iranian news اخبار ايرانيان : ایران به جام جهانی رفت

چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ - ایران به جام جهانی رفت

تيم ملي فوتبال ايران براي سومين بار در طول تاريخ خود به رقابت‌هاي جام جهاني راه يافت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پس از هشت سال بار ديگر تيم ملي فوتبال ايران با پيروزي برابر تيم بحرين به جام جهاني آلمان سلام كرد.

در ادامه‌ي رقابت‌هاي مرحله‌ي مقدماتي جام جهاني 2006 آلمان در منطقه‌ي آسيا، تيم ملي كشورمان از ساعت 19:05 امروز با حضور حجت‌السلام والمسلمين سيد محمد خاتمي رييس جمهور و 80 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادي به مصاف تيم ملي بحرين رفت و موفق شد در يك ديدار تماشايي و جذاب با نتيجه يك بر صفر و با گل‌ محمد نصرتي در دقيقه‌ي 48 به ثمر رسيد حريف سختكوش خود را مغلوب سازد و با كسب 13 امتياز براي سومين بار پس از جام‌هاي جهاني 1978 آرژانتين و 1998 فرانسه به جام جهاني راه پيدا كند.

تيم ملي كشورمان در ديدار امروز در حالي به مصاف تيم ملي بحرين رفت كه خاطره‌ي شكست چهار سال پيش در منامه و در نهايت ناكامي تيم ملي ايران در صعود به جام جهاني كره و ژاپن، انگيزه‌هاي فراواني را براي ملي‌پوشان كشورمان ايجاد كرده بود و جنگندگي و تلاش بازيكنان تيم ملي ايران در تمامي دقايق بازي از عزم آنان براي تبديل آن خاطره تلخ به يك پيروزي شيرين در اين ديدار خبر مي‌داد.

تيم ملي كشورمان در آخرين ديدار خود كه جنبه‌ي تشريفاتي دارد روز بيست‌وششم مرداد ماه به مصاف تيم ملي ژاپن مي‌رود.

به گزارش ايسنا، پيشتر براي فوتبال ايران رسيدن به مرحله‌ي نهايي جام جهاني و كاميابي، سعادت نادري بود كه سال‌ها بلكه دهه‌ها تكرار شدن آن زمان و نيرو مي‌برد. اما، گويا سرانجام راه جام جهاني و حضور هميشگي در اين بزرگ‌ترين رويداد فوتبال جهان را پيدا كرديم! براي استعدادهاي اين سرزمين عجيب نيست كه تيم فوتبال كشورش هر چهار سال در جمع بهترين‌هاي جهان باشد. اما به گواه تاريخ ايران تنها دو بار از مرحله‌ي نهايي اين جام كه بي‌ترديد پيامد، سود، هويت و شخصيت آفريني‌اش بسيار فراتر از مرزهاي فوتبال است، لذت برده‌ايم.

شايد بدشانسي و قرعه‌هاي بد، تيره بختي فوتبال ايراني را رقم زدند، اما اين بار سران فوتبال و مربيان تيم ملي راه را آموخته‌اند كه بالاتر از اين موضوع‌ها و عادت‌هاي هميشگي به نتيجه مي‌رسد.

امشب هفتاد ميليون ايراني با زبان فوتبال صعود ملي تيم ايران را به جام جهاني جشن گرفتند. فوتبال در ايران جزيي از زندگي مردم است. در سرزميني با اقوام و نژادهاي مختلف فوتبال، زبان مشتركي است كه مردم با آن سخن مي‌گويند. زباني كه در دور افتاده‌ترين نقاط اين كشور نفوذ كرده است.

زماني كه چهار سال پيش در منامه تيم ملي ايران با شكست برابر حريف از صعود به جام جهاني بازماند، ميليون‌ها ايراني با چشمان اشك‌بار پرسيدند چه بر سر فوتبالمان آمده است؟ شايد بسياري اميدهاي خود را به فوتبال ايراني از دست دادند. اما نسل جوان و جاه طلب در راه بود. تلفيق اين جوانان با باتجربه‌هاي تيم ملي و اضافه شدن نفراتي چون هاشميان و زندي ارتش پرستاره‌ي ايران را تكميل كرد.

