با همكاري كميته هاي ملي المپيك جهان و در دو بخش آثار حجمي و غيرحجمي برگزار شده بود.
در اين مسابقه در مجموع 36 كميته ملي المپيك از سراسر جهان با 61 اثر در دو بخش آثار حجمي و غيرحجمي در اين مسابقه شركت كردند، كه داوري نهايي اين مسابقه كه 20 مي 2008 در مقر كميته بين المللي المپيك ـ لوزان سوئيس ـ برگزار شد. نمايندگاني از كميسيون فرهنگ و آموزش المپيك و متخصصان امر هنر و با هدايت رييس كميسيون ژيالينگ هي كار داوري اين مسابقه بين المللي را برعهده داشتند كه در پايان در دوبخش آثار حجمي و غيرحجمي سه نفر به عنوان نفرات اول تا سوم و پنج نفر نيز موفق به كسب ديپلم افتخار شدند. آثار برتر در موزه المپيك لوزان سوييس و بازي هاي المپيك پكن براي بازديد عموم به نمايش درخواهند آمد. آكادمي ملي المپيك اعلام كرده است كه محمدرضا ايزدي از جمهوري اسلامي ايران با اثر ژيمناست موفق به كسب ديپلم افتخار اين مسابقه بين المللي و كسب افتخاري ديگر براي كشور عزيزمان ايران در عرصه هاي جهاني شده است. مراسم اهداي جوايز اين مسابقه هم زمان با ششمين اجلاس ورزش، آموزش و فرهنگ از تاريخ چهار تا ششم مهرماه سال جاري در شهر بوسان كره برگزار مي شود.

Posted by at 11:32 AM | Comments (0)

May 24, 2008

موفقیت پزشکان ایرانی در پیوند سلولهای بنیادی

در این عمل تهاجمی که حدود دو ساعت به طول انجامید، سلولها از طریق لوله هایی باریک بدون عمل جراحی از طریق سرخرگهای محیطی به شریانهای تغذیه کننده قلب کودک (کرونر) منتقل شد.
مهر: سلولهای بنیادی به شیوه ای ابداعی به قلب یک کودک 10 ساله مبتلا به نارسایی شدید قلبی با بیماری گسترده عضله قلب ( کاردیو میوپاتی) در بیمارستان امام خمینی تهران پیونده زده شد.

دکتر علی اکبر زینالو مجری طرح و سرپرست تیم پیوند با اعلام این خبر افزود: در این روش تحقیقاتی، سلولهای بنیادی مغز استخوان کودک پس از تکثیر و فرآوری به قلب پیوند زده شده است.

وی ادامه داد: در این عمل تهاجمی که حدود دو ساعت به طول انجامید، سلولها از طریق لوله هایی باریک بدون عمل جراحی از طریق سرخرگهای محیطی به شریانهای تغذیه کننده قلب کودک (کرونر) منتقل شد.

دکتر زینالو اضافه کرد: در این شیوه با تکنیک پیچیده ای جریان خون شریانهای قلب برای جذب بهتر سلولها با بستن وریدهای قلب (سینوس کرونر) کند شده است.

وی این عمل بزرگ را حاصل تلاش یک تیم 10 نفره از محققان و پژوهشگران کشور دانست و اظهار امیدواری کرد، با اختصاص بودجه کافی بتوان به پرسش های پیش روی دانشمندان این رشته پاسخ گفت.

دکتر محمد رضا محمدحسنی عضو تیم پیوند فوق با تایید این خبر، حال عمومی کودک را پس از عمل رضایت بخش ارزیابی و اضافه کرد: این عمل خوشبختانه بدون عارضه به پایان رسید و بررسی اولیه حاکی از موفقیت پیوند بوده است.

Posted by admin at 01:44 PM | Comments (0)

تندیس مفاخر ایرانی در کشورهای همسایه نصب می‌شود

پژوهشگاه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری تندیس مفاخر و مشاهیر حوزه تمدنی ایران بزرگ را در محل فوت یا تولد آن‌ها در کشورهای اطراف نصب می‌کند.
به گزارش حیات به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سیدطه ‌هاشمی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: پژوهشکده فرهنگ و تمدن پژوهشگاه از چند ماه پیش کار تدوین فهرست مفاخر و مشاهیر حوزه تمدنی ایران بزرگ را به همین منظور آغاز کرده است.
به گفته وی، تاکنون فهرست 1500 نفر از مفاخر و مشاهیر ایران به همین منظور تهیه شده‌ است.
هاشمی گفت: این فهرست در 3‌ سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تهیه شده و هم ‌اکنون کارشناسان مشغول جمع‌آوری زندگینامه و آثار این بزرگان هستند تا به یونسکو ارائه کنند.
رئیس پژوهشگاه سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: قرار است فهرست 200 نفر از مشاهیر و مفاخر ایران‌ زمین به همراه شرح حال و استدلال‌های جهانی شدن آنها برای یونسکو ارسال شود تا نام مشاهیر ایران نیز در فهرست سده‌ و هزاره‌های یونسکو هر دو سال یک بار آورده شود.
هاشمی گفت: علاوه بر ساخت تندیس مفاخر و مشاهیر و نصب آن در محل فوت یا تولد آنها همچنین درصدد هستیم تا بزرگداشتی برای این مفاخر یا مشاهیر در محل تولد یا فوت آنها برگزار کنیم.
وی همچنین به وارد کردن مباحث فرهنگی و تمدنی به کتاب‌های درسی اشاره کرد و گفت: با همکاری کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار است زندگینامه مفاخر و مشاهیر ایران در کتاب‌های درسی مقاطع مختلف وارد شود.
پایان پیام

Posted by admin at 10:32 AM | Comments (0)

جایزه 5 هزار دلاری برای هر ایرانی

عصر ایران: همسر باب لوینسون، مامور سابق سازمان FBI آمریکا که حدود 14 ماه قبل در سفر به جزیره کیش (ایران) ناپدید شد برای یافتن شوهرش یک جایزه 5 هزار دلاری تعیین کرده است.

شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد: "کریستین لوینسون به فردی که از وضعیت کنونی شوهرش اطلاعاتی ارائه دهد 5 هزار دلار تقدیم می کند."

کریستین لوینسون گفت: "امیدواریم ایرانی ها به خصوص مردم عادی هرچیزی را که ممکن است در این باره شنیده یا دیده باشند به یاد بیاورند تا به یافتن باب کمک کند."

وی افزود: "ما هیچگونه اطلاعی از وضعیت باب نداریم که بسیار مایوس کننده است."

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: "تعیین این جایزه به تسریع در یافتن شوهرش کمک کند."

رابرت (باب) لوينسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (FBI) روز هشتم مارس 2007 در سفر به جزيره كيش ايران به طرز مشكوكي ناپديد شد و تاكنون تلاش ها براي يافتن وي بي ثمر بوده است.

کریستین در ماه دسامبر گذشته به امید یافتن نشانه ای در مورد شوهر مفقوده خود به ایران سفر کرد اما به رغم همکاری مقامات ایرانی نتوانست از وضعیت شوهر خود اطلاعی کسب کند.

وی همچنین خواستار صدور روادید از سوی ایران برای دومین سفر به این کشور در ماه جولای شده است.

کریستین با بیان اینکه وی به امید یافتن خبری در مورد شوهرش مرتبا با وزارت خارجه آمریکا در تماس است افزود: "معتقدم وی (باب) زنده است، معتقدم وی صحیح و سالم است، فقط نمی دانم باب کجاست. ما او را از دست دادیم."

از زمان ناپديد شدن رابرت لوينسون تاكنون وزارت خارجه آمريكا چند يادداشت ديپلماتيك از طريق سفارت سوئيس در تهران تقديم مقامات كشورمان كرده و خواستار كسب اطلاع از وضعيت وي شده است.

Posted by admin at 10:29 AM | Comments (1)

May 23, 2008

عکس العمل هکران ایرانی در برابر تغییر نام خلیج فارسی توسط اعراب

حدود 100 سایت عربی که اکثرا سایت های مهم دولتی و سایت های دانشگاه ها و شرکت های عربی بودند توسط گروه امنیتی آشیانه هک و چهره تمامی این سایت ها به صفحه ای با نماد ایران و نماد خلیج فارس تغییر پیدا کرد.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، هدف از این کار محکوم کردن تغییر نام خلیج فارس و استفاده از اسم خلیج عربی در سایت های عربی بوده است.

گروه امنیتی آشیانه در زمینه اظهار داشت: "در این پروژه ما به چهار سرور عربی نفوذ کرده و چهره سایت های مهمی از کشورهای بحرین، عربستان، امارات، عمان، عراق ... را که بر روی این سرورها قرار داشتند را با صفحه ای با نماد ایران و نام خلیج فارس تغییر دادیم."

عمليات نفوذ به سرور وب سايت هاي فوق الذكر در روز یکشنبه 29 اردیبهشت شروع شد كه پس از 3 روز فعاليت شبانه روزي در صبح روز چهارشنبه 1 خرداد 87 نماد ایران و اسم خلیج فارس در كليه وب سايتهاي فوق الذكر عربی قرار گرفت و جهت جلوگیری از متوجه شدن سریعتر مسئولین این سرورها، فایل اصلی برخی از سایت ها با نام Index را عوض نکرده و تنها فایلی با نام Ashiyane بر روی اين سایت ها قرار گرفت. لازم به ذکر است که این 100 سایت بر روی چهار سرور مختلف با سیستم عامل های ویندوز 2003 میزبانی می شوند.

برای مشاهده لیست برخي از سایتهای هک شده برروی لینک زیر کلیک کنید:
http://ashiyane.ir/News/gulf-list.txt

تمامی این سایت ها را در سایت بین المللی Zone-H ثبت شده که در زیر لینکهای ثبت شده بعضی از این سایت های هک شده را می توانید مشاهده کنید:

http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,0/id,7479324
http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,160/id,7481535
http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,0/id,7479290
http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,160/id,7480224
http://www.zone-h.org/component/option,com_mirrorwrp/Itemid,160/id,7465886

جالب است که در لیست این 100 سایت، سایت های مهمی چون سایت لیگ خلیج عرب، سایت وزارت آموزش عالی عراق، سایت اداره پلیس ابوظبی امارات، سایت روزنامه الخلیج امارات، سایت دانشگاه میادین عربستان، سایت هیئت مردم امارات، سایت شرکت گاز عمان و ... به چشم می خورد که چهره برخی از این سایت های هک شده هنوز توسط مدیران آنها اصلاح نشده است.


Posted by admin at 03:47 PM | Comments (0)

May 22, 2008

فيلم مستندماجراي «فرش ايراني»

فرش ايراني ماجرايي است به قد‌مت تاريخ و فرهنگ ايران زمين. زند‌گي ايراني از د‌يرباز با فرش همراه بود‌ه است؛ از آن رو كه ايراني علاوه بر اين كه بر روي فرش خويش زيسته است، بلكه همواره به آن اند‌يشيد‌ه و همواره د‌ر كار خلق و نقش‌ فرش خويش بود‌ه است.

بد‌ين سان فرش براي ايراني‌ها، صرفاً يك ابزار د‌ر كنار وسايل و ابزارها نبود‌ه، بلكه مجموعه‌اي به شمار مي‌آمد‌ه كه ذوق، هنر، خلاقيت، پشتكار و بخش وسيعي از زند‌گي اقتصاد‌ي- اجتماعي ايران زمين را د‌ر برمي‌گيرد‌. وقتي از خلال تاريخي كه پشت سر نهاد‌ه شد‌ه است به هويت گونه‌گون ايران و ايراني د‌ر طول قرون و اعصار چشم مي‌د‌وزيم، با حقيقت‌هاي پرشماري مواجه مي‌شويم كه يكي از آنها فرش و فرش ايراني است.

به سهولت مي‌توان از عهد‌ة اثبات اين واقعيت فراگير و ملموس برآمد‌ كه ايران زمين، با گره‌هاي تار و پود‌ فرش، گره‌هاي اتصال خويش با حيات،‌ هنر، اند‌يشه، زيبايي و د‌ر نهايت الهام و طبيعت را از زواياي مختلف مستحكم كرد‌ه است. اين كه فرش ايراني د‌رونمايه‌اي زميني/آسماني و فرشي/ عرشي د‌ارد‌، از آن روست كه اين سنت د‌يرين به ستون زند‌ة طبيعت تكيه كرد‌ه است.

اين كه آد‌مي آنچه را كه د‌ر طبيعت مي‌گذرد‌، به د‌رستي د‌رك كند‌ و آنگاه آن را د‌ر زيلوي زند‌گي خويش مصوّر گرد‌اند‌ و اين تصوير به گونه‌اي باشد‌ كه علاوه بر زوال‌ناپذيري و ثبات، همواره رو به كمال و ارتقاء د‌اشته باشد‌، حقيقتي است كه فرش ايراني از آن سامان پذيرفته و خود‌ باز تابانند‌ة آن است.

حضور نماد‌هاي زند‌ه و پرمعنا و روح‌بخش طبيعت از قبيل: گل، د‌رخت، شاخه، پرند‌ه، شمس و شمسه و د‌يگر مظهرهاي جان‌نواز يك زند‌گي طبيعت‌گرا د‌ر جان فرش ايراني ياد‌آور واضح‌ترين د‌لالت‌ها و سيلان آب طبيعت د‌ر رود‌ اد‌راك، هنر، تصويرگري و نقش‌آفريني اين مرزوبوم است كه تاريخ آن، تاريخ سپري شد‌ة هزاران سال كوشش د‌ر قلمروهاي زيبايي و زيبابيني را د‌ر حافظه خويش د‌ارد‌.

پس از اين اجمال كه تفصيل آن مجالي فراخ را مي‌طلبد‌، آنچه موضوع اين نوشتار است، فيلمي به نام «فرش ايراني» است كه براساس طرحي از رضا ميركريمي و حضور كارگرد‌انان مطرح سينماي ايران همچون: بهروز افخمي، بهرام بيضايي، خسرو سينايي، مجيد‌ مجيد‌ي، كمال تبريزي، محمد‌رضا هنرمند‌، عباس كيارستمي، جعفر پناهي، رخشان بني‌اعتماد‌، مجتبي راعي،زرين‌ كلك، د‌اريوش مهرجويي، بهمن فرمان‌آرا وخود‌ ميركريمي و تني چند‌ د‌يگر ساخته شد‌ه است.-

ميركريمي با كارنامه‌اي كه از فيلم‌هايي چون «زير نور ماه»، «خيلي د‌ور، خيلي نزد‌يك» و اخيراً «به همين ساد‌گي» د‌رخشند‌گي گرفته، به خوبي نشان د‌اد‌ه است كه به تفكّر اصيل و بنياد‌ين زند‌گي تعلق خاطري محسوس د‌ارد‌، د‌ر اين ميان طرح فرش ايراني به خوبي از د‌لمشغولي اين فيلم‌ساز هوشمند‌ پرد‌ه مي‌د‌ارد‌.

«فرش ايراني» را بايد‌ اتفاقي بزرگ د‌ر سينماي ايران محسوب د‌اريم كه چونان فرش ايراني، ماجراست، نه پد‌يد‌ه. نخستين چيزي كه د‌ر اين اتفاق و ماجرا شايان د‌قت است، كارگروهي و محصول د‌سته‌جمعي 15 كارگرد‌ان ايراني است كه چند‌ نفر از آنها جايگاهي جهاني و بي‌بد‌يل برخور دارند‌.

حضور مشاركت اين حجم از ارباب هنر هفتم د‌ر يك موضوع، با صرف نظر از آنچه حاصل شد‌ه و به جاي ماند‌ه، خود‌ حكايتي است كه مي‌تواند‌ د‌ر حافظه زماني عصر ما ثبت شود‌، اما گذشته از اين اتفاق مبارك، «فرش ايراني» با نظر، مجموع و كليّت، كاري فاخر و ماند‌گار از آب د‌رآمد‌ه است.

وجه مستند‌ ـ د‌استاني اين مجموعه و امكان بازف تصويرگري و خيال‌پرد‌ازي، بينند‌ه فيلم و جويند‌ة سنّت فرش را با نگاههايي مواجه مي‌كند‌ كه هيچ‌كد‌ام د‌ر اد‌امة همد‌يگر نبود‌ه و فاقد‌ هر نوع اشتراك است ولي جهان‌بيني‌هايي را روايت مي‌كند‌ كه طيّ آن هر كسي از د‌ريچة خويش شعري تصويري د‌ر باب فرش ايران‌‌زمين سرود‌ه است.

د‌ر اين ميان آنچه سيف‌الله د‌اد‌ به تصوير كشيد‌ه، رثايي است بر وجود‌ خاكسترشد‌ه‌اي كه د‌ر گذر زمان، همواره بقاء خويش را تضمين كرد‌ه است، حتي د‌ر گذر از كرانه هجوم و حمله‌هاي وحشيانه مغول. بهرام بيضايي نيز اند‌كي از نيايش د‌روني خويش را با گره‌هايي كه فرشي كاشاني پذيرا شد‌ه، همراه نمود‌ه است.

كيارستمي با اين كه از چهار ضلع مستطيلي فرشي كوچك‌ فراتر نرفته، ولي به رابطة شعر و فرش و اد‌ب و قالي خيره شد‌ه، د‌ر حالي كه گفتارش، سرود‌ة سپهري است: كجاست جاي رسيد‌ن و پهن كرد‌ن يك فرش؟ د‌ر اين ميان مجتبي راعي پيوند‌ جان، طبيعت و فرش را از آينه يكي از شگفت‌انگيزترين و د‌يد‌ني‌ترين مناطق روستايي ايران روايت نمود‌ه است.بي‌گمان تنها كساني به اعماق پرشگفت‌بخش مربوط به راعي د‌ست خواهند‌ يافت كه از تأثيرپذيري چند‌لاية زند‌گي روستايي و غيرروستايي مناطق ايران از فرشي كه با د‌ست د‌ختران رنجور اين د‌يار بافته مي‌شود‌، تا حد‌ود‌ي مطلع باشند‌ و چنين است، آنچه مجيد‌ مجيد‌ي به مد‌د‌ د‌استاني پرتحرّك و زلال بر سنگفرش‌هاي كوچه‌اي خلوت و آرام گسترد‌ه است. د‌قت و محاسبة مجيد‌ي د‌ر فيلم كوتاهي كه د‌ر «فرش ايراني» به ياد‌گار گذاشته، حيرت‌انگيز و هيجان‌آور است.

از آنچه اين كارگرد‌ان فهيم با تصويربرد‌اري محمد‌ د‌اود‌ي خلق كرد‌ه است، مي‌توان با عنوان شاه‌بيت اين قصيد‌ه ياد‌ كرد‌.

بد‌ينگونه، به مد‌د‌ خلاقيت، كوشش و د‌رنگ و تأمل ارجمند‌ فرزند‌اني كه روح فرش ايراني را د‌رك كرد‌ه‌اند‌، اينك فيلمي با نام فرش ايراني ساخته شد‌ه كه چون گره‌هاي اين فرش، لطف و لطافت خويش را د‌ارد‌.

