سازمان غیردولتی انجمن دوستداران ایران NGO

۲۳ شهریور ۱۳۸۶ - گفتمان دانشجویان ایرانی دانشگاه ملی پزشکی شهر خارکف اوکراین

Share on Facebook

گزارش و گفتمانی از دانشگاه ملی پزشکی خارکوف

"....از مسئولان خواهش می کنیم تا نیم نگاهی هم به دانشگاه ما بیاندازند..."

در حالی که اولین هفته از سال تحصیلی جدید را پشت سر می گذاریم بر آن شدیم تا با عده ای از دانشجویان ایرانی مقیم شهر خارکوف ازرشته های پزشکی و دندانپزشکی که در دانشگاه ملی پزشکی خارکوف دوران تحصیل خود را می گذرانند گپ و گفتگویی داشته باشیم.

دانشگاه ملی پزشکی خارکوف که چندی پیش سالگرد ۲۰۰ سالگی ا ش را جشن گرفت و اکنون حدود ۲۰۵ سالگی اش را پشت سر می گذارد از نخستین دانشگا ه های علوم پزشکی از دوران اتحاد جماهیر شوروی است که در زمان خود پس از دانشگاه پزشکی شهر مسکو در روسیه دومین مکان را به خود اختصاص می داده که در شهر خارکوف پایتخت آن دوران کشور اوکراین قرار داشته است. دانشجویان این دانشگاه که از اقصی نقاط جهان از جمله کشورهای ایران .عربستان صعودی .اردن .فلسطین . لبنان .مراکش . بحرین. پرو . هندوستان . چین . اندونزی .مالزی. روسیه .پاکستان. ترکمنستان . تاجیکستان . آذربایجان و.... گرد هم آمده اند در انواع رشته های پزشکی . دندانپزشکی. پیراپزشکی . تخصصی و فوق تخصصی به زبان های روسی . اوکراینی . و انگلیسی مشغول به تحصیل هستند.

وحید . دانشجوی سال چهارم رشته دندانپزشکی و نماینده دانشجویان ایرانی منتصب شده از سوی مدیریت این دانشگاه می گوید: "در ابتدا آغاز سال تحصیلی جدید را خدمت تمام هموطنان ایرانی خودم تبریک عرض میکنم و امیدوارم که همه دوستان سالی سرشار از موفقیت رو پیش رو داشته باشند."

او همچنین گفت:" تمام دانشجویان ایرانی این دانشگاه افرادی مصمم و پر تلاش هستند که هر کدام به سهم خودشان نقشی فعال را در این دانشگاه ایفا می کنند. و همینطور چشم امید پدران و مادرانشان بر این است که روزی فرزندانشان با دستی پر به وطن و به آغوش خانواده باز می گردند.پس به این امید همگی سختی های این مسیر ،دوری از فرزند و خانواده ، هزینه های سنگین تحصیل و زندگی رو تحمل می کنند. اما این وسط بعضی مسائل واقعا آدم رو مایوس می کند.به عنوان نمونه خودمن تا به الان ۴ سال از ارزشمند ترین سالهای زندگی ام رو صرف تحصیل در این دانشگاه کردم اما دوستان عزیز در وزارت بهداشت و درمان می گویند که مدارک این دانشگاه مورد قبول نیستند !"

وحید افزود:" در تمام دوران تحصیل سعی کرده ام دانشجویی نمونه باشم و خدا رو شکر به هدفم رسیدم و تا به الان بالاترین نمرات و معدل ها رو کسب کرده ام تا جایی که مسئولین دانشگاه من رو به عنوان نماینده دانشجویان ایرانی برگزیدند.امتحانات سختی ر پشت سر گذاشتم و سال گذشته در کنکور هماهنگ وسراسری سال سوم دندانپزشکی به نام KROK1 که به طور همزمان در تمام دانشگاهها ی کشور از جمله در شهرهای کیف و پلتاوا برگزار شد رتبه خوبی رو بین دانشجویان برتر آوردم پس چه تفلوتی بین ما خارکوفی ها با دیگر دانشگاهها وجود دارد.خصوصا دانشگاه پلتاوا که در ابتدا تنها شعبه ای از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پزشکی خارکوف بوده است . شهری که تنها یک خیابان نه چندان آسفالته سر و ته آن را به هم متصل می کند.پس چطور این امکان وجود دارد که این دانشگاه مورد قبول و دانشگاه ۲۰۵ ساله خارکوف مطروده اعلام شود.!"