ايران براي رسيدن به جام جهاني آلمان يازده بار به ميدان رفته و تنها يك بار تسليم اردن شد. اما اين بار قرار نبود كه بار ديگر صعود به اما و اگرها كشيده شود. در نهايت يك بار ديگر راه صعود به جام جهاني از بحرين مي‌گذشت. اما اين بار نه در جهنم منامه، بلكه در ورزشگاه آزادي تهران كه در روز هيجده خرداد بهشت ايرانيان بود به ميدان رفت.

هفتاد هزار ايراني يك صدا نام ايران را فرياد مي‌كشند و سيد محمد خاتمي رييس جمهور محبوب ايرانيان به ورزشگاه آمد تا در واپسين روزهاي دوران خدمتگزاري خود به ملت در اين جشن همراه و هم‌صداي آنان باشد.

پس از انقلاب، اولين خاطره‌ي صعود تيم ملي كشورمان به مسابقات جام جهاني به اوايل رياست سيد محمد خاتمي در سال 1998 بازمي‌گردد و با اين پيروزي براي دومين بار است كه در طول هشت سال رياست سيد محمد خاتمي اين خاطره‌ي شيرين براي ايران تكرار مي‌شود.

مرد كره‌اي سوت پايان بازي را ‌به صدا درآورد و هفتاد ميليون ايراني به يك باره غريو شادي بر‌آوردند.

يه گزارش ايسنا، صحنه‌ي شادي حريف شكست خورده زماني كه چهار سال پيش با پرچم كشوري ديگر شادي مي‌كردند به سرعت از ذهن‌ها عبور مي‌كند و فراموش مي‌شود. ايراني‌ها امشب به آرزوي خود رسيدند و پس از هشت سال حسرت و اندوه، اما با صبر و اميد به جام جهاني رسيدند.

اما اين پايان، آغاز راه است. بي‌ترديد هيجده خرداد 84 فراموش مي‌شود، اما تيم ملي ايران با تيم پيش از هجده خرداد تفاوت‌هاي بسياري دارد. انتظارات و آرزوهاي مردم رنگ جديدتري پيدا مي‌كنند. اكنون تيم ملي جهاني شده است و بايد سال آينده در بزرگ‌ترين نمايشگاه جهان فوتبال در آلمان شركت كرده ‌و نام ايران را معنا كند.

ملي‌پوشان ايران با درك اين وظيفه‌ي بزرگ، بار مسووليت بيشتري را در جام جهاني احساس خواهند كرد. اما سكانداران فدراسيون فوتبال نيز بايد به دنبال تحول باشند. از فردا برنامه‌ريزي‌ جديد را آغاز كنيم تا در جام جهاني قدرت فوتبال ايران اثبات شود.

اما دورنماي آينده‌ي فوتبال ايران بسيار مهم‌تر است، شايد سوالي كه از هم اكنون ذهن فوتبالدوستان را آزار مي‌دهد، اين است كه آيا چهار سال ديگر باز هم شرايط كابوس‌وار صعود تكرار مي‌شود و آيا باز هم كشورهاي كوچك و بزرگ آسيايي «روياي شيرين ايراني» را در هم مي‌زند. بنابراين مديران عرصه‌ي ورزش و فدراسيون فوتبال بايد از فرصت پيش آمده بهترين استفاده را ببرند و صعود به جام جهاني 2006 آلمان را انقلاب فوتبال ايران بدانند.

تيم ملي ايران در راه صعود به جام جهاني 2006 آلمان دو مرحله‌ي متفاوت را از پيش رو گذراند.

در مرحله‌ي نخست، تيم ايران پس از دو پيروزي برابر قطر و لائوس، شوك بزرگي را دريافت كرد و در تهران، مقابل چشمان صد هزار تماشاگر ايراني، مغلوب اردن شد تا در دور برگشت راهي به جز پيروزي نداشته باشد. اما ملي‌پوشان ايراني با همت و غيرت مثال زدني هر سه ديدار دور برگشت را به سود خود خاتمه دادند و در نهايت با كسب 15 امتياز و 22 گل زده به دور دوم مقدماتي جام جهاني راه پيدا كردند.