با نظر به اين ميراث و چوبي كه از آستين تاراج برآمد‌ه و بر فرق هويّتي قاليف جاد‌وگر ايران نواخته مي‌شود‌، بسيار بجاست كه همراه با زبانه‌هاي آتشي كه سيف‌الله د‌اد‌ گرماي سوزان آن را به شكلي جان‌سوز روايت مي‌كند‌ و نيز همنوا با د‌رد‌ي كه از حرّاج شد‌ن جنبه‌هاي اصيل اين صنعت/ هنر ملّي د‌ر د‌ورد‌ست‌هايي چون «چين» و «هند‌» و «پاكستان» و د‌يگر ناكجاآباد‌ها برما مي‌رود‌، به زند‌ه كرد‌ن حماسه فرش ايران بيند‌يشيم و فراموش نكنيم كه: فرش و فرشته د‌روغ نيست.د‌ر اين ميان بر محققان و تاريخ‌د‌اناني د‌ر رد‌يف استاد‌ فرزانه و بسيارد‌ان د‌كتر محمد‌ابراهيم باستاني پاريزي است كه د‌ر اد‌امة حماسة نگاري كوير، برگي را نيز به حماسة الوان باشكوهي اختصاص د‌هند‌ كه فرش براي مرد‌مان سخت‌كوش اين سرزمين به ارمغان آورد‌ه است.

به راستي آيا اين هنر تاريخي و اين تاريخ هنري سرنوشتي جز مرد‌ن ند‌ارد‌؟

Posted by at 11:10 AM | Comments (1)

22هزار اثر تاريخي کشور در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است

فريبرز دولت آبادي "روز چهارشنبه در همايش
"پاسداشت فتح خرمشهر ، ميراث معنوي ملت" افزود: موضوع ثبت آثار غيرملموس و معنوي به تازگي در يونسکو و کشورهاي جهان مطرح شده که کشور ما نيز داراي آثار معنوي و غيرملموس بي شماري در حوزه تاريخي و فرهنگي است.
وي اظهار داشت: در همين راستا سال گذشته عيد نوروز به عنوان نخستين ميراث معنوي کشور در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيد.
دولت آبادي در ادامه به تصويب کنوانسيون حفظ آثار ناملموس در 17 اکتبر 2003 در يونسکو اشاره کرد و گفت: ايران پيش از اين تاريخ، به حفظ اين آثار همت گماشت و سازمان ميراث فرهنگي اقدامات وسيعي را براي ثبت اين آثار آغاز کرد که نوروز به عنوان اولين اثر ميراث ناملموس به ثبت رسيد.
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصريح کرد: رسالت سازمان با وجود انقطاع فرهنگي که دچار آن هستيم، در حوزه‌ ميراث معنوي سنگين‌تر است.
وي افزود: با وجود انقطاع فرهنگي که از حدود 200 سال گذشته آغاز شده است، رشته‌هاي فرهنگي خود را از دست داده‌ايم و تلاش مي‌کنيم، از طريق ثبت ميراث معنوي بخشي از آنچه را که در اين مدت از دست داده‌ايم، دوباره احيا و آن‌ها را زنده نگاه داريم.
دولت آبادي جنگ تحميلي را عنايت ويژه‌ الهي به مردم دانست و ادامه داد: اين حماسه و ابعاد مختلف آن، قابل بازبيني، ثبت و نگهداري است.
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اشاره به لزوم ثبت مراسم عزاداري، نوروز، شادماني و جلوه‌هاي ديگر حضور رزمندگان در طول دفاع مقدس، گفت: وظيفه‌سازمان است تا نظام ويژه‌ ثبت دفاع مقدس را تهيه و مصاديق مختلف آن‌را براساس چارچوب طرح و حفظ کند و زمينه‌ طرح آن‌ها را در عرصه‌هاي جهاني نيز فراهم سازد.

Posted by at 10:06 AM | Comments (0)

يک فيلم ايراني با حضور در بازار کن به جشنواره پوسان کره راه يافت

اين فيلم که در بازار بين المللي فيلم کن نمايش داده شد با توافق صورت گرفته بين مسئولان جشنواره پوسان و مديران سينمايي حاضر در چتر سينماي ايران در کن براي حضور در بخش مسابقه جشنواره فيلم پوسان انتخاب شد.
به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، جشنواره فيلم پوسان از رويدادهاي مهم سينمايي آسيا به شمار مي رود که هر ساله در کشور کره جنوبي برگزار مي شود.
فيلم چراغي در مه پيشتر در بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم فجر حضور داشت .
چراغي در مه داستان زني به نام "رعنا" را به تصوير مي کشد که به همراه پدر سالخورده اش در کار چراغ سازي فعاليت مي کند و در انتظار بازگشت همسرش از جبهه است.

Posted by at 09:37 AM | Comments (0)

جعبه کمکهاي هوشمند خودروبدست دانشجوی ایرانی ابداع شد

"مهدي رشيدي جهان "دانشجوي مهندسي کامپيوتر اين واحد، موفق به ثبت اختراع خود با عنوان "جعبه کمکهاي هوشمند خودرو" شده است.
رشيدي جهان در خصوص اختراع خود گفت: اين جعبه به صورت يک کيف دستي و در ابعاد 42 در 52 سانتيمتر و به ارتفاع 12 سانتيمتر طراحي شده و کاربرد پزشکي دارد و بيشتر در خودروهاي امدادي (آمبولانس و آتش نشاني ) مستقر است.
به گفته وي، مي توان اين جعبه را در کوله پشتي هاي مخصوص کوهنوردي و ماشين هاي جنگي نيز جاي داد.
رشيدي جهان افزود: کيف کمکهاي هوشمند به صورت برانکارد باز شده و در آن انواع کمکهاي اوليه نظير سرم تعبيه شده و داراي يک ورژن خاصي است که ميزان آسيب ديدگي فرد مصدوم را تشخيص داده و قابليت هاي ويژه اي نيز دارد، ضمن آنکه جنس آن کامپوزيت سه بعدي است که ضد احتراق مي باشد.
"جعبه کمکهاي هوشمند خودرو" در مسابقات اختراعات و ابداعات سال 2008 در ژنو سوييس ، مدال نقره را در ميان 40کشور را از آن خود کرد.
اين طرح همچنين به عنوان طرح نمونه دانشجويي در نمايشگاه ابداعات پزشکي نظامي که از سوي اداره کل بهداري نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در تهران در اوايل خرداد ماه امسال برگزار مي شود، شرکت خواهد کرد.
اين دانشجوي واحد تهران جنوب ، پيش از اين موفق به ابداع "دکمه هوشمند"نيز شده بود و علاوه بر آن بر روي طرح "لباس غواصي بدون کپسول اکسيژن" کار مي کند، بطوري که اين لباس بدون نياز به کپسول اکسيژن داراي آبشش مصنوعي است و از اکسيژن آب براي تنفس غواص کمک مي گيرد و با پخش امواج فرا صوتي از نزديک شدن کوسه ها و امواج سهمگين زير دريا به طرف غواص جلوگيري مي کند.

Posted by at 09:33 AM | Comments (0)

نخستين زن ايراني به مرتبه‌ي استادي رسيد

زهرا رهنورد به‌عنوان نخستين زن در عرصه دانشگاه به مقام استاد - فول پروفسور - رسيد.


به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، اين نظريه پرداز هنر، نقاش، مجسمه‌ساز و مدرس دانشگاه تهران در دانشكده هنرهاي زيبا، نخستين زن هنرمند، در كل دانشگاه‌هاي كشور است كه در دانشكده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران به مرتبه استادي رسيده است.

از اين هنرمند نقاش و مجسمه ساز تاكنون بيش از30 جلد كتاب و ده‌ها مقاله در مباحث تئوري هنر، زنان و علمي سياسي به چاپ رسيده و ده‌ها پرده نقاشي و مجسمه از آثار اوست. از آن ميان مجسمه‌ي مادر واقع در ميدان محسني مشهورترين آنهاست و مجسمه‌هاي پرند و درخت طوبا و ماه و پرند در دانشگاه الزهرا(س) نصب شده است.


رهنورد هم اكنون عضو هيات علمي دانشكده هنرهاي زيبا و عضو فرهنگستان هنر است. گفته مي‌شود از ميان اعضاي فرهنگستان هنر از آغاز تاكنون اساتيدي چون هادي نديمي، محمود جوادي‌پور، محمدحسين حليمي، محسن حبيبي، مهدي حسيني، يعقوب آژند و فرهاد ناظرزاده كرماني داراي اين مرتبه‌ي علمي بوده‌اند.

انتهاي پيام

Posted by admin at 03:53 AM | Comments (0)

May 21, 2008

تذكر نمايندگان درباره مصادره هندوانه زرد ايران به نام اروپا

غلامعلي‌حدادعادل رئيس مجلس شوراي اسلامي پيش از شروع دستور جلسه امروز چهارشنبه مجلس تذكرات كتبي نمايندگان به مسولان اجرايي كشور را قرائت كرد.
در ابتدا، تذكر كتبي حسيني نماينده مردم قروه در مجلس شوراي اسلامي به وزير راه و ترابري در مورد رسيدگي به علت عدم تخصيص كامل اعتبارات استاني و ملي راه‌هاي روستايي شهرستان‌هاي قروه و دهگلان در سال‌هاي 1484 تا 1386 و عدم انجام مناقصه دو خطه نمودن محور قروه به داشبلاغ تذكر داد.
همچنين تذكر اين نماينده به وزير علوم، تحقيقات و فناوري در مورد بررسي علت عدم تاسيس و راه‌اندازي دانشكده معدن قروه با توجه به تصويب آن در سفر استاني هيات دولت از سوي رئيس مجلس قرائت شد.
عشرت شايق به رئيس جمهوري نيز در در خصوص دستور رسيدگي به علت عدم معرفي فرماندار و عدم ايجاد فرمانداري شهرستان دهگلان با توجه به مصوبه دولت در سال 1386 و ابلاغ رسمي آن توسط وزارت كشور به استانداري كردستان تذكر داد.
بهرامي نماينده مردم رفسنجان، سعادت از نجف‌آباد، يحيي‌زاده از تفت و ميبد، غضنفرآبادي از تربت‌حيدريه، اميري از زرند و كوه‌بنان، حسيني از سيرجان، هاشمي از شهربابك، دلخوش از صومعه‌سرا و عبادي از بيرجند به وزير جهاد كشاورزي تدكر دادند كه سازمان جهاد كشاورزي استان سيستان و بلوچستان و مسئولان مرتبط را در مورد پيشگيري از معرفي هندوانه نباتي و زرد ايران به عنوان هندوانه آناناسي اروپايي موظف كنند.
فرهنگي نماينده تبريز، اسكو و آذرشهر به رئيس‌جمهوري و وزير آموزش و پرورش در مورد ضرورت تجديد نظر در حذف مناطق آموزش و پرورش مناطق بخش در سطح كشور با توجه به تمركز زدايي در نظام اداري و اهميت توجه به مناطق محروم تذكر داد.
عشرت شايق در تذكر ديگري به رئيس جمهور خواستار جلوگيري از واگذاري غيرقانوني اراضي ملي شمال تبريز به يكي از سازمان‌هاي اقماري شهرداري تبريز شد.
قمي نماينده پاكدشت نيز به رئيس‌جمهوري در خصوص دستور تسريع در اتصال اتوبان شهيد بابايي به جاده امام رضا(ع) و همچنين به وزير راه و ترابري در خصوص مستقل نمودن اداره راه پاكدشت، به صورت جداگانه تذكر داد.
حسيني نماينده قروه، حيدري از سقز و بانه، كريمي از مريوان، شعباني از سنندج و مقنيان از بيجار، به رئيس جمهور در مورد صدور دستور رسيدگي به علت عدم درج نام كردستان در فهرست استان‌هاي متضرر از خشكسالي با توجه به وضعيت بحراني، كم‌آبي و جبران ضرر و زيان وارده در استان كردستان تذكر دادند.
زادسر نماينده جيرفت نيز در تذكري به رئيس‌جمهوري خواستار صدور دستور به سازمان ميراث فرهنگي و وزارت ارشاد جهت ممانعت از به كارگيري كلمه مجعول خليج عربي به جاي نام تاريخي و افتخار آفرين خليج فارس در انتشارات مربوط به ميراث فرهنگي شد.
نژادفلاح نماينده ساوجبلاغ به رئيس جمهوري در مورد صدور دستور جلوگيري از اعمال سليقه شخصي و تصميم‌گيري بر اساس منافع گروهي توسط فرماندار شهرستان ساوجبلاغ تذكر داد.

Posted by at 01:27 PM | Comments (0)

اصفهان آزمايشگاه عملي دانشجويان پزشكي انستيتوي كارولينسكاي سوئد

سرلشكر حسن فيروزآبادي رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح كه در جمع فرماندهان و مسئولان ستاد كل و نيروي انتظامي سخن مي‌گفت، اظهار داشت: رويكرد مسئولان نظام در تهيه بسته پيشنهادي مبتني بر منافع ملي كشورمان و حركتي از موضع عزت و قدرت است. جمهوري اسلامي ايران با اين اقدام از يكطرف حسن‌نيت خود را در انجام يك كار دسته جمعي و بين‌الملل به اثبات رسانده و از طرف ديگر معتقد است كه ايران كشوري نيست كه بتوان آنرا در مديريت موضوعات جهاني ناديده گرفت.
وي افزود: كساني كه جمهوري اسلامي ايران در قالب يك كشور صرفاً مؤثر در منطقه مي‌دانند در اشتباه هستند زيرا توانمندي‌هاي كنوني ما در سطح بين‌الملل در خود واقعيات انكارناپذيري دارد كه ناديده گرفتن آن، محروم‌سازي بشريت از پيام‌هاي الهي نظام مبتني بر اسلام عزيز است.
فيروزآبادي همچنين اظهار داشت: ايران درباره تمام مسائل بين‌الملل آماده مذاكره و ارائه طرح‌ها و برنامه‌هاي كارساز است، اما از حقوق هسته‌اي ملت شريف خود ذره‌اي عدول نخواهد كرد و آنرا قابل مذاكره و چانه‌زني نمي‌داند.
عضو شوراي عالي امنيت ملي كشور اضافه كرد: قابليت‌هاي بسته هسته‌اي ايران داراي يك جايگاه بين‌المللي است و بطور قطع انديشمندان و نخبگان جهان از آن حمايت و جانبداري خواهند كرد چراكه رويكرد ديگر بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران، نفي حاكميت سلطه‌گران و رفتن به سوي جهان عاري از سلاح هسته‌اي و اتمي و داشتن دنيايي توأم با صلح و امنيت پايدار است.
وي تاكيد كرد: قطار فناوري ايران هر لحظه سرعت بيشتري مي‌گيرد و دستيابي دانشمندان و جوانان ما به مرزهاي نوين علم و دانش يكي از مطمئن‌ترين مؤلفه‌هاي قدرت ملي كشورمان محسوب مي‌شود.
سرلشكر فيروزآبادي در پايان گفت:‌ اينك ابتكار هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران نظام سلطه را در تنگنا قرار داده و بيان‌كننده اين واقعيت است كه پرداختن به مسائل جهاني نمي‌تواند در اختيار صرفاً تعداد انگشت‌شماري از كشورها باشد و سهم همه كشورها و جوامع بايد در آن لحاظ شود.

Posted by at 01:24 PM | Comments (0)

اصفهان آزمايشگاه عملي دانشجويان پزشكي انستيتوي كارولينسكاي سوئد

كوروش موقوعي بعدازظهر امروز در حاشيه برگزاري دهمين دوره آموزش سلامت جهاني در جمع خبرنگاران اظهار داشت: براساس تفاهم‌نامه عملي و آموزشي بين دانشگاه كارولينسكاي سوئد و دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، دانشجويان اين دانشگاه به مدت دو سال دوره‌هاي آموزش سلامت جهاني را در اصفهان گذراندند.
وي ادامه داد: دهمين دوره آموزش سلامت جهاني بر محورهاي چگونگي توزيع بيماري و رشد جمعيت در ايران، عوامل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و محيطي موثر بر موقعيت سلامتي مردم ايران و تفاوت‌هاي كيفي دسترسي به خدمات سلامتي در ايران به مدت 10 روز در اصفهان برگزار مي‌شود.
كارشناس امور بين‌الملل دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: دانشجويان دانشگاه انستيتوي كارولينسكاي سوئد دو واحد درسي به نام سلامتي جهاني دارند كه يك واحد تئوري را در كشور خود مي‌گذراندند و براي واحد عملي به كشورهاي جهان سوم مي‌آيند.
وي تصريح كرد: براساس تفاهم‌نامه‌اي كه هرساله پيرامون همكاري علمي و آموزشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با دانشگاه كارولينسكاي سوئد بسته مي‌شود، قرار بود سالانه تعدادي از دانشجويان ايراني به منظور بازديد از اين دانشگاه و انجام طرح‌هاي تحقيقاتي بين دو دانشگاه، به كشور سوئد بروند كه به علت هزينه مالي بالا تاكنون اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.
موقوعي گفت: دانشجويان انستيتوي كارولينسكاي سوئد از مراكز مختلف دانشگاه علوم پزشكي و بيمارستان ها و مراكز درماني بازديد كردند.

Posted by at 01:23 PM | Comments (0)

ديوار گرگان كهن‌تر از ديوار چين شناخته شد

گروهي بين المللي از باستان‌شناسان شواهدي را در ايران كشف كرده است كه نشان مي‌دهد ايرانيان باستان از نظر توان نظامي و مهارت‌هاي مهندسي با رومي‌ها برابري مي‌كرده‌اند اين گروه از باستان‌شناسان ايراني و بريتانيايي، مي‌گويند شواهد تازه از ديوار بزرگ گرگان بينشي اروپايي‌مدار نسبت به تاريخ جهان را به چالش مي‌گيرد. اين ديوار از ديواري كه به فرمان امپراتور آدريان در مرز انگلستان و اسكاتلند ساخته شد طولاني‌تر و از بسياري از بخش‌هاي ديوار بزرگ چين، بيش از هزار سال كهن‌تر است. حتي مي‌توان آن را طولاني‌ترين ديوار آجري جهان كهن دانست كانون اين ديوار كه به خاطر آجرهاي رسي بكار رفته در آن به مار سرخ نيز مشهور است، در ايران امروز واقع شده، اما يك سر آن از مرزهاي عراق امروزي آغاز و پس از عبور از استپ‌هاي قفقاز در شمال غربي ايران، به آسياي مركزي و شبه قاره‌ي هند در شرق ايران امتداد يافته است شناسايي هويت دقيق بانيان اين ديوار همواره براي باستان‌شناسان دشوار بوده اما اكنون يك گروه باستان‌شناسي از پژوهشگران ايراني و بريتانيايي موفق شده‌اند تاريخ ساخت آن را قرن‌هاي پنجم و يا ششم پيش از ميلاد تعيين كنند. به گفته‌ي اين باستان‌شناسان، اين ديوار در دوره‌ي امپراتوري ساساني، واپسين امپراتوري بزرگ ايران پيش از ورود اسلام به اين كشور ساخته شده است دكتر افبفرهارد سَور به بي‌بي‌سي گفت اين يافته اهميت زيادي دارد زيرا نقطه نظر سنتي اروپا-محور باستان‌شناسان را به چالش مي‌كشد: "در زماني كه امپراتوري روم غربي در حال فروپاشي بود و امپراتوري روم شرقي نيز به شدت زير فشار بود، امپراتوري ايران توانسته نيروي انساني لازم براي خلق بنايي را ساماندهي كند كه به لحاظ عظمت، هيچ بديلي در جهان غرب ندارد." و با توجه به سطح عالي مهندسي اعمال شده در اين بنا، مي‌توان گفت كه مهندسي ايران و امپراطوري ساساني به خوبي با مهندسي امپراطوري روم رقابت داشته و يا حتي از آن پيشي گرفته است اين هيات باستان‌شناسي همچنين موفق به شناسايي كانال‌هاي انتقال آب، يك قنات و يك زنجيره قلعه در طول اين ديوار شده است كه به گفته آن‌ها، نيرويي بيش از 30 هزار نظامي را در خود جاي مي‌داده است. اما پروژه اكتشاف اين بناي تاريخي تمام نشده است. به گفته دكتر سَفور، تصويربرداري ماهواره‌اي و اطلاعات مردم محلي، باستان‌شناسان را قادر كرده كه سازه‌هاي قابل توجه ديگري را نيز در مسير اين ديوار شناسايي كنند

Posted by at 12:01 PM | Comments (0)

May 20, 2008

اجراي مراسم كالبدشناسي شاهنامه از سوي استاد نقالي ايران

جانشين رئيس سازمان ملي جوانان استان مركزي از برگزاري نقالي و كالبدشناسي شاهنامه با حضور استاد ولي الله ترابي تنها نقال ايران خبر داد.