محسن،دانشجوی سال دوم پزشکی این دانشگاه گفت :"کلاسهای ما همه روزه از ساعت ۸:۰۰ صبح شروع می شود و تاساعت ۱۷:۰۰ادامه دارد ساعت ۱۸:۰۰ به خانه می رسم که آن هم بایدبعد از کمی استراخت تمرینات روز بعد را آماده کنم چون همه روزه امتحانات کتبی و پرسشهای شفاهی داری و نمرات رزمره وارد دفتر معلم می شود.که این خیلی خوب است پایه های درسی قوی می شود و وادار به خواندن و تکرار دروس میشویم . و من به نوبه خودم تمام سعی ام بر این بوده که در حد توان نمرات خوبی رو دریافت کنم.پس چرا با این همه سختی و امکانات خوب درسی دانشگاه ما ارزشیابی نمی شود؟"

زهرا ،دانشجوی سال دوم پزشکی اضافه کرد: "حتی یک غیبت رو هم موجه نمی کنند و حتما باید روز های شنبه به کلاسهای جبرانی بیاییم و به اندازه هر غیبت در کلاسها شرکت کنیم و نمره دریافت کنیم .از این گذشته برای ما از سال اول واحد های عملی تشریح جسد گذاشتند. سال گذشته این رو از دوستم شنیدم که ازهمین دانشگاه فارغ التحصیل شده و برای همین بدون سوالی در این دانشگاه ثبت نام کردم ."

علی ، دانشجوی سال سوم پزشکی :" گروه ها حداکثر ۸ الی ۱۰ نفره هستند که البته برای کلاسهای عملی تقسیم به دو گروهک ۴ تا ۵ نفره در کلاسهای جدا با استاد های جدا گانه می شوند. من در خوابگاه شماره ۵ دانشگاه زندگی می کنم که در زیبا ترین منطقه شهر واقع شده و از تمیزی لنگه نداره مثل یک هتل .اتاق ها ۱ نفره و ۲ نفره هستند که برای هر ۲ اتاق یعنی ۳ نفر۱ حمام و دستشویی جدا گانه در یک بلوک در نظر گرفته شده و مستخد مین همه روزه به نظافت واحد ها می پردازند.در طبقه همکف سالن اینترنتی با قیمت مناسب دانشجویی وجود دارد که به راحتی می توان مطالب مورد نیاز درسی را در آورد و به مطالعه پرداخت. اما خوابگاه دانشگاه پزشکی پولتاوا اصلا قابل زندگی نیست و دانشجوها با مبالغ سنگین مجبور به اجاره آپارتمان در این شهرک هستند حتی آنها یی هم که تن به زندگی در آن خوابگاه را می دهند باید ماه ها در نوبت باشند تا شاید در اتاق های ۴ نفره جایی برایشان پیدا شود.این ها را می دانم چون دوستم در آنجا درس می خواند و با همه این چیز ها دست و پنجه نرم می کند."

نوید ،دانشجوی نمونه سال دوم پزشکی که به زبان انگلیسی درس می خواند هم چنین گفت : " بهار سال گذشته از این بابت که دانشگاه خارکوف را ارزشیابی نمی کنند برای تغییر دانشگاه به همراه برادرم به پولتاوا رفتیم قبل از صحبت با مسئولین راجع به انتقال از آنها خواستم که اجازه حضور در یکی از کلاسها را به من بدهند تا با نحوه تدریس اساتید و سطح زبان انگلیسی شان آشنا شوم . موافقت کردند .در این کلاس که درس آناتومی در آن تدریس می شد بیش از نیمی از دانشجویان ایرانی بودند که از این بابت که همیشه به زبان فارسی با هم حرف میزدند اظهار تاسف می کردند که زبان انگلیسی نه چندان خوبی حرف میزنند. زمانی هم که استاد پیش من نشست تا مثلا خودمانی بشود بیشتر از چند کلمه برای احوالپرسی بکار نمی برد حتی درس مورد نظر را هم توسط نوارهای ویدئویی نمایش می دادند که به زبان انگلیسی تهیه شده بودند.آنجا دانشجویان به من گفتند که اینجا اکثر اساتید در همین سطح پایین به زبان انگلیسی حرف می زنند و به همین خاطر به ما زیاد سخت نمی گیرند.و آنها در آن دانشگاه مانده اند چون مورد قبول وزارتخانه بهداشت و درمان است .در مورد خوابگاه ازشان پرسیدم که گفتند اصلا فکرش را هم نکنم و باید به فکر آپارتمانی باشم .من هم که فقط به فکر زندگی در خوابگاه بخاطر امنیتش بودم راهم را کج کردم و به تحصیل در دانشگاه پزشکی خارکوف با اساتید مناسب و امکانات خوابگاهی بسیار عالی ادامه می دهم و شکر خدا تا به الان از دانشجویان نمونه دانشگاه هستم و از این بابت که در هر کلاس ازملیتهای مختلف حضور دارند زبان انگلیسی ام هم پیشرفت خیلی خوبی داشته است .از این بابت من هم از طرف تمام دانشجوهای ایرانی این دانشگاه از مسئولان سفارتی درخواست کمک می کنم .بیایند و واقعا وقتی این امکانات موجود را دیدند دانشگاه را مورد ارزشیابی و قبول قرار دهند تا ما هم پرهدف دار تر از قبل به علامت تشکر به تحصیل خود ادامه دهیم و رتبه های برتررا کسب کنیم. "

یاسر ، دانشجوی سال سوم پزشکی ادامه داد: "در نشریه ای که در سفارت به چاپ می رسد اوایل تابستان خواندم که حتی سفیر محترم ایران درباره خوابگاه دانشگاه پزشکی بوگامولزکیف گفته بودند که خوابگاهی که در آن وسایل کمکهای اولیه یافت نمی شود محل مناسبی برای زندگی نیست .البته با عرض معذرت اگر کلمات همانها نیستند چون من ۳ ماه پیش آن مطلب را خواندم .من شخصا خواهش می کنم که نگاهی به دانشگاه ما بیاندازید و آ ن موقع تصمیم بگیرید که آیا قابل ارزشیابی است یا نه چون با این وضعیت تمام اهداف ما معلق هستند .با چه انگیزه ای می توان پیش رفت در شرایطی که از آینده مبهمی خبر می دهند؟!"