تيم ايران در مرحله‌ي دوم كه با حضور هشت تيم در دو گروه برگزار شد، در گروه دوم منطقه‌ي آسيا با تيم‌هاي ژاپن، كره‌ي شمالي و بحرين در يك گروه قرار گرفت. ملي‌پوشان ايراني مرحله‌ي دوم را با جديت آغاز كردند و پس از كسب يك امتياز از ديدار حساس منامه، تيم‌هاي ژاپن و كره شمالي را مغلوب كردند تا با هفت امتياز در پايان دور رفت، در صدر گروه قرار گيرند. تيم ملي ايران در دور برگشت نيز با شكست كره شمالي و بحرين با 13 امتياز صعود خود را به جام جهاني قطعي كرد.

براساس گزارش ايسنا،

نگاهي به نتايج ايران؛

دور رفت (مرحله‌ي دوم)

بحرين صفر ـ ايران صفر (ورزشگاه منامه)

ايران 2 ـ ژاپن يك (ورزشگاه آزادي)

گل‌هاي ايران: وحيد هاشميان (2 گل)

كره‌ي شمالي صفر ـ ايران 2 (ورزشگاه پيونگ يانگ)

گل‌ها: وحيد هاشميان، جواد نكونام

دور برگشت:

ايران يك ـ كره‌ي شمالي صفر

گل: رحمان رضايي

ايران ـ بحرين (صعود به جام جهاني) گل:

ايران ـ ژاپن (تشريفاتي)

اما تيم ملي ايران سي و يك سال پيش براي نخستين بار حضور در رقابت‌هاي جام جهاني را تجربه كرد و تا پيش از جام جهاني آلمان، طي شش دوره گذشته، دو بار به اين رقابت‌ها راه يافت.

كارنامه ايران در رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني به شرح ذيل است:

بر اساس گزارش ايسنا،

مقدماتي جام جهاني 1974 ـ آلمان

تيم ملي ايران در اين رقابت‌ها با تيم‌هاي كويت، سوريه و كره‌ي شمالي در يك گروه قرار گرفت، در اين بازي‌ها كه به صورت رفت و برگشت برگزار شد، تيم كشورمان در دور رفت به دو پيروزي برابر سوريه و كويت و يك تساوي برابر كره‌ي شمالي دست يافت.

در مرحله‌ي برگشت نيز تيم ايران؛ كره‌ي شمالي و كويت را از پيش رو برداشت. اما شكست برابر سوريه، سرنوشت صعود ايران را به ديدار برابر نماينده اقيانوسيه و تيم ملي استراليا كشاند. در نهايت تيم ملي كشورمان با شكست برابر استراليا از حضور در جام جهاني آلمان بازماند.

دور رفت:

ايران صفر ـ كره‌ي شمالي صفر

ايران 2 ـ كويت يك

ايران يك ـ سوريه صفر

دور برگشت:

ايران 2 ـ كره‌ي شمالي صفر

ايران 2 ـ كويت صفر

ايران صفر ـ سوريه يك

مرحله‌ي حذفي:

استراليا 3 ـ ايران صفر

ايران 2 ـ استراليا صفر

استراليا به عنوان تنها نماينده آسيا و اقيانوسيه راهي جام جهاني 1974 آلمان شد.

مرحله‌ي مقدماتي و نهايي جام جهاني 1978 ـ آرژانتين

به گزارش ايسنا، جام جهاني 1978 آرژانتين، نخستين تجربه‌ي جهاني شدن فوتبال ايران بود. تيم ايران پس از آن كه در دور اول، تيم‌هاي عربستان و سوريه را از پيش رو برداشت، ‌در دور دوم با تيم‌هاي هنگ كنگ، كره‌ي جنوبي، استراليا و كويت هم گروه شد كه در نهايت به عنوان تيم نخست راهي جام جهاني شد.

دور رفت:

هنگ كنگ صفر ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: حسين كازراني و غفور جهاني

كره‌ي جنوبي صفر ـ ايران صفر

استراليا صفر ـ ايران يك

گل ايران: حسن روشن

ايران يك ـ كويت صفر

گل: غفور جهاني

دور برگشت:

ايران 2 ـ كره‌ي جنوبي صفر

گل‌هاي ايران: حسن روشن (2 گل)

ايران 3 ـ هنگ كنگ صفر

گل‌ها: غفور جهاني (2 گل)، حسين كازراني

ايران يك ـ استراليا صفر

گل: غفور جهاني

كويت يك ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: بهتاش فريبا و خبيري

به گزارش ايسنا، تيم كشورمان در مرحله‌ي نهايي جام جهاني با تيم‌هاي پرقدرت هلند، ‌اسكاتلند و پرو در يك گروه قرار گرفت و با آن كه در دو ديدار برابر هلند و پرو شكست سختي خورد، اما توانست با متوقف ساختن اسكاتلند يكي از شگفتي‌هاي جام جهاني 1978 آرژانتين را رقم بزند.