ناصر كريمي افزود: اين مراسم به مناسبت بزرگداشت فردوسي، روز جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي و روز آزادسازي خرمشهر برگزار خواهد شد.
وي تصريح كرد: اين مراسم از فردا به مدت سه روز در موزه چهارفصل اراك، زورخانه متقيان و پارك اميركبير اراك اجرا مي شود.
جانشين رئيس سازمان ملي جوانان افزود: اين نقالي با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، سازمان ملي جوانان و حوزه هنري استان برگزار مي شود.
كريمي فضاسازي و آذين بندي معابر را از ديگر برنامه هاي اين سازمان در روز آزادسازي خرمشهر عنوان كرد.
وي با اشاره به ضرورت برگزاري هرچه باشكوه‌تر مراسم سالگرد آزاد سازي خرمشهر گفت: سوم خرداد هيچگاه از ياد و خاطره ايرانيان محو نخواهد شد.

Posted by at 02:45 PM | Comments (0)

متن كامل گزارش تحقيق و تفحص از روند داوري ايران - ايالات متحده آمريكا

گزارش تحقيق و تفحص از روند داوري ايران - ايالات متحده آمريكا امروز سه شنبه در صحن علني مجلس توسط كاظم جلالي قرائت شد.


متن كامل گزارش تحقيق و تفحص از روند داوري ايران - ايالات متحده آمريكا به شرح ذيل است:
1- از بيانيه الجزاير تا تشكيل ديوان (بررسي حقوقي- فني- سياسي)

1/1- مقدمه:

چند روز پس از تصرف سفارت آمريكا در تهران و تشديد بحران در روابط دو كشور، رئيس جمهور وقت آمريكا با اعلام وضعيت فوق العاده درباره روابط ايران و آمريكا، كليه دارايي‌ها و اموال دولت ايران و سازمانها و شركتهاي دولتي در آمريكا و نزد بانكهاي آمريكايي خارج از آمريكا را مسدود كرد. پس از آن روند طرح دعاوي مختلف در محاكم آمريكا شتاب بيشتري گرفت و از محاكم آمريكا دستور موقت مبني بر توقيف اموال ايران گرفته شد. به طوري كه در آستانه امضاي بيانيه هاي الجزاير بيش از 440 دعوي عليه سازمانها و موسسات دولتي ايراني در دادگاههاي آمريكا طرح شده بود.
ديوان داوري ايران - ايالات متحده به عنوان يك راه حل براي پايان دادن به بحران بوجود آمده ناشي از موضوع گروكانگيري و همچنين موضوع ناشي از توقيف اموال ايران از سوي ايالات متحده آمريكا تاسيس شد. در جهت حل اين مشكل دولت الجزاير مذاكرات و مشورتهاي فشرده اي را با هر دو طرف به انجام رساند تا در نهايت به يك راه حل مورد قبول طرفين كه حاوي تعهداتي براي دو دولت است منتهي شد. حاصل آن تلاشها امضاي دو بيانيه در بيست و نهم ديماه 1359 مي‌باشد. « بيانيه كلي» و «بيانيه مربوط به حل و فصل دعاوي» كه از آنها بنام «بيانيه هاي الجزاير» ياد مي‌شود در نهايت مورد قبول و توافق ايران و ايالات متحده قرار گرفت. « بنگريد به پيوست شماره 4 "

2/1- نگاه كلي

موضوع ارجاع اختلافات به داوري آن هم به صورت بسيار كلي و بدون تعيين موضوع هر يك از دعاوي به صورت لايحه اي به مجلس تقديم شد كه مجلس شوراي اسلامي در قانون 26 ديماه 1359 با آن موافقت كرد. در همان جلسه علني رئيس مجلس اعلام كرد كه براي تك تك دعاوي مي بايست مطابق اصل 139 قانون اساسي جهت تصويب تقديم مجلس گردد. (تاسف بارتر اينكه اين روند و اين نقض اصل 139 قانون اساسي به بيشتر از 17 پرونده و ادعاي خارج از ديوان براي مصالحه تعميم داده شده است.) لذا ادامه روند بدون تصويب مجلس مخالف صريح اصل 139 قانون اساسي بوده است. بعلاوه مطابق ماده 98 و 99 آئين نامه داخلي مجلس وقت مواد عهدنامه، ... بايد ضميمه لايحه قانوني مي بود، حال آنكه در اين لايحه چنين نشد.

3/1- استرداد دارايي هاي ايران (تعهدات مالي ناشي از بيانيه)

به موجب بيانيه هاي الجزاير، آمريكا متعهد گرديد كه با اعاده «وضعيت مالي ايران» به قبل از 23 آبان ماه 1358 (14 نوامبر 1979)، كليه دارائيها و اموال مسدود شده ايران كه پس از گروگانگيري توقيف نموده را آزاد نمايد، اين اموال مشتمل بر موارد ذيل بوده است:

1. وجوه نقدي (اوراق بهادار و طلا)

2. اموال و تجهيزات نظامي

3. اموال ديپلماتيك

4. اموال civil (غير نظامي)

5. اموال شاه و خانواده سلطنتي بعنوان اموال ايران

هر چند در رابطه با وجوه نقدي ايران در نزد بانكهاي آمريكايي، آماري دقيق وجود ندارد و رقم 10 تا 24 ميليارد دلار در مجالس و محافل مختلف مطرح شده است، اما رابرت كارس ول و ريچارد جي. ديويس، بعنوان مسئولين بررسي اموال ايران در آمريكا در كتاب «تجربه يك بحران» مي گويند: دارايي هاي مسدود شده در تاريخ حل و فصل نهايي بين (10987-12087) ميليارد دلار بوده است.

سرانجام آمريكا رسماً، بالغ بر 10 ميليارد دلار دارايي هاي ايران را در چارچوب ترتيبات مقرر در بيانيه ها و در دو نوبت منتقل كرده است:

1. در نوبت اول همزمان با امضاي بيانيه حدود هشت ميليارد دلار از وجوه ايران نزد بانكهاي آمريكايي آزاد و به حساب اماني در نزد بانك آو- انگلند واريز گرديد. از اين مبلغ:

1.1. حدود 667/3 ميليارد دلار براي تسويه بدهي ايران ناشي از وام هاي سنديكايي در اختيار بانك فدرال رزو Fedral Reserve آمريكا در نيويورك قرار گرفت. براي هيأت تحقيق اين سوال مطرح شد كه با توجه به اينكه بخش عمده اي از وام هاي سنديكايي با بهره نازل به ايران داده شده بود و از سوي بانكهاي سنديكايي درخواستي براي «حال شدن» بدهي ها، به غير از برخي از بانكهاي آمريكايي عضو اين گروه بانكي صورت نگرفته بود، تاخيري نيز در پرداخت اقساط سررسيد شده مربوط به بانكهاي مزبور صورت نگرفته بود، بانك مركزي ايران و اعضاء هيأت پيگيري مذاكرات نيز بر عدم ضرورت «حال شدن» ديون اصرار داشتند، آمريكا نيز به صرف دادن تضميني از سوي بانك مركزي ايران براي اين گونه وام ها تمكين نموده بودند، چرا به صورت ناگهاني و به اصرار نماينده دولت، تصميم به «حال نمودن» اين ديون صورت گرفت؟ مساله اي كه اسباب شگفتي هيأت آمريكايي را نيز فراهم كرد. مطابق گفته وارن كريستوفر، سرپرست هيأت آمريكايي مذاكره كننده، «شگفت آور اين است كه بازپرداخت ديون بانكي به صورت يك جا، نه خواسته بانكها ] ي آمريكايي[ بود و نه دولت آمريكا. تا 15 ژانويه 1981 هم دولت آمريكا و هم بانكها، تصورشان اين بود كه ايراني ها حداكثر با به روز رساندن ديون (current) (مقصود پرداخت اقساط پرداخت نشده بدهي خواه اصل دين يا بهره آن است) و سپردن تامين هاي اضافي جهت تضمين پرداختهاي آتي موافقت خواهند كرد و لاغير. اين خود ايراني ها بودند كه در يك تغيير موضع ناگهاني و تنها پنج روز قبل از آزادي گروگانها اعلام كردند ترجيح مي دهند اكثر ديون بانكي را يك جا پرداخت كنند. اگر اين امر ارفاقي در حق بانكها محسوب است اعتراض آن متوجه ايراني ها است نه دولت ايالات متحده و حتي خود بانكها» . البته پس از تسويه وام هاي سنديكايي مبلغ 400 ميليون دلار كه آمريكا بابت آن سندي ارائه نكرده بود، بعلاوه بهره متعلق به آن جمعاً به مبلغ 545 ميليون دلار به ايران مسترد شد.

1.2. حدود 418/1 ميليارد دلار براي تسويه بدهيهاي احتمالي بانكهاي ايران به بانكهاي آمريكايي در حسابي بنام بانك مركزي الجزاير در بانك آو- انگلند به امانت گذاشته شد. كه سرانجام معلوم گرديد كه 605 ميليون دلار بيشتر از ديون ادعايي بوده است كه پس از پيگيري هاي زياد مبلغ 810 ميليون دلار اصل و بهره آن به ايران برگشت داده شد.

1.3. باقيمانده وجوه مذكور يعني 87/2 ميليارد دلار، نقداً به ايران پرداخت شد.

2. در نوبت دوم، شش ماه پس از انعقاد بيانيه ها، حدود 2/2 ميليارد دلار از وجوه ايران نزد بانكهاي آمريكايي داخل آمريكا كه توسط محاكم آمريكايي توقيف شده بود، آزاد شد.

2.1. مطابق بيانيه، مي بايست يك ميليارد دلار آن به يك حساب تضميني (در هلند) كه در صورت محكوميت ايران در ديوان داوري دعاوي، مبلغ «محكوم به» مستقيماً از آن پرداخت گردد، واريز شد و يك ميليارد دلار ديگر به حساب ايران پرداخت گرديد.

2.2. بين يك تا 1/2 ميليارد دلار ساير دارايي هاي ايران نزد موسسات آمريكايي، موجود بوده است. كه تا كنون هيچ سند و مدركي دال بر اقامه دعواي براي استرداد آن در سوابق موجود نيست، مگر به نحو پراكنده در پروند هاي گروه ب و گروه تخلفات الف منجمله پرونده ب1 و ب61 و ب67 و الف 15 و برخي ادعاهاي متقابل در دعاوي اتباع.

4/1- حساب تضميني

-در ماده 7 بيانيه، ايران موظف گرديد يك حساب تضميني نامحدود با مبلغ اوليه يك ميليارد دلار براي پرداخت مبالغ احكامي كه به سود آمريكايي ها صادر مي شود ايجاد نمايد، موجوديهاي حساب تضميني صرفاً براي پرداخت و تأديه احكامي است كه عليه ايران صادر شده است اختصاص يابد. هر گاه بانك مركزي انگلستان در ابتدا و بعداً بانك تسويه هلند اطلاع دهد كه موجودي اين حساب از مبلغ 500 ميليون دلار تنزل نمايد، ايران موظف است فوراً موجودي حساب را به سطح 500 ميليون دلار برساند، تا زماني كه كليه دعاوي آمريكا عليه ايران پايان پذيرد. مطابق ضميمه سند شماره 985/هـ/م مورخ 7/11/85 بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران از تاريخ 27/5/1360 تا مورخ 30/10/1385 مبلغ 026/023/020/3 ميليارد دلار بدون احتساب بهره بانكي به اين حساب واريز گرديده است كه مبلغ 223/964/519/2 ميليارد دلار آن بابت احكام صادره ايران به نفع آمريكا پرداخت و مبلغ 803/058/500 ميليون دلار در حساب تضميني موجود است. (بنگريد به پيوست شماره 5) اما اينكه رقم بده پرداختي چه ميزان است؟ چرا در خلال 27 سال گذشته اين رقم از سوي بانك مركزي و دفتر خدمات اعلام نشده است؟ سوالات جدي است كه بايد پاسخ داده شوند.

چند نكته مهم:

1. تعهد يك جانبه ايران به ايجاد حساب تضميني نامحدود، بدون تعهد متقابل آمريكا، عملاً يك نوع فرض محكوميت براي ايران است. حال آنكه در رسيدگي به اختلاف ميان اشخاص يا دولت‌ها از طريق داوري، بايد از هر گونه پيش داوري پرهيز كرد و تعهد باز كردن چنين حسابي اماره بدهكار بودن طرف ايراني در اين داوري بوجود آورده است.

2. «هر حكمي كه ديوان داوري ممكن است عليه هر يك از دو دولت صادر كند عليه آن دولت بايد لازم‌‌الاجرا شمرده شود در دادگاههاي هر كشوري مطابق قوانين آن كشور»

مقررات داخلي و بين‌المللي در زمينه آراء مراجع داوري بر اين پايه استوار است كه راي داور به خودي خود داراي قابليت اجرايي نيست. بنابراين طرفي كه حكم داوري به سود او صادر شده است بايد حكم را در دادگاههاي محل صدور راي ثبت كند و سپس از دادگاه مجل اجراي رأي داوري درخواست صدور دستور اجراي راي داور را بنمايد. اين تشريفات قانوني الزام‌آور به طرفي كه حكم داوري عليه آن صادر شده است فرصت مي‌دهد به راي داور اعتراض كند. اين حق با حساب تضميني مذكور براي ايران منتفي شده است.
بديهي است كه دولت ايران بر پايه بند 3 ماده 4 بيانيه حل و فصل دعاوي از همين امتياز بنيادي و حساس برخوردار شده است. ولي تعهد پذيرفته شده در ماده 7 بيانيه كلي مبني بر واريز يك ميليارد دلار اوليه به حساب تضميني نامحدود براي پرداخت ادعاها و احكام محكوميتي كه عليه ايران صادر مي‌شود و بويژه پس از امضاي موافقت نامه فني در مرداد ماه سال 1360 ميان بانك مركزي ايران، بانك فدرال رزرو، بانك تسويه هلند و بانك مركزي الجزاير و تعهد و پذيرش بانك مركزي ايران كه اجازه داد احكامي كه عليه ايران از هر يك از سه شعبه ديوان داوري صادر مي‌شود از سوي رئيس ديوان داوري به بانك مركزي الجزاير براي پرداخت ابلاغ گردد و ديگر ترتيبات مقرر در اين موافقتنامه فني، دولت ايران را از امتياز مقرر در بند 3 ماده 4 بيانيه حل و فصل دعاوي در زمينه اعتراض به احكام صادره محروم كرد و اين احكام محكوميت بدون امكان هر گونه اعتراضي از سوي ايران بطور خودكار به مورد اجرا درآمدند.
اين در حالي است كه دولت آمريكا و يا اتباع و شركتهاي آمريكايي هيچگونه تضميني براي اجراي احكامي كه عليه آنان صادر مي‌شد نداده بودند. بنابراين دولت ايران و سازمان‌هاي مربوط آن ناگزير بودند بر پايه كنوانسيون نيويورك به دادگاه‌هاي آمريكا مراجعه كنند و با تحمل روشهاي دشوار و پرهزينه درخواست صدور دستور اجراي احكام صادر شده به سود ايران را بنمايد. اين وضعيت يك نابرابري آشكار عليه دولت ايران بوده است. (دو نمونه بارز آن پرونده الف 21 و الف 27 است.)

2- اموال نظامي ايران

در بررسي وضعيت اموال ايران د

Posted by at 02:28 PM | Comments (0)

استقبال آلمان از رويكرد بسته پيشنهادي ايران

وزير خارجه آلمان در تماس تلفني با سعيد جليلي دبير شورايعالي امنيت ملي از رويكرد جديد ايران در ارائه بسته پيشنهادي استقبال كرد.


اشتاين ماير وزير خارجه آلمان صبح امروز سه شنبه در تماس تلفني با سعيد جليلي دبير شورايعالي امنيت ملي در جريان مفاد بسته پيشنهادي ايران قرار گرفت.
در اين مكالمه تلفني دبير شورايعالي امنيت ملي ضمن تبيين ويژگي‌هاي بسته پيشنهادي ايران، گفت: بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران، مي‌تواند زمينه خوبي را براي گفتگو و تعهدات دستجمعي در نيل به صلح، آرامش و ثبات جهاني ايجاد كند.
اشتاين ماير وزير خارجه آلمان نيز با استقبال از رويكرد جمهوري اسلامي ايران اظهار اميدواري كرد با تحويل بسته پيشنهادي 1+5 و شروع گفتگوها ميان طرفين زمينه خوبي براي همكاري‌هاي آينده ايجاد شود.
بسته پيشنهادي ايران تاكنون به هشت شخصيت و نهاد بين المللي از جمله مقام‌هاي كشورهاي 1+5 دبير كل سازمان ملل و رئيس دوره‌اي شوراي امنيت سازمان ملل تحويل شده است.
جمهوري اسلامي ايران بر اساس شناخت دقيق از معضلات منطقه و اوضاع بين المللي بسته پيشنهادي خود را با رويكرد حل چالش‌ها در چهار محور تهيه و به سران كشورهاي مختلف جهان و نهادهاي بين المللي ارائه كرده است.
برخي از كشورهاي جهان بسته پيشنهادي ايران را رويكرد مثبت جمهوري اسلامي ايران براي آغاز دور جديد مذاكرات سازنده تلقي كرده‌اند.