وحید:"تابستان امسال به همراه مادرم به وزارت خانه رفتیم حتی غیر از اینکه گفتند این دانشگاه مورد قبول نیست عنوان کردند که در مورد من برای نقل و انتقال به دانشگاه دیگر هم دیر شده است چون می بایست نیمی از تحصیلم را در دانشگاه مورد قبول می گذراندم در حالی که من سال ۴ را میگذرانم و رشته دندانپزشکی در اوکراین 5 ساله است.پس من با چه هدفی باید ادامه تحصیل بدهم یا اینکه انتظار دارند از اول شروع کنم؟یا اینکه ترک تحصیل کنم و برگردم راننده تاکسی بشم؟ چه جوابی به پدرو مادرم بدم؟ بگم ۴ سال وقت ،هزینه و صبر و تحمل شما صرف چه چیزی شده؟یک برگ دیپلم قاب گرفته و غیر قابل ارزشیابی ....! این سوالها رو از مسئولین وزارتخانه کردم شانه ای تکان دادند و پوزخندی زدند که این مشکل شماست می خواستی نری!!!"

"زمانی که من شروع به تحصیل کردم اصلا به فکرم نمی رسیدکه ممکنه این دانشگاه مورد قبول نباشه بر عکس تحقیق کردم و سخت گیر ترین دانشگاه رو با بهترین امکانات تحصیلی انتخاب کردم اون زمان وضع مالی پدر و مادرم هم ای اجازه رو به من نمی داد که در کیف و در دانشگاه پزشکی بوگامولزمشغول به تحصیل بشم .آخه ۲ برادر دیگرم هم بجز من در اوکراین درس می خوانند.تا اینکه سال گذشته دانشگاه پولتاوا مورد قبول اعلام شد و من تازه اسامی دانشگاههای مورد قبول را دیدم .پس من حتی زمان تصمیم گیری هم نداشتم برای نقل انتقال و الان هم می گویند که کار از کار گذشته است."

گیلدا ، دانشجوی سال دوم دندانپزشکی گفت: "از مسئولان محترم سفارتخانه خواهش می کنیم که نیم نگاهی هم به دانشگاه ما بیاندازند و آن را هم مورد قبول قرار دهند .من نمی خواهم و نمی توانم به شهر پولتاوا نقل مکان کنم چون متاهل هستم و شوهرم هم در خارکوف در دانشگاه دیگری مشغول به تحصیل است و دلیل دیگر اینکه پولتاوا کوچک است و هیچ جای خوبی برای زندگی نیست در تمام شهر یک سینما وجود دارد وامکانات تفریحی خیلی کم است آن هم در شرایطی که مخارج زندگی و اجاره خانه با خارکوف برابری می کند. به کیف هم نمی توانیم برویم چون هزینه های زندگی خیلی سنگین است و هم اینکه تحصیلات شوهرم در خارکوف این امکان را نمی دهد."

وحید در ادامه گفت:"چند ماه قبل مادرو پدرم مستقیما با جناب وزیربهداشت نامه نگاری کردند .تابستان به همراه مادرم در وزارتخانه دیدیم که ایشان دستور پیگیری داده اند اما نامه در بایگانی معلق است با خواهش و تمنا نامه را شخصا به محلهایی که باید بردیم دستور دادند برای پیگیری و حتی نسخه ای را برای واحد آموزش سفارت خانه ایران در اوکراین فرستادند حمل بر اینکه دانشگاه را مورد بازرسی قراردهند و نتیجه را اعلام نمایند .و اینکه ما منتظریم . از دوستان و مسئولان سفارتی که واقعا زحمت دانشجوها رو می کشند و ازشون نهایت تشکر رو داریم خواهشمندیم تشریف بیارند و حداقل نگاهی به دانشگاه بیاندازند بلکه توفیقی بشه و دانشگاه پزشکی خارکوف هم مور

نظرات شما :

salam man yosef az iran hastam mikham bedonam mitonam ba madrake karshenasie parastari dar reshteye dandan pezeshki to okrayn edame tahsil bedam mamnon misham age javabamo bedid

ارسال نظر شما در مورد این خبر

آدرس دفتر مرکزی انجمن دوستداران ایران : تهران، میدان ولیعصر، برج ایرانیان، طبقه 2 ، واحد 5

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان غیردولتی انجمن دوستداران ایران می باشد.

© Association of Iranophile / Topiranian.com

www.Topiranian.com    info @ Topiranian.com