مرحله‌ي نهايي جام جهاني 1978 ـ آرژانتين:

ايران صفر ـ هلند 3

ايران يك ـ اسكاتلند يك

گل ايران: (ايرج دانايي فرد)

ايران يك ـ پرو 4

گل ايران: حسن روشن

به دليل وقوع جنگ تحميلي در ايران، تيم ملي كشورمان در مسابقات مقدماتي جام‌هاي جهاني 1982 و 1986 شركت نكرد.

مرحله‌ي مقدماتي جام جهاني 1990 ـ ايتاليا:

به گزارش ايسنا، تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران براي نخستين بار پس از انقلاب در رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني شركت كرد.

تيم ملي كشورمان در دور مقدماتي با تيم‌هاي تايلند، بنگلادش و چين هم‌گروه شد و در نهايت پس از آن كه سرنوشت صعود خود را به روز پاياني كشاند از راهيابي به جام جهاني 90 ايتاليا بازماند.

نتايج كامل تيم ايران در رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 90 به اين ترتيب بود:

تايلند صفر ـ ايران 4

بنگلادش يك ـ ايران 8

ايران يك ـ بنگلادش صفر

ايران 3 ـ تايلند صفر

چين 2 ـ ايران صفر

ايران 3 ـ چين يك

مرحله‌ي مقدماتي مسابقات جام جهاني 1994 ـ آمريكا

به گزارش ايسنا، تيم ايران در مرحله‌ي اول با عملكردي قابل قبول؛ تايوان، عمان و سوريه را از پيش رو برداشت، اما در مرحله‌ي دوم بسيار دور از انتظار ظاهر شد و از راهيابي به جام جهاني 94 آمريكا بازماند.

دور رفت:

ايران صفر ـ عمان صفر (ورزشگاه آزادي)

ايران 6 ـ تايوان صفر (ورزشگاه آزادي)

ايران يك ـ سوريه يك (ورزشگاه آزادي)

دور برگشت:

عمان صفر ـ ايران يك (عباسيون دمشق)

تايوان صفر ـ ايران 6 (عباسيون دمشق)

سوريه يك ـ ايران يك (عباسيون دمشق)

نتايج ايران در مرحله‌ي دوم مقدماتي جام جهاني آمريكا؛

اين دوره از مسابقات به صورت متمركز در (دوحه) قطر برگزار شد:

كره‌ي جنوبي 3 ـ ايران صفر

ژاپن يك ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: رضا حسن زاده، علي دايي

عراق 2 ـ ايران يك

گل ايران: علي دايي

كره‌ي شمالي يك ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: علي دايي (2 گل)

عربستان 4 ـ ايران 3

گل‌هاي ايران: فنوني زاده 2 گل، جواد منافي

مرحله‌ي دوم مقدماتي جام جهاني 1998 فرانسه:

به گزارش ايسنا، تيم ملي ايران، دور نخست مقدماتي را با اقتدار آغاز كرد و در مجموع 39 گل را در شش بازي وارد دروازه‌ي تيم‌هاي مالديو، قرقيزستان و سوريه كرد.

در دور رفت مرحله‌ي دوم مقدماتي نيز همه چيز بر وفق مراد تيم ملي ايران بود و ملي‌پوشان كشورمان با 8 امتياز در صدر گروه قرار داشت، اما جمال حاجي، جادوگر قطري به ناگاه از راه رسيد و با شكست دادن ايران در بازي سرنوشت‌ساز بار ديگر صعود تيم ملي ايران را به اما و اگر كشاند.

در نهايت تيم ملي كشورمان با خلق شگفتي حماسه ملبورن توانست در استراليا جواز صعود به جام جهاني را به دست آورد.