Posted by at 02:23 PM | Comments (0)

May 19, 2008

تشكيل كميته اجراي سياست‌هاي اصل 44 در حوزه گردشگري

حميد بقايي در مراسم توديع و معارفه مدير عامل شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي با تأكيد بر واگذاري بسياري از امور گردشگري به بخش خصوصي گفت: در معاونت سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كميته‌اي براي اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي تشكيل مي‌شود تا اموري كه قابل واگذاري به بخش خصوصي است هر چه زودتر واگذار شود.
وي ادامه داد: معتقد هستم كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مجري خوبي نمي‌تواند باشد بلكه هنر آن مي‌تواند سياستگذاري صحيح باشد.
وي در ادامه يكي از مهمترين اقدامات سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در سال جاري را تدوين تاريخ ايران بر اساس اطلاعات باستان‌شناسي عنوان كرد و گفت: در حال حاضر پژوهشكده ميراث فرهنگي اين موضوع را پيگيري مي‌كند كه تاريخ ايران تنها بر پايه سرگذشت پادشاهان نباشد.
قائم‌مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با تأكيد بر عدم وجود نگاه سياسي در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با حضور مسئولان فعلي، اظهار داشت: علي‌رغم آن‌كه ما در ابتدا به جاي يك سازمان، يك ستاد انتخاباتي، تحويل گرفتيم در حال حاضر نگاه سياسي بر اين سازمان حاكم نيست و حضور مديران سابق در اين سازمان، گواه بر اين ادعاست كه ما نگاه سياسي نداريم.
بقايي درباره پژوهش‌هاي باستان‌شناسي نيز گفت: به تمام استان‌ها اعلام كرده‌ايم كه اولويت نخست براي واگذاري انجام پژوهش‌هاي باستان‌شناسي با دانشگاه‌هاي همان منطقه تاريخي است.
وي با بيان اينكه تخصيص 5 درصد از اعتبارات عمراني استان‌ها به امر توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري از اهميت بالايي برخوردار است، گفت: در احداث بين راهي‌هاي كشور مجوز تبليغات در همان منطقه را نيز دريافت كرده‌ايم.
قائم‌مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درباره اقدامات شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي اظهار داشت: بي انصافي است كه حركت 3 ساله پر شتاب و مثبت اين شركت را زير سؤال ببريم و هر كسي كه اين اقدام را انجام دهد يا مغرض است يا نادان.
مهدي جهانگيري، مدير عامل سابق شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي و معاون جديد سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز در اين مراسم بر جلب اعتماد سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي گردشگري كشور تأكيد كرد و گفت: انعقاد 900 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در گردشگري كشور تأييد اعتماد سرمايه‌گذاران است.
وي در ادامه اظهار داشت: همايش فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري كه در سال گذشته برگزار شد در واقع نقطه عطف سرمايه‌گذاري در اين بخش محسوب مي‌شود كه در واقع با حضور حاكميت در اين همايش اعتماد بخش خصوصي كاملاً جلب شد.
مدير عامل سابق شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي گفت: شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي بايد شرايط را براي جذب سرمايه‌گذاران فراهم مي‌كرد كه فراهم كردن اين شرايط با بوروكراسي‌هاي اداري، كاري بسيار سخت بوده است.
در اين مراسم حكم اكبر بهنامجو به عنوان مدير عامل شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي توسط حميد بقايي، قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و رئيس هيئت مديره شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي تقديم شد.

http://64.40.99.49/Thumbnails/pics/1386/9/cht/wh120-264.jpg

Posted by at 01:05 PM | Comments (0)

120 نفر راهنماي تورهاي گردشگري بيمه شدند

عضو جامعه راهنمايان تورهاي ايرانگردي و جهانگردي از برقراري بيمه براي 120 نفر راهنماي تورهاي گردشگري خبر داد.


اميرحسين اربابان غفوري افزود: پس از ابلاغ بخشنامه بيمه راهنمايان تورهاي ايرانگردي و جهانگردي توسط سازمان تأمين اجتماعي به جامعه راهنمايان طي 6 ماهه نخست سال گذشته، تاكنون 120 نفر راهنماي فعال تحت پوشش بيمه قرار گرفته‌اند.
وي در ادامه گفت: راهنمايان تورهاي گردشگري كه هنوز بيمه براي آن ها برقرار نشده است بايد به جامعه راهنمايان تورهاي ايرانگردي و جهانگردي مراجعه كنند و عضو جامعه شوند تا اسامي آن‌ها به سازمان تأمين اجتماعي جهت برقراري بيمه معرفي شود.
عضو جامعه راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي اظهار داشت: مشكل بيمه راهنمايان تورهاي گردشگري، موضوعي است كه 8 سال در تمام مجامع، فرياد زده شده است و بالاخره امسال پس از 3 سال وعده، به اجرا درآمده است.
به گفته دبير جامعه راهنمايان ايرانگردي و جهانگردي راهنماياني فعال محسوب مي‌شوند و بيمه مي‌شوند كه مشغول به كار در اين حرفه باشند.
اربابان اظهار داشت: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري 23 درصد از حق بيمه را مي‌پردازد و مابقي حق بيمه را كه 7 درصد مي‌شود خود راهنما پرداخت مي‌كند.
وي نوع بيمه راهنمايان را «اجباري» اعلام كرد.


Posted by at 12:42 PM | Comments (0)

بسترهاي لازم براي حضور هنرمندان ايراني در المپيك پكن فراهم مي‌شود

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با هيات ايراني به چين سفر كرده است تا زمينه‌ساز حضور هنرمندان ايراني براي معرفي فرهنگ و هنر ايران اسلامي در طول برگزاري بازي‌هاي المپيک باشد.

مهدي مصطفوي - مشاور رييس جمهور - که به‌دعوت "چاي وو" وزير فرهنگ چين براي گشايش نمايشگاه هنري "شن جن" همراه با هياتي به چين سفر کرده است، بيست‌ونهمين دوره‌ي بازي‌هاي المپيك پكن را فرصت مناسبي براي حضور هنرمندان ايراني دانسته و تاكيد كرده است: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به‌عنوان متولي ديپلماسي فرهنگي در خارج از کشور در صدد است در اين سفر هماهنگي‌هاي لازم را با مقامات چيني براي انجام فعاليت‌هاي فرهنگي و حضور هنرمندان ايراني همزمان با اين رويداد ورزشي انجام دهد.

مشاور رييس جمهور با اشاره به نشست مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مسؤولان سازمان تربيت بدني و کميته ملي المپيک تصريح كرده است: پس از مذاکره با مسؤولان برگزاري المپيک پکن و بازگشت به کشورمان تلاش مي‌كنيم تا بسترهاي لازم براي حضور هنرمندان ايراني به خصوص بخش خصوصي را فراهم کنيم.

به اعتقاد مشاور رييس جمهور، ظرفيت‌هاي فرهنگي بزرگي در کشور وجود دارند که ما بايد زمينه حضور آنها را در المپيک فراهم کنيم.

گفته مي‌شود، بسياري کشورهاي شرکت‌کننده در المپيک برنامه‌هاي متنوعي فرهنگي را براي ارايه در زمان برگزاري المپيک تدارك ديده‌اند.

Posted by at 12:39 PM | Comments (0)

گروه ايراني يك سايت نظامي اسرائيل را هك كرد

يك سايت نظامي اسرائيلي توسط يك گروه ايراني هك شد.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، اين سايت نظامي اسرائيل "فانتوم" نام دارد كه براي ساعاتي توسط يك گروه هكري ايراني به نام گروه جهاد مجازي هك شد.
گروه جهاد مجازي اعلام كرد كه اين اقدام در شصتمين سالگرد روز نكبت (سالروز اشغال فلسطين) انجام شده است.
اين گروه اينترنتي هك شدن اين سايت نظامي اسرائيل را به روح شهيد عماد مغنيه (حاج رضوان) تقديم كرد.
انتهاي پيام/

Posted by admin at 09:09 AM | Comments (0)

سوابق بیمه ای، حمایتی و بازنشستگی 64 میلیون ایرانی در بانک اطلاعات ایرانیان تجمیع شد

معاون‌توسعه مدیریت‌وامورمجلس وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و مدیر‌پروژه بانک اطلاعات ایرانیان درخصوص برنامه ها و دستاوردهای بانک اطلاعات ایرانیان اعلام کرد : سوابق بیمه ای، حمایتی و بازنشستگی حدود 64 میلیون ایرانی در بانک اطلاعات ایرانیان تجمیع گردید ‌و همچنین مشخص شد 5 میلیون نفر در کشور بیش از یک دفترچه بیمه درمانی دارند.
به گزارش حیات به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل وزارت رفاه و تامین اجتماعی ، نادعلی الفت پور گفت: پروژه بانک اطلاعات ایرانیان در مسیر تحقق عدالت اجتماعی به عنوان یکی از محورهای حرکت دولت نهم در رفع محرومیت اقشار آسیب پذیر با هدفمند نمودن یارانه ها و شناسایی این قشر در دو فاز اجرایی از تیرماه 1386 آغاز گردید که در فاز نخست با تکمیل اطلاعات بیمه ای و حمایتی حدوداً 64 میلیون نفر در پایگاه با موفقیت در موعد مقرر به پایان رسید.
مدیر پروژه بانک اطلاعات ایرانیان در خصوص دستاوردها و نتایج این پایگاه افزود: استخراج همپوشانی‌حوزه های بیمه‌ای، حمایتی و امدادی، پایش و پیمایش شاخص های رفاه اجتماعی، مدیریت و ساماندهی منابع و مصارف حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، ایجاد بستر اطلاعاتی مناسب جهت هدفمند کردن یارانه‌ها، ارائه تحلیل‌های آماری دقیق جهت برنامه‌ریزی کلان کشور، بسترسازی مناسب برای فراگیری جامعیت و کفایت خدمات حوزه رفاه و تامین اجتماعی، نیازمندیابی فعال و پویا، پیشگیری از ایجاد همپوشانی حوزه های بیمه ای و حمایتی، اولویت یابی صحیح و بر اساس نیاز و اضطراراقشار و افراد نیازمند، ارائه خدمات الکترونیک، تعیین آمار تعداد افراد فاقد پوشش بیمه‌های درمانی، اجتماعی و استخراج وضعیت اشتغال و بیکاری افراد جامعه از دستاوردها و نتایج مهم این پایگاه می باشد. ایشان افزود: امر صحت‌سنجی و شناسایی اطلاعات هویتی افراد با محوریت کد ملی و همکاری نزدیک و صمیمانه سازمان ثبت احوال کشور صورت گرفت.
مهندس الفت پور خاطرنشان کرد: در فاز دوم پروژه، برنامه ریزی جهت اتصال به سایر پایگاههای اطلاعاتی کشور به منظور شناخت جامع از اقشار کم درآمد، وضعیت آموزش، اشتغال، بیکاری، دارو و درمان و ... صورت گرفته است. وی در ادامه بیان کرد: در فاز اول تشکیل بانک اطلاعات ایرانیان و ورود اطلاعات به آن، اطلاعات هویتی، بیمه ای، حمایتی و بازنشستگی 6 صندوق، سازمان و نهاد از جمله تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، بازنشستگی و بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، کمیته امدادامام خمینی(ره) و بهزیستی حدود 64 میلیون نفر ثبت گردیده است. وی افزود: اطلاعات ثبت شده افراد در این بانک حدود 90 درصد جمیعت کل کشور را شامل می‌شود. در فاز دوم پایگاه، جمع آوری اطلاعات مشمولین دیگر صندوقهای حوزه های بیمه‌ای، حمایتی وامدادی‌تاپایان‌تیرماه سال‌جاری شناسایی وثبت خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و امور مجلس وزارت رفاه و تأمین اجتماعی افزود: با تکمیل شدن فاز اول، امکان محاسبه شاخص هایی از جمله شناسایی نیازمندان اقتصادی و اجتماعی، رفع همپوشانی ها و هدفمند کردن یارانه‌ها مقدور خواهد شد. وی در پاسخ به این سئوال که با ثبت این اطلاعات و آمار آیا ارقام دقیقی از آمار افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند به دست آمده است؟ بیان کرد: با مقایسه اطلاعات بیمه شدگان در بانک اطلاعات ایرانیان و آمار جمعیتی کشور مشخص گردید؛ تعدادی افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند حدوداً 6 میلیون نفر می باشند.
به گفته الفت پور، با تکمیل شدن بانک اطلاعات ایرانیان، این بانک مرجع ومنبع جامع آماری‌ در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های کلان کشور در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و رفاه خواهد بود. خروجی‌های این بانک در پیشبرد تحقق اهداف و احکام سند چشم انداز مثمر ثمر می باشد. زیرا به وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و همچنین دولت و مجلس شورای اسلامی در تحکیم و اثربخشی طرح ‌ها و تحولات اقتصادی در معیشت و نیازهای مردم به ویژه اقشار محروم و نیازمند با دادن اطلاعات و آمار ثبتی دقیق کمک شایانی خواهد کرد و باعث می‌گردد تا نظام تصمیم گیری بر اساس اطلاعات و آمار حاصل از پایگاه مزبور،‌گروه‌های هدف‌را شناسایی ‌و برای‌آنان ‌سیاستهای ‌پیشگیرانه، صیانتی ‌و ‌جبرانی ‌طراحی ‌واجرا‌ نمایند. در حال حاضر یکی از اهداف در دست اقدام وزارت رفاه و تأمین اجتماعی ، تعیین شاخص های حوزه رفاه و تأمین اجتماعی کشور است که به دنبال کامل کردن اطلاعات این پایگاه، مطالعاتی برای فرموله کردن شاخص های مذکوردر‌بانک اطلاعات صورت گرفته که پس از تکمیل اعلام خواهدشد.

پایان پیام

Posted by admin at 08:15 AM | Comments (0)

May 18, 2008

ساخت نوعی جایگزین پوست در ایران

نوعی جایگزین پیشرفته پوست در مقیاس آزمایشگاهی در دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی و ساخته شد .واحد مرکزی خبر:دکتر حمید کشوری با اشاره به وسعت پوست و آسیب هایی که در این عضو در سنین مختلف رخ می دهد گفت : تاکنون تحقیقات زیادی در کشورهای مختلف از جمله ایران برای دستیابی به جایگزین های پوست و همچنین پوست مصنوعی صورت گرفته است .

وی افزود : در این پژوهش هدف ما ساخت نوعی جایگزین پوست بود که بتواند علاوه بر برطرف کردن نیازهای بدن ، از نظر زیبایی پوست تشکیل شده هم کاملا قابل قبول باشد .

مجری طرح ، روش ساخت جایگزین پوستی را شامل استفاده از سیلیکون به عنوان زمینه و سپس ایجاد پیوند اسید آکریلیک با استفاده از لیزر معرفی و اضافه کرد : پس از این مرحله کلاژن و پلیمر پوستی کیتوسان به شکل همزمان در زمینه سیلیکونی استفاد شد .

وی افزود : آزمایش های سلولی و حیوانی این جایگزین با موفقت انجام شده است و نشانگر سرعت ترمیم نیز بود به گونه ای که در موش صحرایی نزدیک به یک هفته ، ترمیم پوست طبیعی سریعتر از نمونه های شاهد انجام شد .

حمید کشوری امکان تغییر میزان کلاژن و کیتوسان را از دیگر ویژگی های این طرح دانست و گفت : این ویژگی قابلیت تطبیق بیشتر جایگزین پوستی را با شرایط بیمار فراهم خواهد کرد .

وی افزود : ما برای آزمون های انسانی در پی بهینه سازی و استفاده از سلول های بنیادی و سلول های فیبروبلاست در قالب یک یا دو طرح پژوهشی دیگر هستیم تا جایگزین پوستی به پوست مصنوعی ارتقا یابد و سپس آزمون های انسانی آن آغاز شود .

بر اساس این گزارش ، آزمایش های انجام شده نشان داده است که جایگزین پوست ساخته شده موجب تسریع قابل توجه مهاجرت سلول های پوستی به محل ضایعه می شود .

مهمترین برتری جایگزین‌های تولید شده امکان استفاده از آنها در زخمهای تمام ضخامت با انتظار عملکرد طبیعی در مراحل اولیه و ایجاد پوست با شکل طبیعی پس از بازسازی است به گونه‌ای که تفاوتی را با بافت پوست طبیعی اطراف زخم نشان ندهد .

علاوه بر آن ، در این طراحی امکان تولید نمونه های متنوع برای آسیب های پوستی با خصوصیات متفاوت وجود دارد .

همچنین با توجه به مطالعات انجام شده در آینده می‌توان از این جایگزین به عنوان داربست در مهندسی بافت پوست برای تولید پوست مصنوعی بهره برد .

Posted by admin at 06:12 PM | Comments (0)

صنايع دستي و گردشگري استان يزد گفت:« با حمايت از هنرمندان و معماران اين عرصه مي توان معماري اصيل ايراني را همراه با معماري اسلامي حفظ کرد.»

"محمد حسن ملک ثابت" با بيان اينکه معماري ايراني نماد و مصداق تفکر و تمدن بشري در دوره هاي مختلف است تصريح کرد: « معماري فقط به وجود اثر و کالبد بنا نيست ، بلکه روح و ارزش هاي معنوي يک اثر نيز از لحاظ معماري سنتي داراي اهميت خاصي است.»

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد، به مناسبت گراميداشت هفته ميراث فرهنگي و روز جهاني موزه ها، نخستين همايش تخصصي معماري با محوريت ارتباط معماري سنتي و مدرن در محل سالن کنفرانس باغ دولت آباد برگزار شد.

هدف از برگزاري اين همايش آشنايي بيشتر شرکت کنندگان با اصول حاکم بر معماري سنتي و مدرن و تبيين ارزشها و قابليتهاي معماري بود.

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد همچنين در اين همايش گفت: « ثبت ميراث معنوي و ميراث طبيعي يکي از وظايف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است و معماري سنتي نيز از اهميت معنوي زيادي برخوردار است و شاهکارهاي مهندسي معماري ايراني را به وضوح نشان مي‌دهد.»

عضو هيات علمي دانشگاه يزد نيز در ادامه همايش گفت: «از لحاظ علم معماري سنت به سه دسته انساني، اجتماعي و الهي تقسيم مي شود و اثري مانند مسجد جامع يزد اثري است همراه با سبک معماري خاص که تمامي سنتها در آن رعايت شده است.»

"مهدوي پور" ادامه داد: «معماري مدرن در هر دوره اي بازتاب و نمود انديشه بشر در همان دوره يا عصر است و تکنولوژي و فناوري روز در سبک معماري مدرن نقش مهمي دارد.»

عضو هيات علمي دانشکده معماري دانشگاه يزد نيز در ادامه همايش گفت: «معماري در واقع طراحي و اجرا کليه بناهاي خاص به شيوه و سبکهاي کهن و اصيل ايراني و استفاده از تزئينات خاص معماري سنتي در ساختمانها و مقرنس کاري ، گچ بري ، آيينه کاري، تذهيب، تشعير و معرق است . »

"اولياء" افزود: «براي حفظ آثار باستاني و تاريخي مرمت و ساماندهي آثار در حفظ سبک معماري ايراني و اسلامي نقش مهمي را ايفا مي کند و در احياء آنها با حفظ ارزش هاي هنري و سنتي اثر مي توان جاني تازه به بنا بخشيد.»

نخستين همايش تخصصي معماري با محوريت ارتباط معماري سنتي و مدرن با همکاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد و دانشگاه پيام نور رضوانشهر صدوق وانجمن علمي هنري کرياس برگزار شد.

Posted by at 01:05 PM | Comments (0)

کتيبه هاي ايران باستان رايانه‌اي مي‌شود


بانک اطلاعات کتيبه هاي ايران باستان شامل کتيبه‌هايي از دوره‌هاي هخامنشي، اشکاني، ساساني، ايلامي ، اليمايي و آرامي توسط پژوهشکده زبان، کتيبه ها و متون تهيه مي شود.

کتيبه‌هاي ايراني دوره ايران باستان در صورت تامين به موقع بودجه تا پايان امسال رايانه‌اي مي‌شود.


طرح تهيه بانک اطلاعات کتيبه‌هاي ايران باستان و ارائه ديجيتالي آن که سال گذشته به تصويب شوراي پژوهشي پژوهشگاه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري رسيد، در صورت تامين به موقع بودجه تا سال 88 آماده مي شود.

"سيروس نصرالله زاده"، مدير گروه کتيبه ها و زبان هاي باستاني پژوهشکده زبان کتيبه ها و متون در گفت و گو با CHN گفت:« در حال حاضر کار کتيبه‌هاي دوره هخامنشي بيستون و تخت جمشيد به اتمام رسيده و کار ديگر کتيبه هاي ايران مثل کتيبه هاي اشکاني، ساساني، ايلامي و اليمايي که فاز نخست اين طرح را تشکيل مي‌دهد درصورت تامين به موقع بودجه، تا پايان سال به اتمام مي رسد.»

به گفته نصرالله زاده هنوز نرم افزاري که براي ارائه ديجيتال اين بانک اطلاعاتي لازم است تهيه نشده زيرا ابتدا بايد اطلاعات به ميزان کافي جمع آوري و بر اساس آن نرم افزار تهيه شود.