نتايج تيم ملي ايران در دور مقدماتي جام جهاني 1998 ـ فرانسه:

مرحله‌ي اول:

دور رفت ـ دمشق

مالديو صفر ـ ايران 17

قرقيزستان صفر ـ ايران 7

سوريه صفر ـ ايران يك

دور برگشت ـ تهران

ايران 3 ـ قرقيزستان يك

ايران 9 ـ مالديو صفر

ايران 2 ـ سوريه 2

مرحله‌ي دوم

چين 2 ـ ايران 4

گل‌هاي ايران: مهدوي‌كيا (2 گل)، باقري و مدير روستا

ايران يك ـ عربستان يك

گل: كريم باقري

كويت يك ـ ايران يك

گل ايران: كريم باقري

ايران 3 ـ قطر صفر

گل‌هاي ايران: كريم باقري (2 گل)، علي دايي

ايران 4 ـ چين يك

گل‌هاي ايران: منصوريان، مديرروستا، دايي، كريم باقري

عربستان صفر ـ ايران يك

ايران صفر ـ كويت صفر

قطر 2 ـ ايران صفر

مرحله‌ي حذفي آسيا؛

ژاپن 3 ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: خداداد عزيزي و علي دايي

مرحله‌ي حذفي آسيا و اقيانوسيه (حماسه ملبورن)

ايران يك ـ استراليا يك

گل ايران: خداداد عزيزي

استراليا 2 ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: باقري و عزيزي

جام جهاني 98 فرانسه؛

به گزارش ايسنا، اگر ملي‌پوشان كشورمان تحت تاثير نام حريفان قرار نمي‌گرفتند، بي‌ترديد توانايي صعود از گروه مقدماتي مرحله‌ي نهايي جام جهاني 98 فرانسه را داشتند. تيم ايران در گروه خود با وجود ارايه‌ي بازي‌هاي قابل قبول، مغلوب يوگسلاوي و آلمان شد. اما بي‌ترديد پيروزي برابر آمريكا شيرين‌ترين خاطره ايراني‌ها از جام جهاني 98 فرانسه است.

نتايج ايران در فرانسه؛

ايران صفر ـ يوگسلاوي يك

گل: سينيشا ميهائيلويچ

ايران 2 ـ آمريكا يك

گل‌هاي ايران: حميد استيلي و مهدي مهدوي‌كيا

ايران صفر ـ آلمان 2

گل‌ها: يورگن كلينزمن، اوليور بيرهوف

رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 2002 كره‌ي جنوبي و ژاپن

به گزارش ايسنا، يك بار ديگر و در حالي كه ايرانيان خود را براي برگزاري جشن صعود به جام جهاني آماده مي‌كردند، تيم ملي ايران از صعود بازماند، به جرات بايد گفت كه رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 2002 تلخ‌ترين خاطره تاريخ فوتبال ايران است.

مرحله‌ي نخست:

ايران 19 ـ گوام صفر

ايران 2 ـ تاجيكستان صفر

مرحله‌ي دوم:

ايران 2 ـ عربستان صفر

گل: علي دايي (2گل)

تايلند صفر ـ ايران صفر

عراق يك ـ ايران 2

گل‌هاي ايران: علي كريمي، علي دايي

ايران صفر ـ بحرين صفر

عربستان 2 ـ ايران 2

ايران يك ـ تايلند صفر

ايران 2 ـ عراق صفر

بحرين 3 ـ ايران يك

مرحله‌ي حذفي آسيا؛

ايران يك ـ امارات صفر

گل: كريم باقري

امارات صفر ـ ايران 3

گل‌ها: علي دايي، كريم باقري، مهرداد ميناوند

مرحله‌ي حذفي آسيا و اروپا؛

ايرلند 2 ـ ايران صفر

ايران يك ـ ايرلند صفر

گل ايران: يحيي گل محمدي


گزارش خبرنگارايسنا: ميلاد حجت‌الاسلامي


ثبت نظرات شما

 

 

 

اخبار مرتبط با این خبر:

اخبار تاپ ایرانیان در سایت شما | دریافت خبرنامه تاپ ایرانیان  |  اخبار تاپ ایرانیان روی یاهو مسنجر |  تماس با ما

The Association of Iranophile Tehran -IRAN Tel: +98 (21) 8898 6593 - 8897 6594, Fax: +98 (21) 8897 5734 E-Mail: info@Topiranian.com