به گفته وي اين اطلاعات تا به حال وجود داشته، اما به صورت پراکنده بوده اند. اكنون ابتدا اطلاعات ترجمه، آوانويسي و حروف نويسي و سپس همراه با عکس کتيبه ها تدوين مي‌شود و با تبديل به اطلاعات رايانه‌اي در سايت پژوهشکده قابل دسترسي خواهد بود.»

مدير گروه کتيبه‌‌ها و زبان‌هاي باستاني پژوهشکده زبان کتيبه ها و متون عنوان کرد:« علاوه بر کتيبه‌هاي ايراني کتيبه هاي ديگري مثل کتيبه هاي آرامي و يوناني هم موجود هستند که اطلاعات آنها هم جمع آوري مي‌شود. البته به علت تعداد اين کتيبه ها کار مستندسازي آنها چندان طولاني نخواهد بود.»

نصرالله زاده همچنين از تک نگاري کتيبه‌هاي يادبودي دوره ساساني خبر داد و به CHN گفت:« علاوه بر اين تک نگاري ديگري در خصوص کتيبه‌هاي يادبودي دوره ساساني دست داريم که شامل سنگ مزارها و کتيبه هاي وقفي دوره پهلوي ساساني مي‌شود. حدود 70 درصد از بررسي اين کتيبه ها که بيشتر در استان فارس قرار دارند، به اتمام رسيده و 30 درصد باقيمانده به اضافه عکسبرداري از برخي از آنها به سال 87 موکول شد که امسال به پايان خواهد رسيد.»

http://www.abu.nb.ca/ecm/photo/cyrus.gif

Posted by at 12:49 PM | Comments (0)

پيش‌بيني حدود 160 پروژه در برنامه‌هاي ميراث فرهنگي خراسان رضوي

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان خراسان رضوي گفت: حدود ‌١٦٠ پروژه در برنامه‌هاي امسال در حوزه‌ي ميراث فرهنگي شامل مرمت، مستند‌سازي، پژوهش، تعيين حريم و امور حفاظتي بناها، مجموعه‌ها تاريخي ـ فرهنگي، بافت‌ها، شهرها و روستاهاي تاريخي براي اين سازمان پيشنهاد شده‌اند.


محمود بختياري در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در توضيح اين پروژه‌ها، اظهار داشت: اولويت كار درباره‌ي مرمت بناها شامل مرمت اضطراري آثار، سامان‌دهي و مرمت كاروانسراها و رباط‌هاي تاريخي به‌عنوان آثاري كه موقعيت ويژه‌اي در تاريخ، فرهنگ و تأسيسات وابسته به راه‌هاي قديمي دارند، حدود يك‌چهارم اعتبارات را به خود اختصاص مي‌دهد.


وي ادامه داد: حدود يك‌صد پروژه‌ي مرمت آثار تاريخي شامل آرامگاه‌ها، كاروانسراها، آب‌انبار، يخ‌دان، آسياب و ... نيز مرمت و استحكام‌بخشي مي‌شوند.


او افزايش اعتبارها را دليل افزايش تعداد پروژه‌ها دانست و بيان كرد: براي بخش مرمت فقط حدود سه ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده است و حدود ‌٥/٤ تا پنج ميليارد‌ تومان به‌صورت كلي در صورت تصويب و تخصيص اعتبار ازسوي معاونت امور برنامه‌ريزي استانداري محقق مي‌شود.


بختياري افزود: برنامه‌هاي مستندسازي آثار تاريخي مانند تعيين حريم، تهيه‌ي پرونده‌هاي ثبت ملي و جهاني آثار يا تهيه‌ي طرح‌هاي مرمتي و بافت‌هاي تاريخي شهري و روستايي، همچنين نقشه‌برداري، ثبت حريم، ميله‌گذاري، نشانه‌گذاري آثار و قانون‌مند كردن آثار تاريخي به‌لحاظ تثبيت حرايم از ديگر برنامه‌هاي در اولويت اين سازمان براي امسال‌اند.

Posted by at 12:23 PM | Comments (0)

تحول پيشرفت در مساله هسته‌يي مي‌تواند از بررسي بسته پيشنهادي ايران آغاز شود

اولريش مارزولف - ايران‌شناس و رييس انجمن قصه‌شناسي دانشگاه گوتينگن آلمان - در نشستي از طبقه‌بندي قصه‌هاي ايراني گفت.

مارزولف گفت: براي طبقه‌بندي قصه‌هاي ايراني بايد از ساختار بين‌المللي پيروي كنيم. ما وقتي به اين روش، قصه‌هاي ايراني را طبقه‌بندي مي‌كنيم، متوجه مي‌شويم قصه‌هاي ايراني در سراسر دنيا وجود دارند و همچنين برخي از اين قصه‌ها در اقوام مختلف با شكل‌هاي ديگري وجود دارند.

او به بحث درباره‌ي تاريخ رشته‌ي قصه‌شناسي تطبيقي پرداخت و گفت: قصه‌شناسي نسبت به رشته‌هاي پژوهشي ديگر، رشته‌اي جوان است و در حدود 200 سال پيش، كم‌ و بيش از طرف جمعي از غربيان اختراع شده است. پژوهشگران آلماني در اين فكر بودند كه قصه‌ها را طبقه‌بندي كنند. آن‌ها مي‌خواستند قصه‌ها را در اختيار مردم بگذارند و البته تا حدودي دوست داشتند بدانند ريشه‌ي قصه‌ها كجاست.

وي در ادامه تصريح كرد: آن‌ها در مراحل اول با رويكردي تطبيقي به بررسي قصه‌هاي آلماني آن زمان پرداختند و متوجه شدند قصه‌هاي آلمان آن‌ زمان، نه تنها در آلمان، كه در سراسر جهان پراكنده بوده است و گاه‌گاهي هم قصه‌هاي آلماني از ريشه‌ي گوناگون مي‌آمدند.

مارزولف با اشاره به تحقيقات برادران گرين در اين زمينه، خاطرنشان كرد: آن‌ها در كتابي كه در اين زمينه تأليف كردند، تعدادي از قصه‌هاي آلماني را از آن مجموعه حذف كردند؛ زيرا ريشه‌هاي آن قصه‌ها آلماني نبود.

او در همين زمينه افزود: برادران گرين جلد اول كتاب "قصه‌هاي بچه‌ها" را در سال 1812 و جلد دوم آن در سال 1815 به چاپ رساندند و در ادامه، پژوهشگران ادبيات عاميانه بيش‌تر به بررسي تطبيقي قصه‌ها پرداختند و رفته‌رفته پس از برادران گرين، بررسي تطبيقي گسترش پيدا كرد، تا جايي‌كه ريشه‌ي برخي قصه‌هاي عاميانه در ادبيات هند ديده شد.

اين استاد دانشگاه متذكر شد: پس از آن در هند، عده‌اي از پژوهشگران به بررسي ريشه‌ي قصه‌هاي هندي پرداختند كه اين پژوهش‌ها بيش‌تر به روي "پانچا تانترا"، كه همان "كليله و دمنه"‌ي خاور نزديك است، انجام شد. بر اساس اين تحقيقاتي كه انجام شد، مكتب قصه‌شناسي هندي پديد آمد كه آن‌ها معتقد بودند بسياري از قصه‌هاي جهان از هند است، كه البته رفته‌رفته منتقدان متوجه شدند اين ديدگاه خيلي ساده‌انگارانه است. درواقع ما درباره‌ي كتاب‌هاي هندي دچار اين مشكليم كه تاريخ نگارش ادبيات هند را در دوره‌هايي نمي‌دانيم؛ بنابراين در يك قصه در ادبيات هندي، عربي يا فارسي، نمي‌دانيم به لحاظ زماني كدام‌يك در اولويت هستند. ما شايد تاريخ ادبيات عرب و ايران را بدانيم؛ اما از تاريخ ادبيات هند اطلاع نداريم؛ زيرا مكتوب نشده؛ به همين جهت اين‌ را كه فلان قصه در ابتدا به كدام‌يك تعلق دارد، نمي‌دانيم. مشكل ديگر در مكتب هندي، اين است كه چطور قصه‌هاي هندي به سمت اروپا حركت كرده؛ شايد از طريق كتاب "پانچا تانترا" بوده و يا شايد هم از طريق شفاهي بوده است، كه اين راه از آثار كتبي هم مهم‌تر بوده است. ديگر ايراد به مكتب هندي اين است كه بسياري از قصه‌ها در اسناد قديمي‌تر در ادبيات ديگر كشوها هم وجود دارد.


اين استاد قصه‌شناسي در ادامه‌ي سخنان خود در نشست صبح پس از طرح مباحثي كوتاه درباره‌ي روش و اسلوب قصه‌شناسي و طبقه‌بندي آن‌ها، به ارائه‌ي توضيحاتي درباره‌ي مؤسسه‌ي قصه‌شناسي آلمان كه در آن فعاليت دارد، پرداخت و درباره‌ي مؤسسه‌ي دايرةالمعارف قصه‌ها گفت: اين دايرةالمعارف يك بنياد بين‌المللي است كه افزون بر 800 پژوهشگر در آن‌جا مشغول فعاليت‌اند، كه از سراسر دنيا هستند و سعي ما بر اين است كه مقالات كشورهاي مختلف به كوشش پژوهشگري متخصص از آن كشور تأليف شود. البته با عرض معذرت، مقاله‌ي ايران را خودم نوشته‌ام؛ زيرا شيفته‌ي ايرانم؛ اما باز ايراني نيستم.

مارزولف در توضيحي درباره‌ي "دايرةالمعارف قصه‌شناسي تطبيقي"، از اين اثر به عنوان اثري در 15 جلد ياد كرد كه تاكنون 12 جلد آن به زبان آلماني منتشر شده و بزرگ‌ترين دانشنامه در زمينه‌ي قصه‌شناسي است.

او اما در نشست عصر بيش‌تر با تأكيد بر فعاليت كارگاهي جلسه را اداره كرد و در سخناني درباره‌ي ساختار بين‌المللي قصه گفت: در طبقه‌بندي قصه‌ها بر اساس ساختار بين‌المللي، قصه‌ها از جهت شباهت مورد بررسي قرار مي‌گيرند؛ مثلا در بررسي قصه‌اي ايراني با قصه‌اي فرانسوي، بر اساس ساختار بين‌المللي به بررسي شباهت آن قصه‌ها مي‌پردازيم. مي‌توان در آن‌ها شباهت‌ها را دريافت و شايد هر دو يك منبع داشته باشند.


استاد رشته‌ي ايران‌شناسي در دانشگاه گوتينگن در ادامه با همكاري شركت‌كنندگان به صورت پرسش و پاسخ، از اهدف طبقه‌بندي قصه‌ها براي برنامه‌ي راديويي صحبت كرد و سرانجام نيز قصه‌ي "كره‌ي دريايي" خوانده شد. جلسه تا پايان به بحث درباره‌ي ساختار اين قصه گذشت و مارزولف از حاضران خواست يادداشت‌هاي‌شان را درباره‌ي اين قصه بخوانند.

كارگاه يك‌روزه‌ي طبقه‌بندي قصه‌هاي ايراني در چارچوب نهمين جشنواره‌ي بين‌المللي صدا و شعار جشنواره‌ - "راديو؛ صداي فرهنگ‌ها" - توسط راديو ايران برگزار شد.

Posted by at 11:59 AM | Comments (0)

پيمودن 500 كيلومتر با يك ليتر بنزين

كم‌مصرف‌ترين خودرو خاورميانه در اصفهان ساخته شد
تلاش محققان ايراني براي ساخت خودرو هيبريد شهري جايگزين موتورسيكلت‌ها سرويس: پژوهشي
1387/02/28
05-17-2008
13:58:11
8702-10605: كد خبر
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: پژوهشي

دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان موفق به ساخت نخستين خودرو بسيار كم‌مصرف خاورميانه شدند كه ميزان سوخت مصرفي آن تنها يك ليتر بنزين در هر 500 كيلومتر هدفگذاري شده است.

به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، خودرو بسيار كم‌ مصرف دانشگاه صنعتي اصفهان كه اين روزها آخرين تست‌ها را پشت سر مي‌گذارد، قرار است طي يكي، دو ماه آينده به عنوان تنها تيم از منطقه خاورميانه در مسابقات جهاني «شل اكو ماراتن» 2008 در فرانسه يا مسابقات انگلستان با همتايان قدراروپايي خود رقابت كند.

مسابقات بين‌المللي «شل اكوماراتن» رقابتي علمي آموزشي است كه با هدف ساخت خودروهايي با كمترين ميزان انرژي مصرفي توسط شركت شل در فرانسه برگزار مي‌شود. در اين دوره از مسابقات 24 كشور كه عمدتا اروپايي هستند شركت دارند و تيم دانشگاه صنعتي اصفهان به عنوان تنها نماينده خاورميانه و احتمالا كل آسيا در اين رقابت‌ها حضور خواهد داشت.

دكتر فدايي تهراني، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اصفهان و سرپرست تيم‌هاي دانشجويي خودرو اين دانشگاه كه پيش از اين موفق به ساخت خودروهاي صحرايي، الكتريكي و فرمول نيز شده‌اند در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشي «ايسنا» از خودرو بسيار كم مصرف دانشگاه صنعتي اصفهان و طرح ساخت خودروهاي شهري تك و دو نفره بسيار كم مصرف مي‌گويد كه اميدوارست تا پايان امسال به ساخت نخستين نمونه چنين خودروهايي در دانشگاه موفق شوند.

ساخت و توليد انبوه خودروهايي با مصرف بسيار كم سوخت، هدف ايده‌آلي است كه با توجه به افزايش فزآينده قيمت سوخت و بحران آلودگي هوا به طور جدي مورد توجه صنايع خودروسازي جهان و فعالان بخش انرژي قرار داشته كه برپايي مسابقات بين‌المللي نظير «شل اكو ماراتن» تلاشي در همين راستاست.

دكتر فدايي تهراني با اشاره به ويژگي‌هاي خودرو بسيار كم مصرف ساخته شده : با اين كه اين خودرو كم مصرف را بر اساس استانداردهاي «شل‌ اكو ماراتن» ساخته‌ايم ولي شركت ما در اين مسابقات بيشتر براي اين است كه اعلام كنيم ما هم به اين تكنولوژي دست پيدا كرديم و مي‌توانيم در كنار بقيه كشورهاي پيشرفته رقابت كنيم و هدف نهايي، طراحي و ساخت خودروهاي شهري يك نفره و به دنبال آن دو نفره براي كاربردهاي عملي است.

وي درباره ويژگي‌هاي خودرو بسيار كم مصرف ساخته شده اظهار كرد: تمام خودروهاي شركت كننده در مسابقات بايد از يك موتور معمولي كاربوراتوري استفاده كنند كه ما از يك موتور مدل هوندا استفاده كرديم و تغييرات خاصي را روي آن ايجاد كرديم مثلا چهار سنسور دور موتور، فشار، دماي هواي ورودي و اكسيژن را بر روي آن نصب و آن را به يك موتور انژكتوري تبديل كرده‌ايم و به اين ترتيب موتور معمولي ما به يك موتور پيشرفته با مصرف سوخت بسيار كمتر تبديل شده كه به سيستم كنترل الكترونيك جرقه مجهز است.

دكتر فدايي تهراني در ادامه درباره تغييراتي كه در موتور خودرو داده شده تا به اين كارايي بالا برسد، گفت: تبديل شدن به يك موتور انژكتوري هوشمند كه با كنترل الكتريكي و يك جرقه كار مي‌كند و پاشش آن به صورت كاملا پودري بوده و سنسورهاي داخل مجموعه تغييرات را دائما اندازه‌گيري كرده و تمامي اين پارامترها به صورت سيستم مدار بسته كنترل مي‌شود باعث شده احتراق سوخت در آن بسيار ساده‌تر انجام شده و راندمان موتور نسبت به يك موتور كاربراتوري بسيار بالاتر شود.

وي خاطر نشان كرد: بدنه اين خودرو هم كه توسط اعضاي تيم طراحي شده از مواد سوپر سبك از جنس فيبر كربن و رزين ساخته شده ولي در نهايت بدنه كامپوزيتي خاصي با استحكام بالا و وزن كم حاصل شده است. فريم آن هم از جنس آلياژ آلمومينوم ساخته شده كه شبيه‌سازي‌هاي انجام شده نشان دهنده استحكام بسيار خوب آن است. سيستم ترمز هم از نوع ديسكي است و سيستم تعليق نسبتا ساده‌اي هم براي آن طراحي و ساخته شده است.

عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اصفهان تصريح كرد: طول اين خودرو حدود 9/2 متر، عرض آن يك متر و ارتفاع آن 90 سانتي‌متر است. از مزاياي خاص خودرو قابليت پيچش چهار متر (سه برابر پيكان)، مقاومت غلطشي پايين تاييرها و استفاده از سيستم انتقال قدرت CVT است.

به گفته وي، اين سيستم انتقال قدرت كه براي نخستين بار در كشور استفاده شده از نوع پيوسته ولي به صورت دستي خودكار است.

دكتر فدايي تهراني با بيان اينكه تركيب اين مجموعه طراحي و ساخت در خودرو بسيار كم مصرف دانشگاه صنعتي اصفهان جزو تكنولوژي‌هايي است كه در حال حاضر شركت‌هاي خودرو سازي و مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي پيشرفته دنيا روي آن‌ها كار مي‌كنند درباره علت انتخاب خودروهاي بنزين سوز با وجود حركت صنعت پيشرفته دنيا به سمت خودروهاي الكتريكي و هيبريدي به ايسنا گفت: درست است كه حركت به سمت آن نوع خودروها است و خود ما هم در دانشگاه يك خودرو تك نفره‌ الكتريكي ساخته‌ايم ولي آن طور كه به نظر مي‌رسد حداقل تا حدود دو دهه ديگر قطعا از بنزين استفاده مي‌شود و به خصوص كشور نفت‌خيزي مثل ما بايد روي كاهش مصرف كار كنند. البته در زمينه‌ خودروهاي هيدروژني و الكتريكي هم در كشور كار شده و بايد كارهاي بسيار بيشتري انجام شود تا فاصله خود را در اين زمينه با دنيا كاهش دهيم.

وي درباره ميزان مصرف سوخت اين خودرو گفت: موتور پايه تعيين شده كه 5/3 اسب قدرت دارد، كاربردهاي مختلفي دارد و ما هم با توجه به اينكه موتور كوچك و نسبتا ارزاني است از آن استفاده كرديم و با اينكه در موتور سيكلت استفاده نمي‌شود ميزان سوخت مصرفي آن تقريبا معادل مصرف موتور سيكلت يعني حدود دو ليتر در 100 كيلومتر است كه هدف ما رسيدن به يك ليتر مصرف در 500 كيلومتر حركت با سرعت ثابت است.

دكتر فدايي تهراني تصريح كرد: ماكسيمم سرعت حركت خودرو ما 80 كيلومتر در ساعت است كه اگر سرعت افزايش يابد ميزان مصرف بالا مي‌رود اما با توجه به اينكه آخرين تست‌ها را اواخر هفته آينده انجام مي‌دهيم، تست‌هاي اوليه نشان مي‌دهد به ركورد يك ليتر در 500 كيلومتر خيلي نزديكيم و با توجه به كارهاي نرم‌افزاري باقي مانده بر روي موتور اميدواريم اين ركورد را هم بشكنيم.

عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اصفهان در ادامه درباره ساخت زمان ساخت خودرو شهري گفت:‌ با توجه به تجربه تيم كه طراحي چندين خودرو ديگر از جمله خودرو الكتريكي پارسا و خودرو صحرايي ميني باجا را در هم در كارنامه خود دارد اميدواريم بتوانيم با تامين اعتبارات لازم از سوي مراكز مختلفي كه نسبت به حمايت از طرح‌هاي ما ابراز تمايل كرده‌اند از اوايل تابستان ساخت خودرو شهري يك نفره و دو نفره را آغاز كنيم و پيش‌بيني مي‌كنيم در صورت تامين به موقع بودجه تا آخر سال اولين نمونه اين خودروها را بسازيم.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه با توجه به شرايط ارگونوميك خاص اين خودرو مثل حالت نزديك به دراز كش راننده، طول زياد خودرو و ... توسعه آن به يك خودرو شهري كارآمد تا چه حد عملي خواهد بود، اظهار كرد: بدنه خودرو، فوق‌العاده آيروديناميك است به طوري كه نيروهاي درگ و بازدارنده بسيار كم است كه طبيعتا براي ساخت خودروي شهري بايد تغييراتي در وضعيت خودرو، وزن و استحكام آن بدهيم. تغيير محل و نحوه استقرار راننده از ديگر تغييراتي است كه حتما در خودرو اعمال خواهد شد.

دكتر فدايي تهراني در پايان تصريح كرد: به ويژه با توجه به مساله جايگزيني اين خودروها با موتورسيكلت‌ها تلاش داريم ضمن تحرك و قدرت مانور مناسب،‌ ايمني و قيمت آن را در نظر گرفته و امكان مانورهاي خطرناك آن را مهار كنيم و به هر حال مسائل ديگري مثل تاييد راهنمايي و رانندگي و ساير مراجع ذي‌صلاح را نيز بايد مد نظر داشته باشيم. طول خودرو را هم قطعا حدود يك متر (در خودرو يك نفره) تغيير خواهيم داد.

وي در پايان با اشاره به وجود چهار تيم خودرو بسيار كم مصرف، صحرايي، الكتريكي و فرمول در دانشگاه صنعتي اصفهان به ايسنا گفت: در نظر داريم در پروژه‌هاي آينده تلفيقي از اين خودروها داشته باشيم و حتي روي خودرويي هيبريدي (بنزيني ــ الكتريكي) كار كنيم كه بستگي به اعتبارات ما و تعاملات بعدي با خودروسازان و نياز بازار دارد.

انتهاي پيامPosted by admin at 04:56 AM | Comments (0)

May 17, 2008

حمله شيرين عبادی به هيلاري کلینتون به خاطر اظهارات ضدايراني‌اش

شيرين عبادي، از هيلاري کلينتون، نامزد انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا به خاطر اظهارات ضدايراني‌اش انتقاد کرد.

به گزارش فردا، شيرين عبادي در انتقاد به اظهارات هيلاري کلينتون، مبني بر «نابود کردن ايران» در صورت حمله به اسرائيل تصريح کرد هيلاري بين زنان استثناست، وي بيش از مردان جنگ‌طلب است.

عبادي در گفت‌وگو با پايگاه اينترنتي روزنامه روز ـ چاپ اروپا ـ گفته است: زنان پيشگامان صلح در جهان هستند، اما اين قاعده استثناهايي دارد و ما گاه با زناني روبه‌‌رو مي‌شويم که بيش از مردان جنگ‌طلب هستند.

بنا بر اين گزارش، عبادي ابراز اميدواري کرد، خانم کلينتون صرفا براي جلب آراي برخي تندروهاي آمريکا چنين سخني گفته باشد، اما اگر بنا بر باورش، اين را گفته باشد، متأسف مي‌شوم، زيرا وي زني است که به جاي اين که به سازندگي و صلح بينديشد، به جنگ و ويراني مي‌انديشد. به او مي‌گويم يک ملت با قدمت فرهنگ و تمدن سه هزار ساله‌اش قابل نابود کردن نيست.

برنده جايزه صلح نوبل 2003 در ادامه گفت: ممکن است هواپيماهاي جنگي به گفته خانم کلينتون بتوانند برخي مکان‌ها را در ايران خراب کنند، اما نمي‌توانند يک تمدن را از بين ببرند.

شيرين عبادي در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره سخناني که کلينتون و ديگران ضد ايران مي‌گويند، گفت: اين زشت است که کساني مثل کلينتون به بهانه ترسشان از نابودي اسرائيل به ايران حمله مي‌کنند، زيرا ايران از ديرباز و از زمان کورش کبير، يکي از پناهگاه‌هاي معروف يهوديان بود و يهوديان قرن‌ها در ايران در صلح و آرامش زندگي کردند.

وي همچنين در اظهاراتي گفته است: بايد با در نظر گرفتن تاريخ طولاني ايران درباره اين کشور قضاوت کرد، نه بر پايه تاريخ سي ساله اخير و يا دو سه سالي که احمدي‌نژاد به قدرت رسيده است!

Posted by admin at 02:53 PM | Comments (0)

May 16, 2008

موفقيت درخشان محقق ايراني در كسب جايزه جهاني فيزيك

دكتر ياسمن فرزان، فيزيكدان جوان پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي به عنوان برنده نخستين دوره جايزه دانشمند جوان اتحاديه بين‌المللي فيزيك محض و كاربردي(آيوپاپ) در زمينه تئوري فيزيك ذرات معرفي شد.

به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين جايزه كه به تازگي راه‌اندازي شده، هر دو سال يك بار در زمينه فيزيك ذرات ترجيحا به يك فيزيكدان جوان ذرات در زمينه تئوري و تجربي كه به دستاوردهاي برجسته علمي دست يافته است، اعطا مي‌شود.

برنده جايزه دانشمند جوان (IUPAP) از ميان فيزيكدانان ذرات برجسته از تمام كشورهاي دنيا انتخاب مي‌شود.

اين محققان كه نبايد بيش از هفت سال از پايان تحصيلات دكتري‌شان گذشته باشد، از طرف كميسيون ذرات و ميدان‌هاي اتحاديه (C11) انتخاب مي‌شوند.

جايزه IUPAP شامل يك مدال، يك گواهي كه در آن به دستاوردهاي علمي فرد اشاره شده و پاداش نقدي است كه در سي و چهارمين كنفرانس بين‌المللي فيزيك با انرژي زياد (ICHEP2008) كه از 30 ژوئيه تا پنجم اگوست سال 2008 در فيلادلفياي آمريكا برگزار خواهد شد، اعطا مي‌شود .

گفتني است، اين جايزه در حوزه عملي هم به محقق جواني از دانشگاه ملي تايوان اعطا شده است.

در پي اعطاي اين جايزه به دكتر فرزان، دكتر حسام‌الدين ارفعي، رييس پژوهشكده ذرات و شتابگر پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا با اشاره به اعتبار علمي بالاي اين جايزه كه از سوي عالي‌ترين نهاد علمي دنيا در رشته فيزيك به وي اعطا شده آن را يكي از باارزش‌ترين جوايز علمي كسب شده توسط فيزيكدانان كشور خواند واين موفقيت را به جامعه علمي كشور تبريك گفت.

وي با اشاره به سوابق تحصيلي اين فيزيكدان جوان كه در زمان تحصيل در دبيرستان به عنوان اول دختر المپيادي ايران در رشته فيزيك در المپياد بين‌المللي فيزيك شركت كرده و پس از آن تحصيلات كارشناسي و كارشناسي ارشدش را در ايران پشت سرگذاشته است، اظهار كرد: وي تحصيلات دكتري و تحقيقات خود را در يك مركز تحقيقات بين‌المللي در ايتاليا و دانشگاه استنفورد زير نظر دو نفر از بهترين فيزيكدان‌ها گذرانده و علي‌رغم امكان ادامه فعاليت در مراكز تحقيقاتي خارجي به كشور بازگشته و در اين مركز علمي فعاليت دارد.

دكتر ياسمن فرزان نيز درباره سوابق تحصيلي و علمي خود گفت: من در سال 1369 هجري خورشيدي وارد دبيرستان فرزانگان (تيزهوشان) در تبريز شدم و در سال 1372 به عنوان اولين دانشجوي دختر ايراني در قالب تيم پنج نفره المپياد بين‌المللي فيزيك در اين مسابقات دانش‌آموزي كه در چين برگزار شد، شركت كردم. در اين مسابقات ضمن كسب مدال نقره و تقدير به عنوان بهترين دانش‌آموز دختر شركت‌كننده انتخاب شدم. تيم ما در آن مسابقات پنجم شد كه بهترين رتبه‌اي بود كه ايران تا آن زمان به دست آورده بود.

به گزارش ايسنا، وي خاطرنشان كرد: در سال 1373 در دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف ثبت‌نام كردم، استاد ناظر من دكتر فرهاد اردلان بود كه من را به فيزيك ذرات علاقمند كرد و در سال 1377 تحصيلات كارشناسي خود را تمام كردم.

محقق پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي (مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات)، خاطر نشان كرد: عنوان تز كارشناسي ارشد من «آكسيون‌ها در ابعاد بسيار بزرگ» بود كه آن را زير نظر استاد فرهاد اردلان نوشتم. پس از به اتمام رساندن دوره كارشناسي ارشد به تريست ايتاليا رفتم و در آزمون ورودي برنامه دكتري SISSA دانشكده بين‌المللي براي تحصيلات پيشرفته كه يك موسسه تحقيقاتي بين‌المللي است شركت كردم و همراه هفت دانشجوي ديگر در اين آزمون قبول شدم. زمينه تحقيقاتي من فيزيك نوتروني بود و خوشبختانه پروفسور آ . يو. سميرنف كه فيزيكدان برجسته نوتروني است، مرا به عنوان دانشجويش پذيرفت.

دكتر فرزان، خاطرنشان كرد: پس از يك سال در سال 1380 همسرم - دكتر شيخ‌جباري، فيزيكدان جوان پژوهشگاه و برنده جايزه عبدالسلام ICTP و جايزه فيزيك سازمان كنفرانس اسلامي در سال 2007 - يك بورس فوق دكتري در دانشگاه استنفورد گرفت و من وي را در سفر به آمريكا همراهي كردم. پروفسور مايكل پسكين رييس گروه نظري مركز شتاب دهنده خطي استنفورد (SLAC) كه پيش از سفر با وي تماس داشتم، مرا تشويق كرد تا تز خود را به عنوان مهمان در موسسه آن‌ها تكميل كنم. هنگامي كه در آمريكا بودم با استاد ناظر خود مقالات متعددي نوشتيم و در همان حال از فضاي علمي بي نظير مركز نيز بهره مي بردم. اگر چه من در چندين دوره در مورد تئوري ميداني و ابر تقارني (توازني) شركت كردم. اما پرسيدن سوال و آموختن نكات ظريف اين موضوعات از پسكين كه خود نويسنده بهترين كتاب دانشگاهي در زمينه تئوري ميداني است، فرصتي بود كه من هميشه به آن افتخار مي‌كنم.

وي افزود: در سال 1383 به ايتاليا بازگشته و از تز خود دفاع كردم و پس از آن اگر چه از چندين موسسه در سراسر جهان از جمله دانشگاه كاليفرنيا( UCLA)، دانشگاه هاوايي و ساكلي فرانسه بورس فوق دكتري داشتم ترجيح دادم به ايران باز گردم و در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي كار كنم.

سرويس علمي پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) نيز موفقيت برجسته اين فيزيكدان جوان ايراني در كسب جايزه دانشمند جوان اتحاديه بين‌المللي فيزيك را به وي و همكارانش در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي، فيزيك‌پيشگان و جامعه علمي ايران تبريك مي‌گويد.

انتهاي پيام

Posted by admin at 03:49 PM | Comments (0)

May 15, 2008

ساخت دو کاوشگر جدید ایرانی

رئیس سازمان فضایی ایران از تلاش این سازمان برای پرتاب ماهواره امید در تیر ماه خبر داد و گفت: کاوشگرهای دو و سه ایران که به طور کامل توسط محققان و متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده اند که پس از کاوشگر یک در آینده ای نزدیک به فضا پرتاب خواهند شد.

مهندس احمد طالب زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جایگاه سازمان فضایی ایران در دنیا گفت: با توجه به فعالیتهای گوناگونی که در زمینه فناوری فضایی و مسائل مربوط به فضا در سراسر دنیا در حال انجام است، ایجاد سازمانی واحد در کشور امری اجتناب ناپذیر و نیازی غیر قابل انکار جلوه می کرد. فناوری فضایی خوشبختانه از سالهای پیش مورد توجه مسئولان، کارشناسان و متخصصان قرار گرفته و تا به امروز دستاوردهای مثبت و بی شماری به همراه داشته است اما نبود متولی خاص که بتواند این فعالیتها را به طور متمرکز هدایت کرده و در مسیر اصلی و درست قرار دهد، باعث شده تا استفاده بهینه و صحیح از این منابع صورت نگیرد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از معدود کشورهای منطقه خاورمیانه از سابقه طولانی در زمینه ارتباطات ماهواره ای برخوردار است و از سال 1348 با عضویت در برخی از مجامع بین المللی مرتبط با فضا خود را به عنوان کشوری پیشرو در امر بهره برداری صلح آمیز از فضایی ماوراء جو به دنیا معرفی کرده است.

طالب زاده خاطرنشان کرد: همانگونه که گفته شد، تشکیل یک نهاد مستقل و متمرکز در امر فضا در کشورمان امری اجتناب ناپذیر بود و خلاء چنین سازمانی در مجامع داخلی و خارجی به شدت احساس می شد. در همین راستا بر اساس ماده 8 و 9 مصوبه 68159 مورخ 2/4/1382 مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضایی با ریاست رئیس جمهور و عضویت نهادهای ذیربط تشکیل شد و بر اساس همین مصوبه سازمان فضایی ایران تاسیس شد. بر همین اساس رئیس سازمان فضایی ایران، معاون وزیر ارتباطات و فناوری و همچنین دبیر شورای عالی فضایی است.

وی ادامه داد: بنابراین سازمان فضایی ایران به عنوان سازمانی نوپا راهی سخت و طولانی را در پیش رو دارد که با تلاش جوانان این مرز و بوم و به امید خداوند متعال به چشم انداز متعالی ترسیم شده برای کشور عزیزمان دست خواهیم یافت.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنان خود به اقدامات صورت گرفته این سازمان اشاره کرد و گفت: پروژه ‌‌ای که اخیراً توسط ریاست جمهوری افتتاح شد شامل چندین بخش اعم از رونمایی ماهواره امید، پرتاب کاوشگر- یک و افتتاح ایستگاه زمینی کنترل و ردیابی ماهواره بود که این امر با کمک چندین سازمان کشور، نیروهای دانشگاهی و سازمانهای تحقیقاتی ( مانند مرکز تحقیقات مخابرات ) انجام شد.

وی گفت : ماهواره امید کاملا توسط محققین داخلی و دانشمندان کشور طراحی و ساخته شده است که با این اقدام توانایی و قدرت ایران در زمینه دستیابی به این علم ثابت شد. امیدوار هستیم با پرتاب محموله‌های کاوشی و ماهواره‌ها این توانایی را ارتقا دهیم.

تلاش سازمان فضایی برای پرتاب ماهواره در تیر ماه

طالب زاده با اشاره به سخنان رئیس جمهور کشور مبنی بر پرتاب ماهواره های ایران در تیر ماه جاری به مهر گفت: همه تلاش سازمان فضایی کشور در رسیدن به اهداف نظام و دولت است و با تمهیداتی که اندیشیده شده و برنامه ریزیهای مناسب درصدد تحقق این امر هستیم البته در برخی مواقع مشکلاتی هم بوجود می آید که باعث تاخیر در اجرای پروژه ها می شود.

رئیس سازمان فضایی به مهر گفت: مسئله ماهواره امری مهم و امنیتی برای کشور به حساب می آید و ما هم سعی می کنیم در این راه با احتیاط قدم برداریم و به اهداف خود دست پیدا کنیم.

پرتاب ماهواره های ایرانی به مقاصد تحقیقاتی

وی در ادامه فعالیتهای فضایی کشور را مثل همه جای دنیا یک کار تیمی و یک حرکت چند ‌جانبه دانست و به مهر گفت: در برنامه آینده فضایی کشور که به تصویب هیئت وزیران رسیده و توسط ریاست جمهور هم ابلاغ شده است برنامه‌های مفصلی دیده شده که ان‌شاالله با پرتاب کاوشگر- یک و در ادامه کاوشگرهای دو و سه و پرتابگرهای دیگر که در دستور کار قرار دارد بتوانیم ماهواره‌های خود را برای مقاصد تحقیقاتی در مدار قرار دهیم.

طالب زاده افزود: این سازمان درصدد است که ماهواره‌های خود را یکی پس از دیگری با ویژگیها و اهداف خاص خود در جهت برطرف کردن نیازهای کشور بسازد. همچنین ما برای تأمین نیاز بخش مخابرات کشور، انتقال تصاویر و پخش برنامه‌های تلویزیونی و انتقال دیتا در حوزه اینترنت نیاز به ظرفیت داریم که این ظرفیت را مثل همه جای دنیا از طریق ماهواره تأمین خواهیم کرد.

برگزاری جشنواره وبلاگهای فضایی

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به برگزاری جشنواره وبلاگهای فضایی از امروز هدف از اجرای این جشنواره را توسعه بخش فضایی کشور دانست و افزود: سازمان فضایی ایران به عنوان متولی بخش فضایی کشور خود را ملزم به بسترسازی فرهنگی و ارتقا دانش و فناوری فضایی در بین جوانان و آینده سازان مملکت می داند. از طرفی محیط اینترنت به عنوان ابزاری قدرتمند و همه گیر این روزها مرجع بسیاری از مراجعات جوانان ایرانی شده به گونه ای که پاسخ بخش اعظمی از سئوالات خود را در این محیط جستجو می کنند.

رئیس سازمان فضایی اظهار داشت: بر همین اساس سازمان فضایی ایران تصمیم گرفت نویسندگان حوزه فضا در اینترنت را شناسایی و با برگزاری کارگاه ها و سمینارهای متعدد موجبات ارتقا علمی و عملی آنها را فراهم آورد. این جشنواره در این راستا طراحی و اجرا شده که امیدواریم منشا ثمرات خیر بی شماری برای کشور باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که ورود سازمان فضایی ایران به عرصه نجوم که با برگزاری کارگاه نجوم اپتیکی آغاز شده است، با چه هدفی صورت پذیرفته است؟ اظهار داشت: نجوم از سوی مسئولان نظام مورد توجه جدی است و ما ایران را از متولیان نجوم می دانیم و مایلیم این اوج را بار دیگر تکرار کنیم.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: این کارگاه نیز در همین راستا و به منظور گرد هم آمدن افراد علاقه مند به موضوعات نجومی و به خصوص موضوعات مرتبط با ابزار اپتیکی همچون تلسکوپ های بزرگ، رصدخانه ها و روش های رصدی و ثبت مشاهدات برگزار می شود.

حمایت سازمان فضایی از پایان نامه های دانشگاهی

وی اضافه کرد: سازمان فضایی ایران در گامهای بعدی خود در نظر دارد تا با بررسی گروهها و افراد مشتاق در دانشگاهها به حمایت از پایان نامه های مرتبط دانشگاهی بپردازد.

Posted by admin at 10:34 AM | Comments (0)

May 14, 2008

مخترع شيرازي براي دومين بار، عنوان برترين مخترع زن جهان را كسب كرد

مريم اسلامي دانشجوي مخترع شيرازي براي دومين‌بار پياپي موفق‌شد درمسابقات زنان مخترع جهان كه در كره جنوبي برگزار شد ، عنوان برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬جهان را مجددا به دست آورد.

به گزارش دريافتي روز چهارشنبه ايرنا، اختراع مريم اسلامي پيش از اين در سي و ششمين دوره مسابقات اختراعات و تكنولوژي‌هاي سال ‪ ۲۰۰۸‬ژنو،عنوان عالي ترين اختراع و برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬را ازطرف سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري (‪ ( WIPO‬به دست آورده بود.

براساس اين گزارش، هفته جاري درنخستين مسابقه بين‌المللي‌زنان مخترع جهان در كره جنوبي كه مخترعاني از ‪۲۵‬كشور ازجمله فرانسه،استراليا، سوئيس، ژاپن و روماني با بيش از ‪ ۴۰۰‬اختراع در رشته‌هاي مختلف حضور داشتند، مخترعان ايراني با كسب ‪ ۱۲‬مدال طلا، پنج نقره و شش برنز، گوي سبقت را از رقيبان خود ربودند.

جمهوري‌اسلامي ايران در اين مسابقه بين‌المللي دركره جنوبي به‌مقام قهرماني دست يافت.

سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري ملل متحد در اين مسابقات كه در كره جنوبي برگزار شد، عنوان برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬را به همراه مدال طلا، ديپلم افتخار و جايزه‌ويژه به خانم مريم اسلامي كه دانشجوي سال پنجم‌پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي است، اختصاص داد.

همچنين دراين مسابقات جايزه‌اي ازسوي نماينده دولت صربستان همراه‌با مدال طلا و ديپلم افتخار به خانم اسلامي، مخترع ايراني اهدا شد.

اختراع خانم اسلامي يك ثابت‌كننده خارجي براي درمان انواع شكستگي ها، انحرافات، جوش نخوردن‌ها يا بدجوش خوردن‌ها، بلند كردن استخوان تا پنج سانتي متر و ثابت‌سازي به دنبال برداشتن تومور استخواني كاربرد دارد.

اختراع‌اين دانشجوي شيرازي،يك اكسترنال‌فيكساتوراست كه‌در درمان بيماري‌هاي استخواني، خصوصا جهت درمان شكستگي آرنج استقاده مي‌شود كه طرح تكميلي آن جهت اكثر نقاط بدن بكار مي‌رود.

از كاربردهاي اين وسيله، درمان انواع شكستگي‌ها در هر منطقه از بدن به جزدر مناطقي كه حجم عضله زياد باشد، درمان دفورمه‌ها و انحرافات استخواني، در موارد جوش نخوردن يا بد جوش خوردن، ثابت‌سازي به دنبال برداشتن تومور استخوان به‌جز درمناطقي كه حجم عضله زياد باشد و بلند كردن استخوان تا پنج سانتي متر است.

اين دستگاه داراي ‪ ۳۱‬مزيت درمقايسه با ساير روش‌هاست‌وتاكنون چندين بيمار با اين دستگاه درمان شده‌اند كه هيچگونه عارضه جانبي در آنها ديده نشده‌است و بيماران علاج يافته اكنون داراي عملكرد طبيعي خوب هستند.

به گزارش دريافتي، كتاب " شگفتي‌هايي در ترميم و رشد استخوانها"به عنوان يك اثر منحصربه‌فرد درخصوص اكسترنتال فيكساتورها تاليف اين دانشجوي شيرازي است كه منتشر شده و مورد توجه خاص استادان معتبر ارتوپدي قرار گرفته است.

مريم‌اسلامي داراي بيش‌از ‪ ۱۰‬مقاله بين‌المللي درهمين خصوص دركشورهاي ژاپن، روسيه و مصر است.

وي تنها مخترعي است كه دو مدال پياپي از سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري ملل متحد دريافت كرده است.ك/‪۱‬

Posted by admin at 02:58 PM | Comments (0)

يك ايراني جوان‌ترين دانشمند بين‌المللي ‪ ISI‬رشته شيمي شد

موسسه بين‌المللي ‪ ISI‬دكتر مهران جوانبخت عضو هيات علمي گروه مستقل شيمي را به عنوان جوان‌ترين دانشمند بين‌المللي پراستناد در شاخه مهندسي شيمي برگزيد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اميركبير، دكتر جوانبخت موفق شد در ميان ‪۶۹‬ مقاله برتر ايراني در شاخه مهندسي با ‪ ۷۷‬استناد،عنوان پر استنادترين مقاله ‪ ISI‬را از آن خود كند.

وي در سال گذشته موفق به چاپ و پذيرش ‪ ۱۰‬مقاله‪ ISI‬دو مقاله در مجله علمي و پژوهشي اميركبير ‪ ۲۵‬مقاله در كنفرانس‌هاي خارجي ‪ ۱۲‬مقاله در كنفرانس هاي داخلي و تاليف يك كتاب شد.

موسسه بين‌المللي ‪ ,ISI‬بر اساس ميزان استنادات رجوع شده به مقالات علمي، تعدادي از مقالات را در شاخه مختلف علمي بعنوان مقاله پر استناد معرفي مي كند.

دكتر جوانبخت تا كنون چند پروژه تحقيقاتي در زمينه نانو، مهندسي بافت، پتروشيمي و نفت انجام داده است. وي همچنين همكاري‌هاي مشتركي را با سازمان اب و فاضلاب ، سازمان گسترس نوسازي معادن ايران و صنايع دفاع داشته است.


Posted by admin at 02:58 PM | Comments (1)

اعضاي جديد هيئت مديره انجمن ايراني مطالعات جامعه‌ي اطلاعاتي انتخاب شدند.

به گزارش ايسنا، مجمع عمومي انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي در جلسه‌اي كه روز گذشته در سالن شهيد مطهري دانشكده علوم اجتماعي و علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد، اعضاي جديد هيات مديره را انتخاب كردند.

در اين دوره از انتخابات كه دومين دوره انتخابات هيات مديره انجمن محسوب مي‌شد، از ميان 55 راي اخذ شده، دكتر كاظم معتمدنژاد، دكتر يونس شكرخواه، مهندس نصرالله جهانگرد، دكتر شهيندخت خوارزمي، دكتر مهدي محسنيان‌راد، دكتر علي‌اكبر جلالي و دكتر حسينعلي افخمي به ترتيب با اخذ بيش‌ترين آراء به عنوان هيئت مديره‌ي اصلي انجمن و دكتر غريبي و دكتر يحيي تابش نيز به عنوان اعضاي علي‌البدل آن انتخابات شدند.

بر اساس راي‌گيري انجام شده همچنين دكتر حسين ابراهيم‌آبادي به عنوان بازرس اصلي و مهندس قنبري نيز به عنوان بازرس علي‌البدل انجمن معرفي شدند.

در اين جلسه هيات مديره پيشين انجمن نيز درباره‌ي عملكرد سه سال گذشته آن توضيحاتي ارايه كردند.
دكتر كاظم معتمدنژاد با اشاره به اين كه انجمن ايراني جامعه اطلاعاتي در سال 84 و در اثر يك واقعه تاريخي خاص تشكيل شد، اظهار كرد: مشكلات خاص اساتيد شركت كننده در نخستين اجلاس wsis انگيزه‌ي تشكيل انجمن را در سال 84، در ميان اعضاي فعلي به وجود آورد كه با وجود انتظاراتي كه از آن مي‌رفت، به دلايلي چون مشكلات مالي، انجمن نتوانست به اهداف مدنظر خود به طور كامل دست پيدا كند.

در ادامه دكتر شهيندخت خوارزمي نيز درباره عملكرد انجمن ايراني جامعه اطلاعاتي در سه سال گذشته تصريح كرد:‌ اولين جلسه هيات رييسه انجمن در تاريخ 23 فروردين ماه سال 84 تشكيل و در آن سعي شد درباره فلسفه وجودي، جهت‌گيري استراتژيك و اهداف انجمن تصميم‌گيري شود.
او ادامه داد: بر اساس آن انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي با جهت‌گيري كمك به جريان مستمر مفهوم‌سازي در زمينه جامعه اطلاعاتي و ابعاد و ويژگي‌هاي آن، تسهيل و تسريع جريان انتقال به موقع آخرين دانش و معرفت علمي به ايران و جهان، كمك به كاهش شكاف موجود ميان ايران و كشورهاي پيشرفته ‌ICT، كمك به آماده‌سازي جوانان براي حضور موثر در جامعه اطلاعاتي و غيره تشكيل شد.

وي افزود: مخاطبان انجمن نيز جامعه علمي، جامعه‌ي مطبوعاتي، كارآفرينان حوزه اطلاعات و ارتباطات، مديران ارشد سازمان‌ها، جوانان و زنان پيش‌بيني و بر اساس آنچه گفته شد انجمن ايراني مطالعات جامعه اطلاعاتي كار خود را آغاز كرد.
خوارزمي تاكيد كرد: در اين فعاليت سه ساله نيز سعي شد به خاطر ذات فعاليت انجمن از ايجاد سازماني بوروكراتيك پرهيز شده و نهادي منعطف، شبكه‌يي و پويا ايجاد شود.
او ادامه داد: در همين راستا فعاليت‌هايي جهت سازماندهي اجرايي انجمن ايراني جامعه اطلاعاتي از قبيل تدوين برنامه اجرايي و تصويب آن در هيئت مديره، تشكيل گروه‌هاي كاري در قالب كميته‌هاي آموزشي، عضويت و روابط عمومي، ثبت دامنه اينترنتي، تامين محل مناسب براي دفتر انجمن و غيره انجام شد.

خوارزمي، با بيان اين كه تا پايان سال 86 مجموعا 144 نفر عضو انجمن شده‌اند، به نشست‌ها، همايش‌ها و برنامه‌هاي آموزشي برگزار شده توسط انجمن نيز اشاره و درباره چالش‌هاي انجمن در دوره فعاليت هيات مديره اول نيز گفت: نبود فضاي حمايت‌گر و پشتيبان، نبود نگاه استراتژيك در سازمان‌ها و موسسات سياست‌گذار و نيز نبود تقاضاي موثر براي خدمات با ارزش انجمن از جمله چالش‌هاي انجمن در سه سال گذشته بود.

او تاكيد كرد: اين چالش‌ها در نهايت به حضور نه چندان فعال انجمن در اجلاس و مجامع جهاني جامعه اطلاعاتي، محدود كردن حضور موثر كشور در حوزه جامعه اطلاعاتي و از دست رفتن فرصت‌هاي فراوان در اين حوزه براي كشور منجر شد.
او همچنين درباره ضعف‌هاي انجمن اضافه كرد: متاسفانه انجمن در برقراري ارتباط پويا با اعضا، جذب منابع مالي پايدار، جذب فردي توانمند و شايسته براي دبير كلي انجمن و نيز راه‌اندازي نشريه نتوانست موفق عمل كند.

در اين جلسه هم‌چنين دكتر يونس شكرخواه درباره وضعيت مالي و نيز دكتر حسينعلي افخمي به عنوان بازرس انجمن گزارش‌هايي را به مجمع عمومي ارايه كردند.

در اين نشست نماينده‌اي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، براي نظارت بر انتخابات دور دوم هيات مديره‌ي انجمن ايراني مطالعات جامعه‌ي اطلاعاتي نيز حضور داشت.


Posted by admin at 02:30 PM | Comments (0)

May 13, 2008

زنان مخترع ایران بر سکوی نخست جهان

مخترعان ایرانی با کسب رتبه نخست رقابت های بین المللی زنان مخترع جهان دوشنبه شب به میهن بازگشتند.


نماینده فدراسیون جهانی مخترعان در ایران در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر در فرودگاه امام خمینی گفت : دراین مسابقات که با شرکت 400 مخترع از 25 کشور جهان در سئول پایتخت

کره جنوبی برگزارشد، تیم ایران با دریافت 12نشان طلا ، 5 نقره و شش برنز رتبه نخست را کسب کرد.

رستگار همچنین گفت : تیم ایران با 20 مخترع درنخستین دوره مسابقات زنان مخترع جهان در سئول بیشترین شرکت کننده را داشت .

وی افزود : مهرناز گلچین فرد مخترع ایرانی با اختراع دستگاه تولید برق در کشورهای جهان سوم ، برترین مخترع شناخته شد.

سرپرست تیم مخترعان کشورمان با اشاره به موفقیت سونیا صابری دیگر مخترع ایرانی با اختراع نانو کامپوزیت گفت : جایزه ویژه مالکیت فکری سازمان ملل به صابری اهدا شد .

وی در ادامه تصریح کرد : مریم اسماعیلی با اختراع ابزاری برای کاهش دردهای عضلانی و جراحی استخوان عنوان برترین مخترع و جام ویژه فدراسیون جهانی اختراعات را تصاحب کرد که این جایزه را دبیر کل این فدراسیون به وی اهداء کرد.

بر اساس این گزارش ،در این رقابتها مرضیه مرسل پور با اختراع محصولات پمادی برای کاهش فشار خون، رقیه هاشمی در زمینه تأثیر دانه های کسی پیوم ناباروری، مهناز سعیدی دلچه مخترع پوشش ژله ای برای کاهش درد و برقراری تعادل، زهرا ساجدی با اختراع سامانه خودکار تصفیه هوا، سحر سپهر با پلیس رباط مدرسه و همچنین زینب عبدالزهرایی با اختراع دستگاه برق بیسیم برای چرخ اسکیت در نمایشگاه مخترعان سئول شرکت و نشان دریافت کردند.

لاله افتخاری نماینده مجلس شورای اسلامی از استقبال کنندگان زنان مخترع ایران در فرودگاه امام خمینی در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به حضور بانوان محجبه ایران در عرصه های مختلف بین المللی و کسب افتخارات گوناگون را از دست آوردهای نظام اسلامی برشمرد و گفت : مجلس با کمک دولت از این مخترعان حمایت می کند .

رئیس فراکسیون حمایت از مخترعان مجلس افزود : مجلس 10 هزار مخترع را تحت پوشش قرار داده است و قصد دارد پس از شناسایی برای ایجاد حلقه های تولید و عرضه دست آوردهای آنان به بازار بیش از پیش کوشا باشد .

Posted by admin at 01:50 PM | Comments (0)

سه مبتكر خلخالي موفق به ساخت دستگاه ردياب الكترونيكي خودرو شدند

سه مبتكر خلخالي موفق به ساخت دستگاه ردياب الكترونيكي خودرو شدند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، علي كاروسلي، روح‌الله فتحي و سيد حسن رسولي اين دستگاه را درمدت ‪ ۱۴‬ماه طراحي و ساخته و در اداره كل ثبت اختراعات و مالكيت صنعتي كشور به ثبت رسانده‌اند.

علي كاروسلي يكي از سازنندگان اين دستگاه روز سه‌شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: براي ساخت اين دستگاه كه مشابه داخلي و خارجي ندارد ‪ ۳۰‬ميليون ريال هزينه شده است.

وي هدف از طراحي و ساخت اين دستگاه را جلوگيري از سرقت خودروهاي مردم و كنترل خودروها با كمك سيستم مخابراتي ايران در هر نقطه از كشور اعلام كرد.

وي افزود: در صورت حمايت مسوولان و توليد انبوه اين دستگاه به نرخ دو ميليون ريال ساخته و در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.

وي گفت: اين دستگاه توانايي رديابي و كنترل خودرو با استفاده از تلفن همراه درهر نقطه ازكشور را دارد و مي‌تواند سارقان را با خاموش كردن خودرو و قفل سيستم درها در داخل خودرو محبوس كند.

Posted by at 12:31 PM | Comments (0)

پل‌هاي كشور از استانداردهاي ملي برخوردارند

دبير اجرايي سومين همايش بين‌المللي پل گفت پل‌هايي كه طي ‪ ۲۰‬سال اخير در كشور ساخته شده‌اند از استانداردهاي ملي برخوردارند.

دكتر عليرضا رهايي روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت پل‌ها شريان‌هاي حياتي كشور در قبل و بعد از زلزله هستند و ساخت آنها بر اساس استانداردها از اهميت به سزايي برخوردار است.

رييس دانشگاه صنعتي امير كبير با اشاره به سابقه طولاني كشور در ساخت پل گفت بسياري از پل‌هايي كه در گذشته ساخته شده‌اند و هنوز مورد استفاده هستند به ارزيابي عملكرد و مقاوم‌سازي ، نياز دارند.

به گفته رهايي ، پل‌هاي ساخته شده در ‪ ۲۰‬سال اخير بر اساس استانداردهاي ملي كه بر پايه استانداردهاي جهاني هستند، بنا نهاده شده اند.

وي با اشاره به اينكه روش‌هاي بهسازي لرزه‌اي در ايران سابقه چنداني ندارد تاكيد كرد انتقال تجربيات كشورهاي ديگر در قالب كنفرانس‌ها مي تواند براي متخصصان داخلي داراي اهميت باشد.

رهايي ضمن تاكيد بر سابقه ديرينه احداث راه‌هاي ارتباطي به منظور حمل و نقل كالا و مسافر در ايران گفت وجود پل‌هاي قديمي مانند سي و سه پل و پل خواجو در اصفهان با قدمت چند صد ساله نشانه تبحر معماران قديمي ايران در اجراي پل‌هاي مستحكم بوده است.

دكتر رهايي اظهار داشت صنعت پل‌سازي در ‪ ۵۰‬سال اخير رشد قابل ملاحظه اي داشته و انواع پل‌هاي بزرگ و كوچك در مسير بزرگراه‌ها ،راه‌هاي اصلي و فرعي ساخته شده است.

وي ضرورت برگزاري همايش‌ها و گردهم آيي‌هايي تخصصي را در وجود خطرات اجتناب ناپذير طبيعي موجود در اين صنعت عنوان كرد.

رييس دانشگاه صنعتي اميركبير گفت با توجه به سرمايه‌گذاري هاي بزرگ اجراي پل‌ها و زلزله خيزي كشور، موضوع اصلي مطرح شده در اين كنفرانس،ارزيابي روش‌هاي بهسازي لرزه‌اي پل‌ها خواهد بود.

دكتر رهايي گفت حدود ‪ ۲۱۰‬مقاله به دبيرخانه كنفرانس ارسال شده كه از اين تعداد ‪ ۱۲۰‬مقاله براي ارائه شفاهي و ‪ ۳۰‬مقاله به منظور ارائه پوستري برگزيده شد.

به گفته وي در اين كنفرانس مدعويني از كشورهاي آمريكا،كانادا، استراليا، ايتاليا،پرتغال ، كويت ، نيجريه و ارمنستان نيز به ارائه مقاله مي پردازند.

رييس دانشگاه اميركبير گفت براي پل‌هاي كه پيش از سال ‪ ۶۵‬ساخته شده اند مطالعات دقيق زلزله‌اي انجام نشده است .

وي با اشاره به اينكه كشور از تعداد كافي كادر متخصص بهسازي لرزه اي برخوردار نيست تاكيد كرد برگزاري كنفرانس بين‌المللي پل فرصت آشنايي متخصصان را با بهسازي لرزه‌اي فراهم مي‌آورد.

رهايي در مورد وضعيت پل‌هاي كشور گفت متولي اصلي ارائه آمار در مورد وضعيت پل‌ها در كشور وزارت راه و ترابري است و بايد اطلاعات اين وزارت و ديگر ارگانها مانند شهرداري جمع آوري و تدوين شده و آمار دقيق ارائه شود اما متاسفانه هنوز آمار دقيقي از وضعيت پل‌هاي كشور در دسترس نيست.

با اين حال وي تاكيد كرد پل‌هايي كه در كشور در خارج از شهرها و همچنين پل‌هاي درون شهري ساخته مي‌شوند از استانداردهاي لازم برخوردارند.

سومين كنفرانس بين‌المللي پل با عنوان بهسازي لرزه‌اي پل‌ها از هفتم تا نهم خرداد ماه امسال در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار مي‌شود.

استانداردها و آيين نامه بارگذاري و اثر زلزله بر پل ها، روش‌هاي تحليل و طراحي انواع پل‌هاي فولادي، بتوني و سنگي، ارزيابي آسيب پذيري پل‌ها در شرايط و نوع زلزله، تجهيزات آسيب شناسي و بازرسي فني از جمله محورهايي است كه در اين كنفرانس به آنها پرداخته خواهد شد.

همچنين انواع روش‌هاي تعمير تقويت و نگهداري راه ، باند- پل و ابنيه فني، سيستم‌هاي مديريت پل ها، سطوح عملكرد و معيارهاي بهسازي راه -باند،پل و مطالعات ژئو تكنيكي و ژئو هيدروليكي پل‌ها از ديگر موضوعات اين كنفرانس بين‌المللي اعلام شده است.

سومين كنفرانس بين‌المللي پل به همت دانشگاه صنعتي اميركبير، انجمن مهندسان عمران، پژوهشكده حمل و نقل وزارت راه و ترابري ، دانشگاه رم در ايتاليا، و با حمايت شهرداري تهران ،وزارت راه و ترابري و دانشگاه علم و صنعت ايران برگزار مي‌شود.

همچنين همزمان با اين كنفرانس بين‌المللي نمايشگاهي از توانمندي‌ها و دستاوردهاي شركت‌ها و سازمانهاي فعال در زمينه پل و صنايع وابسته در دانشگاه اميركبير برگزار مي‌شود.

Posted by at 12:29 PM | Comments (0)

نشست روابط فرهنگي ايران و چين در تهران برگزار مي‌شود

نشست روابط فرهنگي ايران و چين.
اهميت، رويكردها و راهكارها روز چهارشنبه ‪ ۲۵‬ارديبهشت در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي‌شود.

به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست دومين دوره از مجموعه نشستهاي بررسي روابط ايران و شرق آسيا است كه از سوي مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در راستاي تداوم بخشيدن به مباحث نشست پيشين برگزار مي‌شود .

در اين همايش، كارشناسان و انديشمندان با ارائه مقاله و اظهار نظرهاي كارشناسي، راهها و شيوه‌هاي صحيح و منطقي و مطابق با شرايط نوين جهاني را تبيين مي‌كنند.

اين نشست روز چهارشنبه ‪ ۲۵‬ارديبهشت ماه از ساعت ‪ ۹‬تا ‪ ۱۲‬در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار خواهد شد .

Posted by at 11:37 AM | Comments (0)

May 12, 2008

يك ايراني بعنوان دانشمند دو رشته‌اي ‪ISI‬ معرفي شد

علمي آموزشي
دكتر مسعود صلواتي نياسر دانشيار گروه شيمي دانشگاه كاشان به عنوان دانشمند ‪ ISI‬دو رشته‌اي معرفي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، پايگاه ‪ , ISI‬اين عنوان را با توجه ارجاعات به مقالات علمي،پژوهشي در رشته‌هاي شيمي و مهندسي به دكتر صلواتي نياسر اعطا و وي را به عنوان دانشمند بين‌المللي دورشته‌اي انتخاب كرده است.

دكتر صلواتي نياسر چندي پيش به عنوان جوان دانشمند بين‌المللي ايران در بين همه گرايش‌هاي تحقيقاتي معرفي شد.

وي داراي رتبه علمي دانشياري و در آستانه احراز رتبه پروفسوري شيمي معدني است و تا كنون موفق شده است ‪ ۱۳۰‬مقاله علمي -پژوهشي در معتبرترين مجلات بين‌المللي به چاپ برساند.

اين دانشمند جوان نفر اول جهان در زمينه تحقيقاتي ‪Zoelite Encapsulation‬ , نفر چهارم جهان در زمينه تحقيقاتي مواد نانو كامپوزيت و نفر سوم جهان در زمينه تحقيقاتي
‪ Selective Elecrtode Ion‬است.

صلواتي نياسر اسفند سال گذشته عنوان دوم محقق برتر جشنواره كشوري فناوري نانو را از آن خود كرد.


Posted by admin at 02:26 PM | Comments (0)

3 میلیون نفر از نمایشگاه کتاب امسال بازدید کردند

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در دیدار از نمایشگاه کتاب ضمن گفت‌ و گو با تعدادی از بازدیدکنندگان از نزدیک در جریان خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل شهری به شهروندان قرار گرفت.
به گزارش روز یکشنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران «ایسکانیوز» مهندس سید جعفر تشکری هاشمی با نظارت بر چگونگی ارائه خدمات ناوگان تاکسی‌های ون در داخل و اطراف نمایشگاه و نحوه سرویس‌دهی غرفه‌های پیک بادپا در حمل و نقل کتاب‌های ناشران و شهروندان، از غرفه شهرداری تهران نیز دیدن کرد.
براساس این گزارش، ناوگان حمل و نقل شهری پایتخت با به کار گرفتن حداکثر امکانات موجود در چهار بخش مترو، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پیک بادپا، در طول 11 روز فعالیت نمایشگاه کتاب، مجموعا حدود سه میلیون نفر از شهروندان را جابجا کرد که از این تعداد حدود دو میلیون نفر از طریق مترو جابجا شدند.
این گزارش می‌افزاید: با توجه به استقرار دو ایستگاه متروی مصلی و شهید بهشتی در شمال و جنوب نمایشگاه کتاب، حضور در نمایشگاه از طریق مترو با بیشترین استقبال از سوی شهروندان روبرو شد و در واقع مترو به کارآمدترین و مهم‌ترین پل ارتباطی اقشار مختلف مردم با کتاب در نمایشگاه بیست و یکم تبدیل شد.
همچنین نزدیک به 800 هزار نفر از شهروندان نیز با استفاده از پنج ایستگاه اتوبوس و یک ایستگاه مینی‌بوس مستقر در شش میدان اصلی شهر از طریق ناوگان اتوبوسرانی به نمایشگاه کتاب منتقل شدند.
علاوه بر این، ناوگان تاکسیرانی از جمله 10 دستگاه تاکسی ون در داخل و 50 دستگاه تاکسی ون در اطراف مصلی، دیگر وسیله حمل و نقلی بود که قریب به 300 هزار نفر از شهروندان را به نمایشگاه کتاب انتقال داد.
شعبه‌های پیک باد پا در داخل نمایشگاه کتاب نیز از طریق ناوگانی متشکل از 15 دستگاه وانت بار و 30 دستگاه پیک موتوری نسبت به حمل و نقل کتابهای ناشران و شهروندان اقدام کرد.
گفتنی است، ناوگان حمل و نقل شهری به رغم همه محدودیت‌های پیش رو، با به کارگیری تمام ظرفیت‌های موجود امکانات ویژه‌ای را به منظور دسترسی عموم علاقمندان به دیدار از بیست و یکمین نمایشگاه کتاب تهران در نظر گرفت و جهت جلب رضایت مسافران فرهیخته از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نکرد./ 146/110

Posted by admin at 08:19 AM | Comments (0)

فرهنگسرای ملل با همکاری اندیشکده روابط بین الملل برگزار می کند

همایش "تاثیر جنسیت در خط مشی سیاسی غرب"

فرهنگسرای ملل با همکاری اندیشکده روابط بین الملل اقدام به برگزاری همایش علمی آموزشی با عنوان "تاثیر جنسیت در خط مشی سیاسی غرب" نموده است.

این کارگاه از سری کارگاه های غرب شناسی است که به همت فرهنگسرای ملل و با همکاری اندیشکده روابط بین الملل از ابتدای سال جاری برگزار شده و قصد دارد ابعاد مختلف سیاسی, فرهنگی و اقتصادی کشورهای غربی را از منظری نو مورد بررسی قرار دهد. موضوع همایش اخیر "تاثیر جنسیت در خط مشی سیاسی غرب" است که ضمن اشاره به افزایش علاقه مندی زنان جهت حضور در سطوح بالای حکومتی کشورهای غربی, علل و تاثیر این حضور تاریخی را در عرصه سیاسی این کشورها به ویژه در زمینه صلح مورد بررسی قرار می دهد.

این همایش در تاریخ چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه 87, ساعت 17 الی 18:30 و در محل فرهنگسرای ملل واقع در پارک قیطریه برگزار خواهد شد.

شایان یادآوری است این همایش به صورت رایگان برگزار خواهد شد و حضور در آن برای کلیه علاقه مندان و پژوهشگران آزاد خواهد بود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو جا می توانند با شماره های 22204453 و 22212392 تماس گيرند.

Posted by admin at 08:10 AM | Comments (0)

May 10, 2008

نیاز یک موسسه خیره به یک مسکن در تهران

هريک از دخترانف مهرطه پروانه سوخته بال و بي پناهي است که پس از محروميت از خانه و خانواده ، به تازگي 6سال بود مأوا و مأمني يافته بود .

پيشينيان زجهل گنه کردند او ميدهد غرامت ايشان را

اکنون ، بار ديگر تهديد بي مسکني و آوارگي پريشانشان ساخته است .
اي مالکان خاک ، دختران بي پناه را مأوا دهيد .
مهر طه ( خانه دختران بي سرپرست ) طهران بهار 87
www.mehrtata.com

آدرس مركز شماره يك : تهران : خيابان مطهري – خيابان ميرزاي شيرازي نرسيده به خيابان شهيد بهشتي كوچه شهدا پلاك 19

Email : Info@MehrTaha.com

تلفن :88552823-88701844

آدرس مرکز شماره دو : تهران : خيابان ولی عصر نرسيده به مطهری , کوچهء مجلسی پلاک 30

Email : Info@MehrTaha.com

تلفن های تماس : 88800195 - 88800281

شماره حساب 116400537 بانك تجارت كد 32


Posted by admin at 02:57 PM | Comments (2)

May 07, 2008

‪۴‬كوهنورد ايراني به دو قله از قلل اورست صعود كردند

‪ ۴‬نفر از كوهنوردان شاغل و بازنشسته ذوب آهن اصفهان به دو قله از قلل اورست صعود كرده و پرچم ايران را بر بلنداي بام جهان به اهتزاز درآوردند.

به گزارش ايرنا به نقل از باشگاه فرهنگي ورزشي ذوب آهن اصفهان ، ‪ ۴‬نفر از كوهنوردان شاغل و بازنشسته ذوب آهن اصفهان به اسامي هادي فوقاني ، عباس ترابي ، محمدجواد برنا و سيدعلي هاشمي در يك برنامه ‪ ۲۲‬روزه موفق به صعود به دو قله از قلل اورست شدند.

اين دو قله ، گوكيو و كالاپاترا نام دارند كه به ترتيب در ارتفاع ‪ ۷‬هزار متري و ‪ ۸‬هزار متري كوه اورست قرار گرفته اند.

اين ‪ ۴‬كوهنورد ايراني ، پرچم ذوب آهن اصفهان را در كنار پرچم جمهوري اسلامي ايران در بلندترين نقطه جهان به اهتزار در آوردند.


Posted by admin at 06:15 PM | Comments (0)

هنرمند ايراني جايزه ويژه مسابقه بين الملي كاريكاتور سوريه را كسب كرد

دمشق - امين منتظري هنرمند ايراني شركت‌كننده در چهارمين مسابقه و نمايشگاه بين‌المللي كاريكاتور سوريه ، موفق به كسب جايزه ويژه اين رقابتهاي فرهنگي شد.

در اين رقابتها همچنين هنرمندان ايراني در ميان بيش از ‪ ۸۰۰‬هنرمند شركت كننده از كشورهاي مختلف دنيا، پنج جايزه را از آن خود ساختند.

در بخش كاريكاتور آزاد بهرام عظيمي جايزه طلا را كسب كرد و سودا جنتي پور در اين بخش به مدال برنز رسيد و در بخش فرهنگ و هنر نيز پيام پورفلاح از ايران جايزه نقره بدست آورد و امين منتظري هم در بخش كاريكاتورهاي پرتره به مقام دومي رسيد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، آثار برگزيدگان اين رقابتها كه از ‪ ۷۷‬كشور هستند، از روز امروز (سه شنبه) به مدت پنج روز در وزارت اطلاع رساني سوريه در معرض ديد علاقه مندان قرار دارد.

اين نمايشگاه شامل بخشهاي فرهنگ و هنر، آزاد، پرتره و هنر ويژه است كميته پنج نفره داوران از كشورهاي برزيل ، تركيه ، بلغارستان روماني و ايران ، قضاوت آثار ارسالي را برعهده داشتند.

از ايران نيز محمدامين آقايي ، در كار داوري اين رقابت بين‌المللي مشاركت داشت .

هدف از برپايي اين نمايشگاه برجسته‌سازي ارزشهاي انساني و نكوهش توسعه طلبي ، قتل و كشتار ملتها به دست نيروهاي استعماري در فلسطين ، عراق و افغانستان عنوان شد.


Posted by admin at 06:15 PM | Comments (0)

بانک اطلاعات ایرانیان افتتاح می شود

بانک اطلاعات ایرانیان همزمان با برگزاری دومین همایش سراسری مدیران خانواده بزرگ وزارت رفاه و تامین اجتماعی شنبه 21 اردیبهشت سال جاری افتتاح می شود.
به گزارش حیات به نقل از روابط عمومی وزارت رفاه و تامین اجتماعی، در این مراسم که با حضور پرویزداوودی معاون اول رییس جمهور،عبدالرضا مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی، مدیران ستادی و استانی و روسای سازمان های تابعه رأس ساعت 8 صبح روز شنبه در سالن اجتماعات بیمارستان میلاد برگزار می شود، علاوه بر برگزاری دومین همایش سراسری مدیران خانواده بزرگ وزارت رفاه و تامین اجتماعی، بانک اطلاعات ایرانیان ( پایگاه اطلاعات نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی ) افتتاح می شود.
وزارت رفاه و تامین اجتماعی براساس بند «م» ماده (16) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، در جهت ایجاد پایگاه اطلاعاتی مورد نیاز نظام جامع تامین اجتماعی در حوزه‌های بیمه‌ای، حمایتی و امدادی اقدام کرده است.
هدفمند کردن یارانه‌ها، رسیدگی به 3 دهک پایین جامعه و در نهایت تعیین شاخص‌های رفاه اجتماعی از اهداف اصلی ایجاد پایگاه اطلاعات نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی بوده است.
این پایگاه اطلاعاتی با ارائه خدماتی نظیر وب سرویس در گستره کشور ، این امکان را برای سازمان‌های بیمه‌ای و حمایتی فراهم می کند که در هنگام ارائه خدمات به مردم بتوانند با استعلام از این پایگاه از وضعیت فعلی فرد باخبر شوند . با این اقدام بسیاری از مشکلات فعلی سازمان‌های بیمه‌گر مرتفع می شود.

Posted by admin at 06:10 PM | Comments (0)

May 06, 2008

جست‌وجو و نجات براي كل درياي ‌عمان و خليج فارس به ايران سپرده شد


مدير كل دفتر اكوبيولوژي دريايي سازمان حفاظت محيط زيست از ايجاد مركز منطقه‌اي جستجو و نجات در سوانح دريايي درياي عمان و خليج فارس براي كل كشورهاي حاشيه دريا خبر داد.


اميد صديقي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: بر اساس مصوبه اجلاس شوراي عالي وزراي محيط زيست سازمان راپمي‌ (سازمان منطقه‌اي خليج فارس) مركز منطقه‌اي جست‌وجو و نجات در سوانح دريايي درياي عمان و خليج فارس براي كل كشورهاي حاشيه دريا در ايران در بندر عباس ايجاد مي‌شود.
وي در ادامه افزود: اين مركز براي 8 كشور حاشيه خليج فارس و درياي عمان پيش از اين در قطر نيز وجود داشته است و از اين پس ايران در زمان بروز سوانح و حوادث دريا از جمله غرق شدگي بايد عمليات جست‌وجو و نجات را انجام دهد.

*ايجاد مركز منطقه‌اي تنوع زيستي خليج فارس و درياي عمان در ايران

مدير كل دفتر اكوبيولوژي دريايي سازمان حفاظت محيط زيست از ايجاد مركز منطقه‌اي تنوع زيستي خليج فارس و درياي عمان در ايران خبر داد و گفت: اين مركز تنوع زيستي درياي عمان و خليج فارس در ايران براي تمام 8 كشور حاشيه خواهد بود.
صديقي اظهار داشت: همانطور كه مركز ميمك بحرين براي آلودگي‌هاي نفتي تمام منطقه دريا‌ست اين مركز تنوع زيستي نيز با مركزيت ايران براي كل كشورهاي حاشيه است.

*انجام مطالعات ارزيابي زيست محيطي آب‌هاي فرامرزي و منطقه‌اي خليج فارس و درياي عمان

وي يكي ديگر از مصوبات اجلاس شوراي عالي وزراي محيط زيست سازمان راپمي‌ (سازمان منطقه‌اي خليج فارس) را كه هفته گذشته برگزار شد را انجام مطالعات ارزيابي زيست محيطي و بررسي آب‌هاي فرامرزي و منطقه‌اي خليج فارس و درياي عمان با هدايت و راهبرد كشور ايران اعلام كرد.

*برگزاري كنفرانس بين‌المللي 28 سال گشت‌هاي دريايي خليج فارس در تهران

مدير كل دفتر اكوبيولوژي دريايي سازمان حفاظت محيط زيست از برگزاري كنفرانس بين‌المللي نتايج مربوط به گشت‌هاي دريايي 28 سال گذشته در خليج فارس و درياي عمان در تهران با مديريت ايران خبر داد.
صديقي از برگزاري دوره آموزش بين‌المللي براي حفاظت از پستانداران دريايي با حضور اساتيد بين‌المللي توسط راپمي در تهران خبر داد.
به گفته وي اين مصوبات بايد طي امسال و سال آينده اجرايي شود.

Posted by at 02:28 PM | Comments (0)

May 03, 2008

نوت‌بوک ايراني به بازار آمد

درراستاي نياز خريداران نوت بوک به دريافت خدمات پس از فروش مطمئن، برند ايراني فراسو نيز سري جديد نوت بوک هاي خود را وارد بازار کرد.

به گزارش آريا، سري جديد نوت بوک هاي فراسو با نام تجاري " لوت " برگرفته از نام بزرگترين کوير ايراني مطابق با آخرين فناوري هاي روز بر پايه پلت فورم Santa Rosa شرکت اينتل طراحي و به بازار عرضه شده است.

از قابليت هاي اين نوت بوک مي توان به توانايي شناسايي اثر انگشت، دوربين 2مگا پيکسلي، امکان برقراري ارتباط بي سيم از طريق WiFi و Bluetooth، کارت گرافيک با قدرت پردازش بالا که کارهاي گرافيکي، بازي هاي کامپيوتري و نمايش فيلم رالذت بخش مي سازد و همچنين سازگاري با انواع کارتهاي حافظه اشاره نمود که به نظر مي رسد با پشتوانه خدمات پس از فروش نام آشناي فراسو، رقيبي براي ساير برندهاي فعال بازار باشد.

"لوت" با يکسال گارانتي درفروشگاههاي هماهنگ لاوان به قيمت 13،950،000 ريال در دسترس کاربران محصولات ICT است.

Posted by admin at 11:52 AM | Comments (0)